Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Юлія Даниленко
Юлія Даниленко головна редакторка SPEKA
21 серпня 2022 7 хвилин читання

#IStandWithPutin — говорив «індійський» Twitter після вторгнення, але чи справді це так?

За 72% всіх світових іноземних операцій з дезінформації між 2013 і 2019 роками відповідальна росія, стверджують дослідники з Прінстона, що «робить її майже втричі агресивнішою, ніж усіх інших».

«Якщо росія – це маестро, який грає сонату Чайковського на пам'ять на роялі, то інші грають на дитячій клавіатурі „Сяй, сяй, маленька зірка“, – пише Ніна Шик у своїй книзі „Глибокі фейки та Інфоапокаліпсис: що вам потрібно терміново знати“.

Росія успадкувала цей «талант» від радянського союзу, який був автором найбільш глобальних кампаній з дезінформації в історії світу, деякі з них отруюють голови людей у всьому світі й досі.

Індія — одна з країн, що була об'єктом російських інформаційних атак ще за радянських часів. Одна з найбільш відомих кампаній російської пропаганди у регіоні датується 1983 роком. Тоді індійська газета The Patriot опублікувала статтю, в якій стверджувала, що СНІД штучно зробили у біолабораторії США, щоб вбивати темношкірих та геїв. 

Кампанія була настільки успішною, що пастор президента США Барака Обами преподобний Джеремія Райт стверджував, що вірус СНІД створив уряд США, щоб вбити темношкірих американців, через що Обама був вимушений публічно його зректися. 

Минули десятиріччя. Радянський союз розпався.

Світ розслабився, хибно вважаючи, що комуністична пропаганда залишилася у минулому. 

Натомість росія продовжувала інформаційну війну проти західного світу як безпосередньо у нього вдома, так і в регіонах, де антизахідні наративи лягали у благодатний ґрунт. Та, попри розвиток інформаційних технологій, природа пропаганди не зазнала суттєвих змін.

Історія про біолабораторії США реінкарнувала після повномасшатбного вторгнення росії в Україну в лютому 2022 року. Одна з країн, де особливо широко поширювалася ця дезінформація, була та сама Індія. Змінилися деталі: біолабораторії вже були не у самих Штатах, а в Україні. Та створювали не вірус ВІЛ проти темношкірих, а біологічну зброю, яка нібито мала вбити росіян. Але суть та мета залишилися тими самими: відірвати інідійське населення від західних демократій та надійно прив'язати до «руского мира».

Одразу після вторнення росії в Україну в Twitter з'явилося тисячі акаунтів, які поширювали з хештегами #IStandWithPutin та #ISstandWithRussia російську пропаганду. Згідно з дослідженням Марка Оуена Джонса, доцента кафедри Близького Сходу та цифрових гуманітарних наук Університету Хамада Бін Халіфи, який проаналізував облікові записи #IStandWithPutin, майже 11% з них стверджували, що вони з Індії.

У записах здебільшого поширювалися популярні серед індійського населення меседжі про те, що війна була спровокована заходом, та про необхідність підтримки росії індійським народом на знак вдячності за історичну допомогу росії.

Більшість із цих записів або не мали фото, або використовували зображення відомих політиків чи бізнесменів, або вкрадені фото інших користувачів. Деякі з них були справжніми, що долучалися до популярного тренду. Після публікації дослідження Twitter призупинив понад 100 таких облікових записів за «скоординовану неавтентичну поведінку», а речниця Twitter заявила, що вони були спамерами, які намагалися захопити розмови про конфлікт.

Вирізняло Індію з-поміж деяких африканських та латиноамериканських країн, де у цей же період активно поширювалася аналогічна інформаційна війна, те, що до поширення російської пропаганди не долучалися провідні індійські політики та ЗМІ. Хоча позиція індійського уряду щодо війни від самого початку була так званою «нейтральною», вона має проукраїнський відтінок.

Індія достатньо швидко почала називати конфлікт війною, попри обурення з цього приводу посольства росії в Індії, яке публікувало інструкції з вимогами називати її спеціальною операцією.

Індія у комунікаціях завжди звертала увагу на те, що війна розпочалася 2014 року з окупації росією Криму та висловлювала підтримку суверенітету і територіальній цілісності України.

У чому позиція Індії та західного світу суттєво відрізнялася? Індія вважала, або навіть радше робила вигляд, що вважає, що шлях до завершення війни лежить через дипломатію та переговори, а не через ізоляцію росії та санкції. Так, індійський уряд обґрунтовував, чому він не приєднується до санкційного тиску заходу та продовжує відносини з росією «як раніше».

Хоча реальні причини такої позиції були інші. 

Індійська економіка, що перебуває не в хорошій формі, не була готова припинити закупівлю енергоресурсів у росії та постачати їх за суттєво завищеними цінами з інших країн. Основним постачальником зброї для Індії були саме російські компанії. Населення Індії історично комплементарно ставилося до росіян через тісні зв'язки ще з часів радянського союзу. А Нью-Делі, враховуючи регіональну специфіку, завжди дотримувався стратегії балансування між США, які,з одного боку, були давнім стратегічним партнером Індії, а з іншого — підтримували її ворога-сусіда Пакистан. Та росією, яка була «давнім другом» Індії та постачала Нью-Делі зброю для стримування територіальних претензій на індійську територію з боку КНР, й одночасно з цим розвивала тісні відносини з Пекіном до рівня, що загрожує москві втратою суб'єктності.

Індія вважає себе найбільшою демократією у світі та має свої старі хронічні фантомні болі від взаємодії з Заходом.

Нью-Делі усвідомлює своє значення на міжнародній арені та намагається отримати з цього максимум. Прем'єр-міністр Нарендра Моді не є членом G-7, але частий гість на їхніх зустрічах, які можуть поєднуватися у межах одного тижня із засіданнями БРІКС, до складу якого входять росія та КНР. 

Така політика Індії є поясненням, чому регіон є привабливим місцем для російської пропаганди, але вона так і не змогла захопити там населення, а лише розколоти його на дві майже рівнозначні частини: тих, які підтримують росію у цій війні, й тих, які засуджують російське вторгнення, але переконані, що виклик треба долати якимось невідомим дипломатичним шляхом. 

Але що більше доказів епізодів звірств російської армії в Україні публікують в індійських ЗМІ та що глибшою стає співпраця Москви з Пекіном, то гучніше лунають індійські голоси на підтримку України. І хоча не так багато населення Індії мають бажання розібратися в історії конфлікту через усталене глибинне переконання, що для них так званий нейтралітет є найвигіднішою позицією, голоси тих, хто закликає переглянути ставлення до «великої росії та путіна», відкривши очі та помітивши очевидний його провал на всіх фронтах, по краплі точать каміння. 

Це тривалий процес. І навряд чи ми побачимо відчутний розворот суспільної індійської думки у бік санкцій та постачань Україні зброї у найближчі місяці й навіть роки. Але якщо світ не зробить помилок, не дозволить росії захопити індійський інформпростір та одночасно не тиснутиме на населення з вимогами обрати сторону, то вторгнення росії в Україну матиме фатальні довгострокові наслідки для індійсько-російських відносин та сприйняття росії загалом у регіоні. 

Матеріал опубліковано у співпраці з ГО «Львівський медіафорум» за підтримки Міністерства закордонних справ, у справах Співдружності та розвитку Великої Британії (British Embassy Kyiv)

1
Прокоментувати
Polina Kedis 05.09.2022, 07:49
Дякую за детальний розбір!
Інші матеріали

Apple почала виробництво нового iPhone 14 в Індії раніше за очікуване

Вадим Добровольський 27 вересня 2022 13:16

Спадок радянської імперії і остаточна деколонізація України. Війна з росією очима історика Сергія Плохія

Юлія Даниленко 18 вересня 2022 16:01

Чому росія бреше. Тімоті Снайдер про пропаганду та виживання путінського режиму

Юлія Даниленко 14 вересня 2022 18:15

СБУ накрила дві ботоферми на 7 тисяч фейкових акаунтів, що розганяли дезінформацію про війну в Україні

Леся Соловчук 3 вересня 2022 16:59

One-word: у Twitter запустили флешмоб, до якого долучилися Байден, Зеленський та Джонсон

Леся Соловчук 3 вересня 2022 14:08