Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Ідеальний інвестор: як залучити у технологічну компанію гроші та цінних людей

Олександр Соловей
Олександр Соловей Співзасновник та CEO Finmap
22 жовтня 2022 7 хвилин читання

Де стартапам шукати гроші, як під час війни знайти фінансування для компанії та втриматись на плаву, як сподобатись інвесторам так, щоб вони захотіли стати частиною команди? Розповідаю на прикладі Finmap. 

Співпрацю з інвесторами стартап Finmap почав наприкінці 2019 року. На той час у засновників було кілька знайомств — і все. Та вже за три роки вони знайшли досить інвесторів, щоб зараз підіймати другий раунд для розширення і покращення компанії.

Як знайти інвесторів?

Компанія BRISE Capital першою інвестувала у Finmap, активно допомагала зрозуміти, як все працює. До багатьох інших інвесторів ми приходили «в холодну» — писали, спілкувались, зустрічались. Починали з одного знайомства, завдяки якому зрозуміли, як виходити на інших інвесторів та співпрацювати з ними. А це процес доволі складний і довгий — треба щонайменше пів року попрацювати з компанією чи людиною, аби вони вклали кошти у твій стартап. На початку уявлялось, що все має відбуватись куди швидше, та від усталених, вже класичних процесів нікуди не подінешся. Як би ми не старались, все одно з інвестором потрібно провести від трьох до п'яти місяців, поки вони вирішать долучитись до компанії коштами та прискорити її розвиток.

Головне перед початком співпраці — це вибирати інвесторів, які працюють в цій же вертикалі. Тобто знають, що таке, наприклад, фінтех, як функціонує ця вертикаль, її особливості. Тоді у них є розуміння ринку і відповідний нетворк.

З усіма стартапами потрібно мати чітке розуміння своєї економіки, ринків, продукту, властивостей компанії та того, чим ви відрізняєтесь від інших. Це та інформація для усіх стартапів, в якій треба гарно орієнтуватись — насамперед щоб бачити слабкі моменти та вчасно їх посилювати.

Один із важливих моментів — реальна оцінка ризиків. Є кілька категорій, які я вважаю важливими:

 • чи зможе команда це зробити, чи вона готова, чи є достатня кваліфікація;
 • чи є достатньо потрібний розмір ринку для того, щоб компанія могла працювати;
 • чи є якийсь secret source, щоб бути успішним на ринку і нормально працювати з конкуренцією.

Якщо ви критично оцінили свою компанію і ствердно відповідаєте на всі пункти, то як мінімум старт має бути добрим.

5 ознак ідеальної інвестиційної пропозиції 

 • 1
  Трекшн. Це те, що стартап вже робить. Це не обов'язково заробіток грошей, може бути швидкість зростання, гарантовані потенційні партнерства, дуже потужний бекграунд. Тобто якісь ознаки того, що продукт злетить і матиме успіх.
 • 2
  Має бути фіт по команді. Це значить правильний набір кофаундерів та ранніх співробітників, з якого буде зрозуміло, що точно зроблять. Наприклад, є один кофаундер, який займається маркетингом і в нього є в цьому твердий досвід. Другий співзасновник займається технічною частиною, а третій партнер — добрий сейлз. Оце ідеальна класична комбінація. 
 • 3
  Ринок. Він має бути й тільки-тільки починати зростати. Якщо там-сям з'являються потенційні нові гравці, це гарний індикатор, який означає, що ринок починає рости. Також тут важливе розуміння ринку: щоб команда знала, на якому ринку вони взагалі працюють, заради чого будуть перемагати. 
 • 4
  Гарне розуміння фінансової моделі. Чітка відповідь у цифрах на питання: «Коштом чого будемо заробляти, зростати та скільки на це все взагалі треба грошей?».
 • 5
  Сам продукт. Він має вирішувати достатньо зрозумілі питання. Ви маєте запропонувати не черговий велосипед або щось, що може бути корисним тільки якійсь дуже-дуже вузькій групі людей. Потрібно знайти вирішення зрозумілої проблеми, яка справді існує. І її важливість підтверджується або трекшеном, або ґрунтовними дослідженнями, які показують, що є така проблема і її стартап може вирішити саме тим шляхом, який пітчить.

Що з інвестиційним кліматом під час війни?

Зараз інвестклімат, в принципі, не змінився. Інвестори де були, там і залишаються. І підходи такі самі, які були. З досвіду раджу виходити на інвесторів через нетворк або щоб вже наявні робили інтро на інших. 

Інвесторів цікавить зростання компанії, швидкість, впевненість і стабільність росту (бо можна один місяць рости, а потім завмерти). Ну і, звичайно, перспективи розвитку якщо не на одному ринку, то на іншому. Інвесторів цікавить ідея, цифри та команда. Якщо є ця комбінація, або хоча б два з трьох пунктів, то ви будете цікаві інвесторам. 

Коли взагалі нема інвесторів, то можна загуглити «VC funds in Poland» (якщо ви орієнтуєтесь, наприклад, на Польщу), пошукати які інвестфонди є у країні, яка вас цікавить. Через сайт можна або заявку зробити або листа написати. Це трохи довший шлях, аніж рекомендація від ваших друзів або інвесторів, але також повністю робочий.

Зважаючи на війну, стартап зараз почувається нормально. Fimap якраз підіймає новий раунд. Діємо так, як я вже розповів: запитуємо через друзів та інвесторів і пишемо «в холодну». Найголовніше у фандрейзингу — це зробити якомога більшу воронку зверху. Тобто класика — це сконтактувати з мінімумом ста інвесторами. Потім в ході перемовин наприкінці залишаться десь 5-6.

У нас цього року стався цікавий кейс з інвестором: до команди Finmap на позицію CBDO доєднався Олександр Яценко, керуючий партнер BRISE Capital. До цього Олександр брав участь як інвестор у раундах інвестування у 2021 та 2022 роках. Саме Олександр став для нашої компанії провідником у світ венчурного капіталу, багато допомагав із розумінням процесів. Тож усі засновники зраділи, що він захотів приєднатись до команди.

Для нас це гарне посилення і є вагомим аргументом та цікавим кейсом для інших інвесторів. Таке рішення Олександра вкотре доводить, що інвестори як ніхто інший зацікавлені в успіху стартапу. Звісно, іноді бувають фаундери, які не хочуть, аби інвестори доєднувалися саме операційно. Можливий варіант, що інвестор захоче всім керувати, стромляти палки в колеса. Ситуації бувають різні, у нашому випадку все дуже гарно, нам з інвесторами пощастило.

Також ми в компанії змогли відновити показники до довоєнних метрик десь у квітні-травні. Продовжили працювати над експансією: якщо на початку війни у нас було близько 10% клієнтів з інших країн, то зараз вже близько 40%. Ну і щоб втриматись на плаву та продовжити розвиток, потрібно мати чітку ціль, щоб її знала команда. В нас це все є, тож ми інтенсифікували наші дії, продовжуємо розвиватися не дивлячись ні на що. Є велика мета побудувати круту українську компанію і показати себе світу.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Customer Development та Customer feedback: важливий інструмент для успішного запуску стартапів та масштабування бізнесу

Дар'я Кушнір 7 годин тому

TA Ventures, Ukrainian Startup Fund та Мінцифри представили мапу стартапів

Христина Коновалова 10 годин тому

Бачу ціль — не бачу перешкод: шість навичок стартап-фаундера

Юлія Даниленко 28 листопада 2022 17:30

Відновлення енергосистеми, колонізація Місяця. Найкращі матеріали за тиждень

Юлія Даниленко 28 листопада 2022 09:38

У Швейцарії розробили акумулятори для електрокарів, що заряджаються за 72 секунди

Катерина Колонович 24 листопада 2022 10:09