Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Хто скільки витрачає на космос: топ 8 країн

Назарій Присяжнюк
Назарій Присяжнюк
10 березня 2023 5 хвилин читання

У 2022 році витрати на космічний сектор у світі становили рекордні $103 млрд — на 9% більше, ніж у 2021-му. Попри повномасштабну війну росії в Україні та пандемію, уряди збільшили свої інвестиції, щоб і надалі підтримувати розвиток галузі та власні амбіції. 

SPEKA розповідає, cкільки країни витрачали на космос у 2022 році та на що пішли ці гроші.

Бюджети європейських країн містять їхні внески до Європейської космічної агенції (ESA) та Європейської організації супутникової метеорології<br> Бюджети європейських країн містять їхні внески до Європейської космічної агенції (ESA) та Європейської організації супутникової метеорології

1. США

Володарі найбільшого космічного бюджету — $62 млрд (60% від загальних витрат).

Основні досягнення NASA за 2022 рік:

  • Початок роботи телескопа Джеймса Вебба.
  • Місія DART: вчені відфутболили небезпечний астероїд.
  • Повернення програми з освоєння Місяця: Artemis I та Artemis II — місії для створення умов для довгострокового перебування людей на Місяці.
  • Знайшли непрямі докази життя на Марсі.

Окрім того, США розвивають приватний сектор. Наприклад, SpaceX виробляє космічні апарати, ракети-носії та супутники. Компанія запускала ракету Falcon 9  приблизно кожні шість днів у 2022 році, загалом здійснивши 60 запусків. Це стало світовим рекордом за кількістю запусків одного типу ракет-носіїв за рік.

Місія Artemis / NASA

2. Китай 

Наступна країна у рейтингу з $12 млрд, і це не дивує. Китайське державне космічне управління завершило будівництво своєї космічної станції «Тяньгун» на орбіті через запуск 2-го модуля «Веньтянь» у липні та 3-го модуля «Ментянь» у жовтні. 

У листопаді китайська місія «Шеньчжоу-15» доставила на станцію трьох астронавтів, що збільшило їхню загальну кількість до шести.

Підписуйтеся на наші соцмережі

3. Японія

У 2022 році уряд Японії виділив $5 млрд на розвиток свого космічного агентства JAXA. Воно зосередилося на розробленні H3 — дешевшої альтернативи ракети Falcon 9 від SpaceX. 

Проте під час невдалого запуску 7 березня 2023 року JAXA знищило свою ракету. Перспективи проєкту ще не визначені. Його мета — виведення на орбіту урядових і комерційних супутників, а також доставка вантажів на МКС.

Підготовка до запуску нової ракети JAXA H3 у березні 2023 року / YouTube Підготовка до запуску нової ракети JAXA H3 у березні 2023 року / YouTube

4. Франція

Найбільший платник ESA, що забезпечив 25% внесків (€ 2,57 млрд) у 2022 році. Це найбільша стаття витрат CNES — космічної агенції французів. 

Їхня ракети Ariane є основою європейської космічної програми. Крім того, Франція розробляє телекомунікаційні супутники. 

5. росія

Запуски комерційних супутників впали більш ніж у 300 разів — запустили лише один для Анголи. ESA скасувала спільний проєкт марсохода ExoMars та будь-яку співпрацю з росією. Проте країна-терорист стала тісніше співпрацювати з іншими авторитарними державами. Наприклад, уклала угоду з Китаєм про співпрацю щодо навігаційних систем «ГЛОНАСС» та Beidou.

Проєкт із Зімбабве назвали досягненням 2022 року. Окрім того, наприкінці року виникали постійні проблеми з герметизацією російських кораблів на МКС.

6. ЄС

Європейська космічна програма здійснює космічну діяльність у сферах спостереження Землі, супутникової навігації, зв'язку, космічних досліджень та інновацій.

Космічна програма ЄС щоденно надає послуги, наприклад:

  • COPERNICUS — європейська система спостереження Землі.
  • GALILEO — це глобальна супутникова система навігації та позиціонування (GNSS).
  • EGNOS (Європейська служба геостаціонарного навігаційного покриття) — надійний навігаційний сигнал, що покращує навігаційні послуги користувачів у понад 30 країн.

Щоб уникнути подвійного рахунку, внески країн-членів ЄС у космічні програми Європейського Союзу виключаються з національних цивільних бюджетів і враховуються як витрати ЄС, відповідно до профілю та бюджету ЄС.

Перший маневр уникнення зіткнення супутників Galileo  / Galileo GNSS Перший маневр уникнення зіткнення супутників Galileo  / Galileo GNSS

7. Німеччина

Німеччина має свій центр космічних досліджень (DLR), що зараз наголошує на електричних двигунах (RID та технологія HEMP) та універсальних джерелах живлення. 

Країна забезпечила 21% від загальних внесків в ESA у 2022 році. Цього ж року федеральний уряд Німеччини створив «Ініціативу малих супутників» для консолідації німецької космічної галузі та підтримання малих і середніх підприємств у галузі створення малих супутників.

8. Індія

2022 рік став успішним для космічного сектору — Індія запустила п'ять місій. Найгучніші з них — запуск супутника EOS-04, що надає якісні зображення в будь-яких умовах, та запуск 36 супутників для інтернет-зв'язку.

росія досі лишається головним партнером Індії у космосі. З початком повномасштабної війни в Україні Індія з нейтральної країни фактично перетворилася на союзника рф й Китаю, а її відносини із Заходом стали напруженішими.

Космічний апарат EOS-04 на ракеті-носії перед інкапсуляцією / GODL-India Космічний апарат EOS-04 на ракеті-носії перед інкапсуляцією / GODL-India

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

SpaceX готується до сьомого випробувального польоту мегаракети Starship

Вікторія Рудзінська 4 години тому

NASA відтерміновує місії Artemis 2 та Artemis 3: причини затримки

Вікторія Рудзінська 5 грудня 2024 23:05

Вчені вивчають кров кажанів, щоб зрозуміти, як ввести астронавтів у стан сплячки під час довгих космічних подорожей

Олександр Тартачний 4 грудня 2024 16:00

NASA починає монтаж ракети SLS для місячної місії Artemis 2

Вікторія Рудзінська 22 листопада 2024 21:29

NASA планує використовувати SpaceX і Blue Origin для важких вантажів на Місяць

Вікторія Рудзінська 21 листопада 2024 21:25