Історія Google у датах та цитатах
27 вересня Google святкує 25 років від дня заснування. Хоча Ларрі Пейдж і Сергій Брін зареєстрували Google 4 вересня 1998 р., з 2006 року свій день народження компанія відзначає 27 вересня. Хоча історія Google розпочалася ще задовго до цієї дати, SPEKA вирішила розповісти про те, як фраза «Не будь злим», прагнення робити космічні ліфти та цікава тема для дипломної роботи створили багатомільярдну корпорацію
1996: BackRub
Засновниками Google вважають Ларрі Пейджа та Сергія Бріна, які були аспірантами Стенфордського університету. На відміну від решти Кремнієвої долини, вони не були зацікавлені у використанні інтернету для купівлі та продажу речей чи щоб читати історії. Їхня мета — отримати докторський ступінь.
Шукаючи тему дисертації, Ларрі Пейдж розглядав, серед іншого, дослідження математичних властивостей Всесвітньої мережі, розуміючи її структуру посилань як величезний граф. Його керівник Террі Віноград заохочував його вибрати цю ідею (про яку Ларрі Пейдж пізніше згадував як про «найкращу пораду, яку я коли-небудь отримував»). Він досліджував, на які вебсторінки найчастіше посилаються інші сайти. Що частіше посилалися на цю сторінку, то вищою була її видача. Алгоритм пошуку спочатку був відомий як BackRub.
Розробленням алгоритму та його кодом займався переважно Скотт Хассан — розробник, який покине Google до його офіційного створення.

1998: перші гроші Google Inc.
Google отримав початкове фінансування у розмірі $100 тис. від Енді Бехтольшайма, співзасновника Sun Microsystems та випускника Стенфорду.
Енді Бехтольшайм: «Питання, звичайно, полягало в тому, як ви заробляєте гроші. А ідея така: «У нас будуть ці спонсоровані посилання, і коли ви натискатимете посилання, ми отримуватимемо п’ять центів». Тому я зробив такий швидкий підрахунок у своїй голові: гаразд, вони збираються отримувати мільйон кліків на день за 5 центів, це 50 000 доларів на день — добре, принаймні вони не збанкрутіють».

1998: перший дудл
Після укладення угоди майже всі працівники компанії вирушили на фестиваль Burning Man.

1998: створення Google
Google офіційно зареєстрували 4 вересня 1998 року. Він перемістив свою діяльність у гараж друга у Пало-Альто. Цю дату вважають офіційним днем народження Google.
Щоправда, кінцева мета Google досі не була зрозумілою. Кевін Келлі, редактор-засновник Wired розповідає: «Коли я зустрів Пейджа, то сказав: «Ларрі, я цього не розумію. Яке майбутнє безкоштовного пошуку? Я не розумію, куди ти ведеш». А Ларрі сказав: «Пошук нас насправді не цікавить. Ми створюємо штучний інтелект».
Він наголосив, що його цікавила автоматизація автомобілів, коли він був ще аспірантом, і що у нього є ще 10 ідей.

2000: рекламна платформа Google та правило «Не будь злим»
Варто зазначити, що і Брін, і Пейдж були проти використання випливних вікон у пошуковій системі та проти моделі пошукових систем, що фінансуються рекламою. У 1998 році вони, ще студенами, написали дослідницьку роботу на цю тему. На той час більшість інших пошуковиків додавали у видачу рекламні результати.
Етичний аспект був дуже важливим у роботі компанії (принаймні тоді). А фразу «Не будь злим» внесли до кодексу поведінки компанії. Це також означало, що компанія відмовиться від короткострокових прибутків, якщо вони завдають шкоди.
У 2000 році Google представив свою рекламну платформу AdWords, яка дозволила компаніям платити за місце для реклами у результатах пошуку. Це поклало початок рекламному домінуванню Google.

1998-2003: період дивних ідей у Google
Марісса Маєр, співробітниця Google №21: «Я проводила щотижневі мозкові штурми, тому що ми хотіли, щоб люди мислили масштабно. Одного тижня я почала сеанс із космічного троса. Ми почали думати про те, щоб побудувати його з вуглецевих нанотрубок, і чи могли б ми використати його для доставлення піци на Місяць».

Біз Стоун співзасновник Twitter: «Одного разу я зайшов у кімнату, а там була ціла купа людей, заціпенілих з автоматичними пристосуваннями, освітленням та книгами. Я запитав: «Що ви робите?» Вони сказали: «Ми скануємо кожну книгу, видану у світі». Я сказав: «Добре, продовжуйте». А потім я чітко пам’ятаю, як зайшов у те, що я вважав шафою, там на землі лежав індієць без взуття, у нього була викрутка, він розбирав відеореєстратори. Він виглядав так, наче не спав цілу ніч. Я запитав: «Над чим ви тут працюєте?» Він сказав: «Я записую всі телевізійні трансляції». Я сказав: «Добре, продовжуй».
IPO Google та подальше зростання
Google провів своє первинне публічне розміщення акцій (IPO) 19 серпня 2004 року. Він залучив $1,67 млрд, що зробило його одним із найбільших технологічних IPO на той час. У червні 2005 року Google оцінювали у майже $52 млрд, він став однією з найбільших у світі медіакомпаній за ринковою вартістю.

Але такий перехід сподобався не всім.
Поглинання інших компаній
Згодом Google здійснив численні стратегічні придбання інших компаній, зокрема Android Inc. у 2005 році та YouTube у 2006 році, що сприяло його розширенню у відео, мобільній та онлайн-рекламі.
CEO Youtube Сюзен Войчицьки розповідала, що «склала кілька електронних таблиць, щоб виправдати ціну купівлі у $1,65 млрд, і переконала Ларрі та Сергія».
2015-2023: реорганізація у Alphabet Inc.
У цей час Google пройшов реструктуризацію, створивши материнську компанію. Google став дочірньою компанією Alphabet Inc. Це дозволило диверсифікувати низку компаній та працювати їм незалежно.
Холдингова компанія розміщує Google разом з іншими підприємствами, так званими moonshots — новаторськими проєктами без гарантій прибутковості: від безпілотних автомобілів до розробок із продовження життя.
Alphabet також має дві медичні дочірні компанії (Calico для продовження життя та Verily для менш амбітних медичних цілей).
Зараз Google продовжує диверсифікувати свої пропозиції продуктів і послуг. Зокрема, акцентує розвиток на технологіях хмарних обчислень за допомогою Google Cloud та випускає гаджети, як-от смартфони Pixel і Google Home, а також впроваджує штучний інтелект у майже всі свої сервіси.
