TECHIIA будуватиме нерухомість, аутсорсери вкладаються у закордонні офіси. Куди інвестують українські IT-компанії під час війни
Орієнтований на експорт український IT-бізнес найменше серед усіх індустрій постраждав від війни. Тому технологічні компанії продовжують інвестувати у нові офіси, освіту фахівців та інноваційні проєкти.
Редакція SPEKA опитала найбільші аутсорсингові та продуктові IT-компанії України про те, у що вони вкладають гроші сьогодні і які їхні інвестиційні плани на 2022 рік. Головний тренд серед аутсорсингових компаній — відкриття нових офісів у західних регіонах України та за кордоном. Продуктові компанії вкладають гроші «у зрозумілі активи», зокрема у будівництво та контент-проєкти.

Публікуємо головне з відповідей компаній.
TECHIIA
За словами Chief Public Engagement Officer TECHIIA Маріанни Коніної, найближчим часом холдинг запустить нову компанію, яка будуватиме нерухомість. Також TECHIIA інвестуватиме у розвиток будівельних технологій.
Натепер у портфель TECHIIA входять продуктові IT-компанії, виробництво преміального мерчу, фінансовий консалтинг, девелопмент, каршеринг, сервіси на основі даних з безпілотників та інші активи на різних контитентах. Паралельно команда холдингу перевіряє гіпотези кількох інноваційних стартапів. На думку Коніної, війна має посилити інтерес інвесторів у галузі відновлюваної енергетики, кібербезпеки та аграрних технологій.
Netpeak Group
Холдинг Netpeak Group розглядає купівлю невеликих сервісів (прості сайти-конвертери та калькулятори), а також контент-сайтів з монетизацією через AdSense, Ezoic або інші партнерські програми, окрім Amazon. За словами засновника Netpeak Group Артема Бородатюка, йдеться не про складні інноваційні стартапи, а про зрозумілі активи.
Також холдинг продовжує шукати команди з 3-10 фахівців або невеликі маркетингові агенції у Східній Європі для співпраці та планує масштабувати позитивний досвід такого партнерства у Болгарії на Хорватію, Румунію, Чехію та Словенію.
Netpeak Group також збирається запустити стартап-студію для мобільних застосунків Kiss My Apps, а якби компанія не була скутою необхідністю бути більш обережною та раціональною і мала б необхідне фінансове плече, то саме зараз запустила б венчурний фонд. Однак ці плани поки що відтермінували.
SoftServe
За словами співзасновника і члена ради директорів SoftServe Тараса Кицмея, через війну компанія не може вповні здійснювати інвестиції в Україні, оскільки нові клієнти остерігаються заходити у проєкти, зосереджені лише в українських командах.
За його словами, початок повномасштабної війни в Україні дав додатковий поштовх для розбудови нових ринків та регіонів присутності SoftServe: компанія активно посилює свою роботу у країнах Східної Європи та Латинської Америки, виходить на нові ринки і зараз більше інвестує за межами України.
Sigma Software
Від початку повномасштабної війни компанія відкрила нові офіси у Чернівцях, Луцьку, Вінниці, Івано-Франківську, Ужгороді та Мукачевому. Також вона підтримує тимчасовий хаб у Моршині та роботу офісів у Києві, Дніпрі, Львові та Одесі. У межах компанії продовжує роботу бізнес-інкубатор Sigma Software Labs.
Sigma Software продовжує інвестувати в освіту (підвищення кваліфікації фахівців, співпраця з вишами, програми для студентів тощо), вкладає ресурси у гуманітарні проєкти (портал Swedes for Ukraine для тих, хто тимчасово виїхав до Швеції та цифровий застосунок Bezyl для підтримки психічного здоров'я), а також долучається до ініціатив локальних кластерів та асоціацій для розвитку IT в Україні.
У грудні 2021 року спільними зусиллями Sigma Software, Ideasoft та Datrics був створений венчурний фонд SID Venture Partners, сфокусований на інвестиціях у технологічні стартапи на стадіях pre-seed та seed. Попри війну фонд продовжує інвестувати: у квітні SID Venture Partners придбали частки у стартапах The Credit Thing і The Breakfast. А наприкінці травня фонд оголосив, що до нього приєдналися 12 нових партнерів, зокрема співзасновник компанії N-IX Андрій Павлів, співзасновник Genesis Media, керівний партнер Flyer One Ventures Віталій Лаптенок та інші.
EPAM
Війна внесла корективи у плани EPAM на українському ринку, розповідає віцепрезидент компанії та очільник українського офісу Степан Мітіш. Від початку повномасштабного вторгнення росії EPAM відкрила нові офіси в Ужгороді, Хмельницькому і готує запустити нову локацію в Івано-Франківську. Також компанія планує і надалі розширювати присутність там, де вона вже представлена.
Intellias
Компанія Intellias теж відкрила новий офіс в Ужгороді. У ньому можуть розміститися майже 40 спеціалістів та спеціалісток. «Ми віримо, що ІТ-галузь на Закарпатті буде активно розвиватися, і хочемо стати одними з драйверів цього процесу», — зазначають у компанії.
Ще один напрям інвестицій — відкриття нових локацій за кордоном. Від 2019 року в компанії є офіс у Кракові, а у березні 2022-го компанія запустила три нові R&D-центри у Польщі (Варшаві, Вроцлаві та Гданську). У квітні запрацювали нові офіси у Болгарії та Хорватії, у планах відкриття офісів у Португалії та Іспанії, а також розробницьких центрів у Колумбії та Індії.
Компанія продовжує наймати інженерів в Україні: на 300 вакансій планують найняти 60% спеціалістів саме в Україні, а до кінця року збільшити українську команду на понад 30%.
Luxoft
У Luxoft також зосередилися на відкритті нових офісів у регіонах, де ще не були представлені. Йдеться про сім тимчасових офісів у тих містах України, де тепер зосереджена більшість працівників компанії.
Натепер компанія повністю поновлює наймання співробітників: відкрито майже 250 вакансій, які планують закрити українськими фахівцями.
Genesis
Куди інвестує Genesis у 2022 році:
- Навчання та розвиток співробітників. Genesis Education займається річними планами щодо внутрішнього навчання співробітників, розвитком профільних комʼюніті, зовнішнім навчанням та роботою з державними університетами над модернізацією освітніх програм. Також Genesis запустила нові проєкти, як от: програму для сеньйор-спеціалістів про роботу з інвестиціями та розвиток інвестиційних проєктів DeepDive, міжнародну програму для топменеджерів і фаундерів технологічних бізнесів Genesis Startup Academy, а також серію ознайомчих лекцій про продуктове ІТ для всіх охочих Genesis Open Week.
- другим напрямом є відновлення найму спеціалістів та масштабування команд.
Натомість плани щодо відкриття нового офісу в Києві з початку війни призупинилися. Компанія планує відновити активність в цьому напрямку після перемоги.
TA Ventures
Інвестиційни директорка венчурної компанії TA Ventures Елі Чеченєвої розповіла SPEKA, що фонд продовжує інвестувати у стартапи на початкових стадіях, а також зосереджується на допомозі портфельним компаніям. Фонд цікавлять фінансові технології, цифрове здоров'я, мобільність та логістика, корпоративне програмне забезпечення, Web 3.0. Фокус змістився з бізнес-моделей B2C на B2B, які є більш прогнозованими в умовах макроекономічної нестабільності.
"Після закінчення активної фази війни найгарячішими вважаємо наступні вертикалі: будівельні технології, логістику, агротехнології, освіту, цифрове здоров'я, фінансові технології, кібербезпеку та військові технології", — додає Чеченєва.
«Київстар»
Мобільний оператор «Київстар» від початку повномасштабної війни зосередив свої зусилля на будівництві нових об'єктів зв'язку і захисті телеком-мережі, інвестувавши у це в першому кварталі 2022 року 659 млн грн.
"Попри труднощі воєнного часу, "Київстар" буде реалізовувати свої плани з будівництва нових телеком-об'єктів у 2022 році. Це будівництво нових базових станцій, збільшення ємності мережі, підключення до безкоштовного інтернету модульних містечок для переселенців тощо. Тож інвестиційний процес триватиме", — зазначили у компанії.
Roosh Ventures
Натомість український венчурний фонд Roosh Ventures заявляє, що повномасштабна війна суттєво не вплинула на ресурс, у який інвестує фонд. Він продовжує вкладати відповідно до стратегії, яку мав до війни, а саме у технологічні компанії Європи та США на стадіях Seed-Series C. Компанія розглядає усі технологічні сектори, але з легким фокусом на fintech, gaming, AI. Зокрема, нещодавно Roosh Ventures взяв участь у раунді фінансування серії C американського фінтех-стартапу TheGuarantors, в результаті якого останньому вдалося залучили $50 млн.
Roosh Ventures почав активно розглядати й інвестиції в українські бізнеси. «Це стане важливою і необхідною підтримкою для українських технологічних проєктів, які опинилися у скрутному становищі внаслідок війни», — додають у компанії.