Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як підтримувати та розвивати команду під час війни

Любов Коломієць
Любов Коломієць HR BP Govitall
6 липня 2022 5 хвилин читання

Українці наразі стикнулися з таким досвідом, якого ніхто з нас досі не мав. І неважливо, яку посаду ви обіймаєте — нам всім притаманний увесь спектр почуттів та емоцій, що ми відчуваємо через війну. Однак якщо ви лідер, то на вас накладається велика відповідальність: за себе в першу чергу, за команду, за результати роботи. В часи турбулентності це ускладнюється тим, що втрачаються звичні точки опору і треба якомога швидше знаходити нові.  

Так, згідно з опитуванням Deloitte, найголовнішими викликами для бізнесу сьогодні стали безпека працівників (74%) та підтримка продуктивності команд (56%). І якщо з безпекою співробітників більш менш зрозуміло, то до ефективності роботи є багато питань.

Війна суттєво змінила підходи компаній до управління людським капіталом. Фокус на підтримці людей є черговим підтвердженням глобального тренду на людиноцентричність. Вважаю, що допомога працівникам та громадам — це ознака зрілості бізнесу, яка, звичайно, надаватиме стратегічну перевагу на ринку праці у майбутньому. 

З чого почати? 

Сьогодні ми спостерігаємо зміну парадигми лідерства — наразі перш за все це про турботу та максимальну відвертість. А вже потім мотивація, орієнтація на результат та інші стимули часів «до». 

Повертаючись до дослідження Deloitte, найбільш актуальними HR-пріоритетами компаній є управління робочим навантаженням (57%), підтримка та допомога працівникам у режимі реального часу (57%), перегляд чисельності організаційної структури (49%). І хоча представники компаній зазначають, що робоче навантаження зменшилось — для всіх працівників (31%) або ж для певних категорій (41%) — стрес та почуття невизначеності нікуди не ділися.

Починати слід з себе — перш за все треба «надіти маску на себе». Лідерам час починати піклуватися про себе, або принаймні цього вчитися. Турбота про себе — це нормально, але визнати це був найбільший виклик для мене. Сьогодні я спостерігаю у провідних компаніях зміну філософії управління — вимога до керівника піклуватися про себе стає частиною посадової інструкції. І це чудова трансформація! Менеджери — найбільш вразлива група, адже на них велика відповідальність за себе та інших. 

Лідерство під час війни 

Отже, що сьогодні в пріоритетах у лідера? На чому потрібно фокусуватися перш за все, а що тимчасово відкинути?  

З власного досвіду майже чотирьох місяців війни, лідеру сьогодні слід фокусуватися на наступному:

 • 1
  Захист — створювати безпечне середовище для співробітників (ментальне, фізичне, емоційне). Слухати людей. Розуміти емоції всіх учасників команди та вміти ними керувати.
 • 2
  Інформування — прозорі та вчасні комунікації. Бути чесним та не прикрашати ситуацію. Бути доступним для команди. Не боятися доносити правду, вміти визнавати свої помилки та мужньо приймати складнощі.  
 • 3
  Розвиток — власним прикладом бути носієм корпоративних цінностей та культури. Бути гнучким та вміти адаптуватися. Не вимагати від команди супер-результатів, але тримати фокус та не забувати про цілі. Заохочувати бажання співробітників навчитися новій професії — з власного досвіду, це лише на користь компанії.   
 • 4
  Заземлення — допомагати людям перемикатися на діяльність, залучати до робочих процесів. Багато хто вважає, що починати нові великі проекти наразі не на часі. Я навпаки впевнена, що людям потрібен новий фокус, свіжі враження та незнайомі задачі. Це дає змогу перемикатися та відволікає від новин. Але при цьому треба бути готовим до коригування поставлених цілей та навіть зміни курсу.

Все зазначене вище базується на довірі — якщо ви не працювали над довірою раніше, вам буде складно. Але це надзвичайно важливий, я б сказала, базовий фактор, без якого не буде продуктивної взаємодії та лояльності з боку команди. Тому слід над цим працювати в першу чергу. 

Окремо хочу нагадати про почуття гумору — сьогодні воно діє одночасно як заспокійливе та знеболювальне. Тому не стримуйте себе та не обмежуйте розповсюдження мемів у робочих чатах. Наразі це не про відсутність дисципліни, а про підтримку та єднання. Це перемикає, знімає напругу, дає змогу подивитися на ситуацію з різних боків. 

Після нашої перемоги ми будемо довго святкувати, радіти, обіймати одне одного та намагатися повернутися до звичного життя. На жаль, що саме у такий спосіб, але ми стали більш згуртованими, доброзичливими та готовими відбудовувати нашу країну. Ми й надалі будемо допомагати волонтерським центрам та заохочувати співробітників долучатися до ініціатив з покращення нашого міста та держави. Бо саме в цьому і полягає лідерство.


Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як корпоративне навчання в Україні витримало удар та функціонує під час війни. Досвід LMS Collaborator

Катерина Атаманенко 8 вересня 2022 15:18

Як бренду правильно вести комунікацію під час війни

Дар'я Кушнір 5 вересня 2022 19:02

Місія та візія бізнесу: як прописати та навіщо це потрібно

Дар'я Кушнір 10 серпня 2022 15:28

Для бізнесу, грошей та здоров'я. Тиждень у спільноті

Наталія Миронова 7 серпня 2022 15:08

Бізнес під час війни: як до нових умов адаптується джоб-платформа Joberz

Діана Полуніна 7 серпня 2022 13:00