Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Інвестуйте не у хайп, а в те, що лишатиметься незмінним

Ніко Харчілава
Ніко Харчілава Керуючий партнер ангельського синдикату ⁠ICLUB
9 січня 2025 6 хвилин читання

4 найцікавіші інвестиції року українських бізнес-ангелів

Календарна зима розпочинається 1 грудня. Венчурна зима в Україні триває вже третій рік, і, відверто кажучи, інвестори вже самі від неї втомилися. Тож попри всю свою невизначеність, 2024 рік нам запамʼятався не тільки зростанням кількості ангельских інвесторів (наразі їх уже понад 2000), але й розумінням, що саме їх привабило вкладати свої кошти: законна оптимізація податків, довголіття, тверезість та екотехнології для бізнесу.

Саме ці речі та стартапи, які пропонують рішення із цього приводу, звернули на себе особливу увагу.

Заробляти більше, витрачати менше

Бажання людей і бізнесів зменшувати свої витрати та оптимізувати процеси є вічним, так само як і потреба наповнювати державний бюджет шляхом податків. За останні роки чимало людей у десятках країн світу почало користуватися послугами фінансових консультантів. Поради цих фахівців допомагають не просто раціональніше подавати фінансові декларації та сплачувати менше податків, а й навіть повертати їхню частину у формі так званої податкової знижки. Лише є нюанс: послуги цих спеціалістів зазвичай коштують недешево: наприклад, вартість роботи податкового консультанта в Іспанії коливається від 50 до 120 євро/год.

Тож цілком очікувано було, що із розвитком цифровізації ставатимуть популярними альтернативні сервіси електронної звітності, які завдяки автоматизації процесів роблять процес подачі декларації простим і зрозумілим. Яскравим прикладом цього є стартап TaxDown, який свого часу зробив справжній переворот на ринку фінансових послуг Іспанії і наразі є вельми цікавим активом для інвесторів, чим і скористалися наші бізнес-ангели у 2024 році.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Жити довго

Є дві новини. Перша: людство старішає — до 2050 р. кожен шостий землянин буде старшим за 65 років. Друга: людство стало жити довше — середня тривалість життя постійно зростає. Наприклад, в 1950 році вона становила орієнтовно 47 років, а у 2024 — понад 73 роки глобально.

Це відбувається насамперед завдяки розвитку медицини та поліпшенню умов життя, а також завдяки:

  • популяризації здорового способу життя серед молодшого покоління, яке інвестує у власне здоровʼя, вибираючи здорове харчування, спорт та своєчасні медичні чекапи;
  • персоналізованій медицині, а саме розвитку ринку генетичних тестів та індивідуально розроблених програм здоровʼя з упором на довголіття;
  • біохакінг та лонглівіті технології, новий тренд пошуку інновацій для уповільнення старіння.

Тож стартапи, які зосереджені на розвитку технологій, повʼязаних із питаннями оздоровлення та подовження тривалості життя (наприклад, наша портфельна компанія Perennial), уже користуються підвищеною увагою інвесторів (які авжеж також зацікавлені жити довго й повноцінно. 🙂) І, за прогнозами, цей тренд тільки набиратиме обертів у 2025 році.

Жити здорово

Так, помилки тут немає і це окремий пункт для дискусій. Можна прожити довго, але якщо є проблеми зі здоровʼям, виникає питання, чи повноцінне це життя. Одним із суттєвих чинників багатьох неприємностей є алкоголь. І все більше людей поступово відмовляється від його споживання. А у молоді тверезість стає вже не просто трендом, а новим стандартом: натепер уже 40% покоління Z відмовилися від його споживання, а 21% новорічних вечірок 2025-го будуть тверезими. 

«Бути чистим» — історія не тільки про здоровʼя (хоча, звісно, насамперед про нього), але і про інше сприйняття смакових відчуттів та необхідність задоволення потреби «випити щось смачне без шкоди для організму». Тож на арену виходять безалкогольні напої, які асоціюються з преміумкласом та якістю і дозволяють споживачеві залишатися частиною соціуму без шкоди здоров’ю. На це зробила ставку відома співачка Кеті Перрі, заснувавши бренд безалкогольних напоїв De Soi (входить до портфоліо ICLUB). Як результат: впевнені лідерські позиції у своєму сегменті у США та представленість у 34 країнах.

Збільшувати показники, а не операційну навантаженість

Усе більше компаній по всьому світу прагнуть зменшити витрати і відповідати стандартам сталого розвитку. Не в останню чергу це спричинено посиленням регуляторного тиску з боку держави. Невиконання вимог щодо зниження викидів вуглецю, утилізації відходів і раціонального використання ресурсів може призвести до суттєвих штрафів або навіть втрати доступу до ринків.

Велику роль грає також і зміна парадигми споживацького запиту. Бренди, які демонструють турботу про екологію, частіше отримують лояльність покупців, особливо молодшого покоління (міленіали та Gen Z). Яскравим прикладом таких компаній із нашого портфоліо є Kadeya: cleantech бізнес із замкнутим циклом для забезпечення водою працівників певних категорій промислових майданчиків (будівництво, видобуток, виробництво, військові бази), у яких заборонено використання персоналом як покупної води в пляшках, так і власних багаторазових пляшок.

Також мають значення і економічні вигоди для самого бізнесу: ефективне використання ресурсів та зниження витрат на енергію дозволяє компаніям оптимізувати свої операції. Тут на допомогу великим компаніям приходять стартапи із рішеннями щодо оптимального управління ланцюгами постачання для середнього бізнесу у сфері виробництва та дистрибуції, наприклад, SaaS-стартап з українським корінням Streamline.

Жити довго і здорово, зберігати та примножувати власні статки та бізнес-показники є вже чимось на кшталт базових потреб для більшості людей. Задоволення цих запитів сприяє добробуту на індивідуальному рівні, а також має безпосередній вплив на розвиток бізнесу та економічну стабільність. Тому інвестиції, спрямовані на здоров’я, довголіття, фінансову стабільність і бізнес-покращення, не лише відповідають основним потребам, але й демонструють стійку адаптацію до зміни умов у світі, де швидко змінюються технології та ринкові тренди. І мають великий потенціал для довгострокового успіху та зростання.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Український SID Venture Partners інвестував у 5 ШІ-стартапів

Кіра Іванова 22 січня 2025 11:00

Як бізнесу знайти інвестиції під час війни: Q&A-сесія від Diia.City United і Horizon Capital

Кіра Іванова 17 січня 2025 14:47

Microsoft інвестує $3 млрд у розвиток ШІ та хмарних послуг в Індії

Вікторія Рудзінська 7 січня 2025 12:47

Як відкрити інтернет-книгарню в Європі

Артем Чуйко 31 грудня 2024 11:10

Як створити бренд у ніші spiritual, чи потрібна бізнесу астрологія та коли завершиться цей хаос. Інтерв’ю із засновниками стартапу OBRIO

Сергій Коноплицький 27 грудня 2024 12:12