Яким буде Twitter Ілона Маска
Скоро соцмережа Twitter стане приватною компанією. Розбираємося, як Маск може змінити політику та алгоритми платформи і чому через це панікують одні політики і радіють інші.
25 квітня засновник Tesla Ілон Маск додав ще одну «Т» до свого портфоліо — купив соцмережу Twitter за $44 млрд, $54,20 за акцію. Він планує зробити компанію приватною і наголосив, що для нього Twitter — це не про бізнес, а про свободу.
"Сподіваюся, навіть найзапекліші мої критики продовжать користуватися Twitter, адже це і є свобода слова", — написав він.

Продавати Маску Twitter не хотіли
CNN, Guardian та інші провідні медіа називають угоду контроверсійною, а рада директорів Twitter спочатку не хотіла продавати компанію мільярдеру. Коли на початку квітня Маск придбав 9,2% акцій Twitter, керівництво компанії всерйоз розглядало сценарій отруйної пігулки — надання чинним акціонерам Twitter можливості купити додаткові акції зі знижкою, щоб розмити частку Маска у компанії та запобігти ворожому поглинанню.
У неділю, 24 квітня, рада директорів знову зібралася обговорити пропозицію Ілона, а 25 квітня стало відомо, що її прийняли. Ілон Маск викупить усі акції Twitter. Засновник компанії Джек Дорсі, який раніше пішов з посади СЕО Twitter, уже подякував Маску за те, що він «відібрав Twitter у Волл-стріт», і назвав це єдиним рішенням, якому довіряє.
Чому «контроверсійна угода»?
Перестороги ради директорів Twitter також зрозумілі багатьом. Як приватна компанія Twitter не буде залежати від інтересів акціонерів чи консенсусу ради директорів. Говорячи простими словами, Маск зможе робити з соцмережею майже все, що захоче (у межах закону), і це багатьох лякає. Особливо враховуючи те, що дикі ідеї — це буквально спеціалізація Маска.
Окрім Джека Дорсі радість з приводу угоди встигли висловити кілька американських політиків-республіканців. Вони сподіваються, що «свобода слова» за версією Маска означатиме можливість повернути заблоковані за поширення дезінформації та підбурювання акаунти.
"Я сподіваюся, що Ілон Маск допоможе зупинити цензурування Big Tech користувачів з альтернативною точкою зору", — зазначила Марша Блекберн, сенатор-республіканець від Теннессі.
Головна «жертва Big Tech» Дональд Трамп, якого виперли з Twitter зокрема за підбурювання, наслідком яких став штурм Капітолію 6 січня 2022 року, заявив, що повертатися на платформу не збирається. Але ми у SPEKA видихати не радимо: Трамп і брехня — це майже так само синонімічно, як Маск і дикі ідеї.
Демократи угоді майже одноголосно не раді: платформа такого обсягу (217 млн унікальних користувачів на місяць) під повним контролем однієї людини — це, на їхню думку, підґрунтя для катастрофи.
"Ця угода є небезпечною для нашої демократії. Мільярдери на зразок Ілона Маска грають за іншими правилами і накопичують владу для власної вигоди. Нам потрібен податок на багатство та суворі правила, які дозволять притягнути Big Tech до відповідальності", — прокоментувала сенаторка Демократичної партії від Массачусетса Елізабет Воррен.
Здається, нелюбов до Big Tech — чи не єдине, у чому демократи та республіканці сходяться.
А що ж сам Маск?
У твіті, який бізнесмен опублікував одразу після оголошення угоди, він пообіцяв зробити код алгоритмів Twitter відкритим, викорчувати ботів-спамерів, автентифікувати всіх реальних людей на платформі, а також запустити нові функції, які зроблять платформу кращою.
Як перехід Twitter до рук Маска вплине на боротьбу з фейками та поширенням блогерами дезінформації — питання відкрите. Але варто зазначити, що навіть приватні компанії змушені діяти у межах законодавства, тож інструменти впливу на Big Tech у демократів лишаються.