Хто скільки витрачає на космос: топ 8 країн
У 2022 році витрати на космічний сектор у світі становили рекордні $103 млрд — на 9% більше, ніж у 2021-му. Попри повномасштабну війну росії в Україні та пандемію, уряди збільшили свої інвестиції, щоб і надалі підтримувати розвиток галузі та власні амбіції.
SPEKA розповідає, cкільки країни витрачали на космос у 2022 році та на що пішли ці гроші.
1. США
Володарі найбільшого космічного бюджету — $62 млрд (60% від загальних витрат).
Основні досягнення NASA за 2022 рік:
- Початок роботи телескопа Джеймса Вебба.
- Місія DART: вчені відфутболили небезпечний астероїд.
- Повернення програми з освоєння Місяця: Artemis I та Artemis II — місії для створення умов для довгострокового перебування людей на Місяці.
- Знайшли непрямі докази життя на Марсі.
Окрім того, США розвивають приватний сектор. Наприклад, SpaceX виробляє космічні апарати, ракети-носії та супутники. Компанія запускала ракету Falcon 9 приблизно кожні шість днів у 2022 році, загалом здійснивши 60 запусків. Це стало світовим рекордом за кількістю запусків одного типу ракет-носіїв за рік.
2. Китай
Наступна країна у рейтингу з $12 млрд, і це не дивує. Китайське державне космічне управління завершило будівництво своєї космічної станції «Тяньгун» на орбіті через запуск 2-го модуля «Веньтянь» у липні та 3-го модуля «Ментянь» у жовтні.
У листопаді китайська місія «Шеньчжоу-15» доставила на станцію трьох астронавтів, що збільшило їхню загальну кількість до шести.
Підписуйтеся на наші соцмережі
3. Японія
У 2022 році уряд Японії виділив $5 млрд на розвиток свого космічного агентства JAXA. Воно зосередилося на розробленні H3 — дешевшої альтернативи ракети Falcon 9 від SpaceX.
Проте під час невдалого запуску 7 березня 2023 року JAXA знищило свою ракету. Перспективи проєкту ще не визначені. Його мета — виведення на орбіту урядових і комерційних супутників, а також доставка вантажів на МКС.
4. Франція
Найбільший платник ESA, що забезпечив 25% внесків (€ 2,57 млрд) у 2022 році. Це найбільша стаття витрат CNES — космічної агенції французів.
Їхня ракети Ariane є основою європейської космічної програми. Крім того, Франція розробляє телекомунікаційні супутники.
5. росія
Запуски комерційних супутників впали більш ніж у 300 разів — запустили лише один для Анголи. ESA скасувала спільний проєкт марсохода ExoMars та будь-яку співпрацю з росією. Проте країна-терорист стала тісніше співпрацювати з іншими авторитарними державами. Наприклад, уклала угоду з Китаєм про співпрацю щодо навігаційних систем «ГЛОНАСС» та Beidou.
Проєкт із Зімбабве назвали досягненням 2022 року. Окрім того, наприкінці року виникали постійні проблеми з герметизацією російських кораблів на МКС.
6. ЄС
Європейська космічна програма здійснює космічну діяльність у сферах спостереження Землі, супутникової навігації, зв'язку, космічних досліджень та інновацій.
Космічна програма ЄС щоденно надає послуги, наприклад:
- COPERNICUS — європейська система спостереження Землі.
- GALILEO — це глобальна супутникова система навігації та позиціонування (GNSS).
- EGNOS (Європейська служба геостаціонарного навігаційного покриття) — надійний навігаційний сигнал, що покращує навігаційні послуги користувачів у понад 30 країн.
Щоб уникнути подвійного рахунку, внески країн-членів ЄС у космічні програми Європейського Союзу виключаються з національних цивільних бюджетів і враховуються як витрати ЄС, відповідно до профілю та бюджету ЄС.
7. Німеччина
Німеччина має свій центр космічних досліджень (DLR), що зараз наголошує на електричних двигунах (RID та технологія HEMP) та універсальних джерелах живлення.
Країна забезпечила 21% від загальних внесків в ESA у 2022 році. Цього ж року федеральний уряд Німеччини створив «Ініціативу малих супутників» для консолідації німецької космічної галузі та підтримання малих і середніх підприємств у галузі створення малих супутників.
8. Індія
росія досі лишається головним партнером Індії у космосі. З початком повномасштабної війни в Україні Індія з нейтральної країни фактично перетворилася на союзника рф й Китаю, а її відносини із Заходом стали напруженішими.