Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

«Індійська мрія» та Byju's: що відбувається з найбільшим EdTech-стартапом світу

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
6 жовтня 2022 5 хвилин читання

У 2015 році, коли в Індії мобільний інтернет став доступним у кожній частині країни, Біджу Равендран запустив застосунок для навчання Byju's. Вливання коштів інвесторів під час пандемії Covid-19 зробили харизматичного репетитора одним із найбагатших людей Індії. Сьогодні Byju's оцінюють у $22 млрд, це найбільший EdTech-стартап у світі. У нього інвестувало подружжя Цукербергів, китайська Tencent та американський хеджфонд Tiger Global. Своєю чергою Byju's придбав приблизно 20 компаній по всьому світу.

Проте Byju's потрапив одразу до низки скандалів через фінансові збитки, розслідування про знущання над власними працівниками та агресивні схеми продажів. Журналісти Financial Times дослідили історію компанії. SPEKA обрала головне з історії та розповідає, що відбувається з ринком EdTech-стартапів зараз. 

Що таке Byju's і у чому секрет його успіху 

Компанія зі штаб-квартирою у Бангалорі пропонує онлайн-навчання через графіку та мультфільми. Компанія стверджує, що має понад 150 млн користувачів. Хоча менш як 10% аудиторії є передплатниками на рік, вартість річної передплати сягає 15 тис. рупій ($180). Це приблизно половина середньої зарплати в країні або еквівалент місячної вартості навчання у приватній школі. 

Равендран публікував відео із зверненнями до батьків, описуючи свій продукт як можливість для дітей досягти успіху. «Індійська мрія» — це високооплачувана робота після закінчення університету, тому в країні величезний запит на вищу освіту, а вступні іспити є дуже конкурентними. Застосунок обіцяв допомогти учням підготуватися до іспитів.

Під час пандемії інвестори активно вкладалися в індійські технологічні стартапи. Byju's не став винятком. За оцінками постачальника даних Tracxn, від березня 2020-го до кінця 2021-го компанія залучила понад $2,5 млрд від інвесторів. Біджу Равендран вклав ці гроші у купівлю іноземних і вітчизняних компаній та об'єднання їх під своїм брендом. 

Токсична культура продажів

Багато нинішніх та колишніх співробітників звертають увагу на дивні правила роботи компанії. Керівництво пропонує щедрі бонуси для найкращих працівників (наприклад, поїздка на міжнародний матч з крикету до Манчестера), але безжальне до працівників, які відстають. 

Колишні співробітники розповідають, що керівники кричали на працівників та змушували їх маніпулювати у продажах. Найдешевший курс компанії коштує $50, що дорого для типового жителя Індії. Тому під час демонстрації курсу продавці перевіряють дітей складними завданнями, принижують та стверджують, що вони погано вчаться. Натомість до батьків застосовують фрази на кшталт «Хіба ви не хочете дати своїй дитині хорошу освіту?» Багато батьків залізли у борги, щоб заплатити за навчання: користувалися кредитними картками та брали позики у фінтех-компаніях.

На онлайн-форумах споживачів і співробітників є сотні скарг на компанію, а робочий день працівників тривав по 12-15 годин. Також компанія стала об'єктом розслідування BBC.

Біджу Равендран заперечує усі звинувачення й каже, що «дбає про добробут працівників». У фірмі низькі показники звільнень, що свідчить про те, що це компанія з «культурою керівництва та виховання». 

Фінансові проблеми

Здавалося, що пандемія зумовить сплеск онлайн-навчання, що позитивно вплине на EdTech. Тому було дивно, що Byju's затримав оприлюднення обов'язкових фінпоказників за 2021 рік аж на 18 місяців. У вересні 2022-го нарешті з'явилися цифри. Дохід фірми не зріс, а збитки становили $560 млн.

Директор компанії звинувачує у збитках нову практику бухгалтерського обліку. Вона зменшила суму доходу, яку можна зареєструвати з майбутніх платежів. «Навіть у такі важкі часи, як нині, за останні 12 місяців жоден інвестор не продав частку в компанії», — каже він.

Хоча це не зовсім так. Ранній фінансовий партнер Біджу Zest Money каже, що вони припинили співпрацю «через неправильний продаж своїх продуктів клієнтам, що вплинуло на загальний досвід клієнтів на обох платформах». Равендран каже, що Zest Money «ніколи не був великим партнером», а команда тепер перевіряє кожен продаж.

Ще два американські венчурні капіталісти, Oxshott Capital і Sumeru Ventures, не змогли забезпечити обіцяні інвестиції на суму $250 млн. Раніше Byju's отримував більшу частину своїх доходів від продажу планшетів з попередньо завантаженими курсами. Проте під час пандемії клієнти почали користуватися безкоштовними відеоуроками у мережі.  

90% витрат компанії ($555 млн) припадають на маркетингові кампанії. Це спонсорство індійської команди з крикету, реклама від знаменитостей, а також винагороди для працівників. 

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Британський стартап створив комп'ютерні ігри для собак, що запобігають деменції

Катерина Колонович 1 годину тому

Складна зима, ІТ-фриланс, якою буде допомога Україні. Кращі матеріали тижня

Юлія Даниленко 4 години тому

Як працюють ІТ-фрилансери, що треба для збереження талановитих працівників та в чому полягає нова етика українського бізнесу: тиждень у «Спільноті»

Владислав Миронович 20 годин тому

У Каліфорнії запустили виробництво електричних тракторів зі штучним інтелектом

Катерина Колонович 2 грудня 2022 15:14

Google профінансує 25 українських стартапів: автори отримають 5 млн євро

Руслан Сорока 1 грудня 2022 18:51