Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Віталій Горовий – про екзит з трьох компаній та майбутні інвестиції InSoft Partners

Роман Судольський
Роман Судольський Головний редактор SPEKA
18 січня 2022 8 хвилин читання

Напередодні інвесткомпанія InSoft Partners оголосила про вихід із трьох портфельних бізнесів. Аутсорсингову компанію ITernal Group, яку InSoft Partners розвивала у партнерстві з Ufuture Василя Хмельницького, придбала американська група UST. З освітнього проєкту ucode компанія Віталія Горового вийшла на користь партнерів із Ufuture. А засновники компанії Cloudfresh, в якій InSoft Partners володіли 15%, викупили частку інвесторів.

По гарячих слідах SPEKA розпитала засновника InSoft Partners Віталія Горового про деталі цих угод, інвестиційні плани та майбутнє аутсорсингового ринку.

Засновник InSoft Partners Віталй Горовий Засновник InSoft Partners Віталй Горовий

Ви вийшли з трьох проєктів одночасно? 

Насправді ні. Ми знали, що у нас буде три екзити, і чекали підписання останньої угоди, щоб оголосити про все разом. Із ucode ми вийшли у жовтні 2021 року, із Cloudfresh — у грудні, коли я був у Мексиці. Нарешті угоду з продажу ITernal Group ми підписали минулої п'ятниці, 14 січня.

Які бізнеси залишаються в структурі InSoft Group?

Ми вже придбали частку в новій компанії, але поки що не розголошуємо деталі. Триває так званий trial-період, під час якого сторони ще можуть розірвати угоду. Ми не є класичним фондом, тому наша логіка роботи з компаніями трохи ускладнена. Ми домовляємося із засновниками компанії про концепцію, опісля певний час працюємо з ними. Якщо все вийде, то в лютому або на початку березня розповімо ринку про цю угоду. Ще декілька угод перебувають на початкових стадіях. Коли отримаємо кеш від нинішніх екзитів, то будемо шукати нові компанії ще активніше.

Що можете розповісти про компанію, з якою триває trial-період?

Це українська аутсорсингова компанія з хорошим брендом та історією. Ми бачимо, як можна трансформувати її бізнес і зробити цей актив ще більш привабливим. Не можу називати місто і розмір компанії: вона доволі відома, тож усі зрозуміють, про кого йдеться. Але зазвичай ми дивимося на компанії до 200-250 співробітників, і цей актив не є винятком.

Чи плануєте інші угоди найближчим часом?

Так. Плануємо купувати ще активніше, ніж у минулі роки. Ми будували ITernal Group з трьох невеликих аутсорсингових компаній, і ніхто не розумів, чи ця гіпотеза спрацює. Ми розповідали засновникам цих компаній про свою експертизу в сфері, про досвід у поглинанні та продажу компаній, про вміння вирощувати активи. Але не було гарантій, що у нас вийде об'єднати три різні компанії в одну і суттєво підняти їхню капіталізацію. Тепер у нас є кейс, що це дійсно працює. І наступного разу має вийти ще краще, адже ми уникнемо помилок, на яких вчилися в ITernal Group. Будуть нові помилки, але більшість проблем ми проскочимо швидше, адже не будемо наступати на ті самі граблі.

У скільки компаній плануєте увійти цього року? 

Планую у 2022 році зробити 4-5 інвестицій. Імовірно, всі вони будуть в ІТ-бізнеси, що працюють за сервісною моделлю. У цьому наша цінність, адже ми добре розуміємо галузь. З продуктовими компаніями складніше, бо кожен продукт унікальний і потребує специфічної експертизи. Тому ми не знаємо, чи будемо корисними для них. 

Скільки плануєте витратити на ці 4-5 інвестицій? 

Складність у тому, що кожен контракт передбачає відповідальність за порушення NDA, тому я дуже обережний із цифрами. Одну компанію ми купуємо за одним мультиплікатором, наступну вже за іншим, і розголос цифр заважає нам торгуватися. Усі три компанії, з яких утворилася ITernal Group, ми купували за різними мультиплікаторами.

Можу лише сказати, що загалом у 2022 році плануємо інвестувати до $10 млн. 

Наскільки зросла ваша інвестиція в ITernal Group від моменту купівлі та об'єднання трьох компаній до екзиту?

У нашому 63-сторінковому договорі з UST є пункт, який забороняє нам розголошувати будь-які цифри, навіть кількість девелоперів у компанії.

Поділіться деталями, які можна розголошувати. Хто був ініціатором угоди? Чи були інші претенденти на UST?

Ми не займалися активним продажем компанії, але від липня 2021 року почали показувати її потенційним покупцям. У перемовах брали участь вісім претендентів. Я не думав, що зрештою саме UST купить компанію. Були інші американські та канадські покупці, з якими на певному етапі переговори були більш активними. Але через невизначеність та COVID інші компанії затягували процес чи зникали, а от UST відповідали нам швидко і чітко. 

Чи знаєте ви, які в UST плани на новий актив в Україні? 

Це велика компанія з хорошою історією і клієнтами з Fortune 500, за масштабами вони на рівні з EPAM. Для них важлива диверсифікація та широке покриття, а у Східній Європі їх до цього часу не було. Зараз на ринку ІТ найдефіцитніший ресурс — люди. Якби UST відкрили тут офіс з нуля і почали хантити, було б непросто, бо їхній бренд тут невідомий і вони не знають специфіки цього ринку.

Купуючи ITernal Group, вони виграють час. За моєю оцінкою, якщо вони зроблять якісний маркетинг, брендинг та посилять рекрутмент, то дуже швидко відіб'ють цю інвестицію.

Якби ми були готові вкласти багато грошей у маркетинг та рекрутмент ITernal Group, то могли би і власноруч бустнути бізнес на 60-70%. Але для цього треба було б піти у мінус на декілька місяців. Довелося б підняти рейти девелоперів та на певний час убити прибутковість бізнесу. Потім наздогнали би, але це швидше венчурна історія, а ми займаємося трохи іншим. А у UST є можливість це зробити, бо їхні рейти для американських клієнтів вищі. Їм не доведеться працювати у мінус для швидкого зростання, хіба що треба буде трохи знизити маржинальність.

Ви плануєте і далі фокусуватися саме на сервісному IT-бізнесі? 

Так. Мені здається, що найбільшу цінність ми можемо дати, коли заходимо у бізнес-модель, яка вже працює. Коли бізнес-процеси вже налаштовані, а ми приходимо і фіксимо їх так, щоб масштабуватися і отримувати більше  доходу. Саме в цьому ми найбільш ефективні. А ще я дев'ять років працював в інвестбанкінгу, тому дуже добре розумію потреби інвесторів. Ми вміємо підлаштовувати процеси у портфельних компаніях під те, що потрібно покупцям. UST відзначили, що у нас дуже добре налаштовані процеси як для компанії такого розміру. Через це ми можемо продавати компанію за високими мультиплікаторами, бо знаємо, що хочуть побачити покупці. 

Сенсу інвестувати у стартапи ми наразі не бачимо. Так, там може бути більша дохідність, але й ризики набагато вищі. А тут ми зменшуємо ризики завдяки своїй нішевості та експертизі.

Але й зарплати розробників останнім часом постійно ростуть. Як це впливає на маржинальність бізнесу? 

За моїми відчуттями, американські клієнти готові платити аутсорсерам з дисконтом у 20% порівняно з зарплатою штатного співробітника. А ще співпраця з аутсорсерами вигідна їм тому, що у американців та європейців дуже складна політика щодо наймання та звільнення людей. Вони дуже довго наймають і ще довше звільняють через сильні профсоюзи. Тому, співпрацюючи з аутсорсером, вони виграють набагато більше часу, а отже, і грошей. Бо у себе вони можуть наймати працівника дев'ять місяців, а звільняти рік. В аутсорсі це відбувається набагато швидше.

Яким ви бачите майбутнє IT-аутсорсингу? Чи довго житиме така модель бізнесу?

Сьогодні загальносвітовий хайп на аутсорс, весь ринок шукає людей. І поки є цей дисбаланс між попитом і пропозицією, аутсорс буде існувати. 

Я бачу дві основні загрози для IT-аутсорсу. Перша — що цей дисбаланс зменшиться. В останні декілька років попит на девелоперів удвічі перевищує пропозицію. Якщо це співвідношення впаде хоча б до 1,5:1, то в аутсорсі можуть початися проблеми.

Наступна загроза аутсорсу може виникнути з боку великих ІТ-компаній. Google та інші корпорації багато інвестують у nocode- та lowcode-системи. І питання в тому, як швидко одному із цих великих гравців вдасться створити сервіс, який перекладе на штучний інтелект більшу частину роботи, яку зараз виконують люди. Щойно основні речі спростяться, це сильно вдарить по ринку розробників.

Втім, поки фундаментальних причин для зникнення аутсорсу немає, попит на нього дуже високий. Думаю, найближчі п'ять років нам точно нічого не загрожує.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

«Укртелеком» і війна. Інтерв'ю з директором зі стратегії та розвитку бізнесу компанії Ігорем Яремчуком

Роман Судольський 8 серпня 2022 11:12

«Доля всього пострадянського простору залежить від України». Інтерв'ю з засновником білоруського Парку високих технологій Валерієм Цепкалом

Роман Судольський 20 липня 2022 17:35

Як зробити кожен будинок і місто розумним. Інтерв'ю із засновником i3 Engineering

Олександр Тартачний 19 липня 2022 19:15

Співзасновник airSlate Вадим Ясиновський про війну, роботу з росією, M&A та IPO

Роман Судольський 8 липня 2022 16:36

Скільки заробляє airSlate і як компанія стала єдинорогом. Інтерв'ю зі співзасновником проєкту Вадимом Ясиновським

Роман Судольський 7 липня 2022 16:03