Чому всі грають у Wordle та навіщо її купила New York Times: 5 фактів про найвіруснішу гру останніх місяців
Twitter рясніє зеленими, жовтими та чорними квадратиками, кілька мільйонів фанатів щодня намагаються відгадати слово з п'яти літер за шість спроб. За все це американська The New York Times заплатить Джошу Вордлу принаймні $1 млн.
SPEKA розповідає про феномен Wordle: чому ця онлайн-гра стала вірусною, де пограти у неї українською та як перемогти.

Зроблено з любов'ю
Бруклінський програміст Джош Вордл розробив Wordle, щоби просто пограти зі своєю подругою, сидячи на карантині.
Свого часу вони разом підсіли на схожі словесні онлайн-забавки від The New York Times. Зокрема, на популярну Spelling Bee, де треба з обмеженого набору літер скласти якомога більше слів.
Прототип гри Джош придумав ще 2013 року. Тоді в неї можна було грати нескінченно, а тепер лише раз на добу. Ані тоді, ані зараз Вордл, за його словами, не мав намірів комерціалізувати гру. Автор гри обіцяє, що вона залишиться безкоштовною і після угоди з NYT.
До речі, Вордл запевняє, що й сам щоразу не знає, яке слово обере його програма, тому може й досі насолоджуватися грою нарівні з іншими гравцями.
Грає Twitter, грає Google
Ще на початку листопада минулого року гру майже ніхто не знав, тоді у неї грали лише кілька десятків людей.
Стрибок популярності стався наприкінці місяця, коли Джош додав можливість пошерити результати у Twitter. Як візуалізувати їх без спойлерів, йому підказала користувачка з Нової Зеландії з ніком @irihapeta.
На початку січня 2022-го у Wordle уже грали 300 тис. людей, а ще за два тижні — майже 2 млн. А Twitter ряснів зеленими, жовтими та чорними квадратиками.
Шанувальники гри виявилися й у компанії Google. Щоби переконатися у цьому, достаньо ввести у пошуковику слово wordle. Ліворуч з'явиться дудл, який продемонструє, як вгадати слово google із трьох спроб.
Війна клонів
Грати у Wordle можна лише англійською і лише раз на добу. Це, а також вірусна популярність гри спричинили її масове клонування у різних країнах та різними мовами.
Існують уже десятки версій гри, зокрема французькою, німецькою, ісландською, китайською, тамільською та навіть мовою есперанто. Автори запозичують ігровий процес, у кращому разі мінімально його змінивши, завантажують інший словник — і нова гра готова.
У якийсь момент App Store не витримав і видалив багато клонів, переважно тих, які використовували у назві wordle і мало чим відрізнялися від оригіналу.
Є й український аналог Wordle. Називається він «Кобза». Пограти у неї можна на iOS та Android.
Останнє слово за NYT
Пам'ятаєте, із чого починався Wordle? Правильно, з онлайн-крутиголовок на сайті The New York Times. Зрештою туди він і повернувся.
31 січня NYT оголосила, що купує Wordle у його автора. Вартість угоди не розголошують, але йдеться про семизначну суму, тобто про понад мільйон доларів.
За словами прессекретаря NYT Джордана Коена, конкретних планів на майбутнє гри у видання немає, а в ігровий процес не вноситимуть жодних змін.
Як перемогти у Wordle
Якщо не любите спойлерів або хочете просто насолоджуватися грою без усіляких складних стратегій, не читайте цей розділ.
Деякі фанати так захопилися грою, що розробляють цілі стратегії. А видання Wired випустило дослідження, з яких слів краще розпочинати партію.
Загалом підхід досить очевидний: використовуйте слова з максимальною кількістю найпоширеніших літер. В англійській це, наприклад, літера E (зустрічається в 12,49% слів), друга за нею — T (9,28%), третя — A (8,04%), і так далі.
Згідно з розрахунками авторів дослідження, непогані стартові слова — це, наприклад, NOTES, RESIN, TARES або SENOR.
Слово SPEKA, до речі, теж було би непоганим початком партії у Wordle. Але, на жаль, воно чомусь досі не входить до словника англійської. Тому ми розпочали сьогоднішню гру з одного зі слів, що згадані вище, і перемогли з третьої спроби.