Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Грант для стартапу: з чого почати? Колонка Олесі Мальованої

SPEKA Media
23 грудня 2021 6 хвилин читання

В Україні декілька тисяч стартапів, більшість із них потребують стартового фінансування. Один із варіантів такої підтримки — одержати грант. Українські стартапи дедалі частіше отримують поміч від великих донорів, наприклад, від USAID, GIZ, CRDF Global тощо. 

Олеся Мальована, експертка Українського фонду стартапів та засновниця GrantCore, розповідає, хто надає гранти, як подати заявку та на що можна витратити ці гроші.

Що таке грант?

Грант — це безповоротна допомога (цільовий внесок) від організації-донора. Його надають  на розвиток бізнесу чи стартапу у вигляді коштів, оплачених послуг (консультацій експертів, софту) або матеріалів та технологій. Головне — використати грант за цільовим призначенням, яке зазначають у грантовій заявці, та вчасно відзвітувати перед грантодавцем. 

Комунікація з донором та підготовка регулярних звітів — процеси тривалі й нелегкі, тому потрібен менеджер, який буде опікуватися цими питаннями.

Хто надає гранти?

Донори — це юридичні та фізичні особи в Україні або за кордоном, які надають фінансову, організаційну чи іншу благодійну допомогу. Вони бувають вузькоспеціалізовані (фінансують певні напрями діяльності) або універсальні (розглядають заявки з різною тематикою).

За джерелом капіталу розрізняють урядових, громадських та корпоративних донорів, міждержавні організації, приватні фонди. Наприклад, Український фонд стартапів — це державний вузькоспеціалізований донор, він  підтримує лише технологічні бізнеси на початковій стадії (навіть на стадії ідеї).

На що можна витратити грант?

Кошти можна отримати на:

Підписуйтеся на наші соцмережі

  • бізнес-девелопмент, маркетинг, розширення штату, автоматизацію процесів;
  • розроблення прототипу, доопрацювання продукту;
  • закупівлю обладнання, запуск виробництва;
  • участь у заходах, виставках, конференціях, торгових місіях або ж на організацію свого заходу;
  • консультації з експертами;
  • навчання команди (акселерацію).

З чого почати?

Насамперед потрібно докладно описати проєкт, тобто максимально конкретно визначити цільове призначення гранту.

Наприклад, якщо це доопрацювання прототипу, то:

  • визначитися з часом (дата старту та завершення роботи, календарний план);
  • призначити відповідальних та команду, яка виконуватиме проєкт;
  • розрахувати бюджет (враховуючи ризики, приблизно 15% від загальної суми, накладні витрати та ін.);
  • запланувати закупівлю матеріалів та логістику;
  • знайти партнера (або субпідрядника) для виготовлення прототипу (якщо це хардвер);
  • запланувати звіти щодо проєкту.

Наступний крок — підготовка та перевірка документів про компанію. Звісно, донори теж ураховують можливі ризики, тому до заявки потрібно додати реєстраційні документи, фінансові та податкові звіти компанії або ФОПа, які отримуватимуть грант. Якщо компанія раніше порушувала умови гранту, зокрема неправильно витрачала кошти, донори зараховують її до списку тих, кому фінансування не рекомендують.

Третє — це стратегія. Її варто визначити щонайменше на п'ять років наперед. Тематика грантового проєкту має збігатися зі стратегією.

Що варто взяти до уваги?

Багато грантів надають безпосередньо стартапам, тож отримувачем коштів є компанія-заявник. Але існують цільові програми, на які можна подати заявку, лише маючи надійних партнерів.

Часто європейські фонди виділяють кошти лише так званим консорціумам, тобто групі організацій, які виконують завдання у межах одного проєкту. Партнерів можна знайти на порталах великих фондів, на сайті Єврокомісії у розділі Partner search або на спеціалізованих ресурсах, таких як EUCalls.

Де шукати донора? 

Існує безліч тематичних порталів, які повідомляють про нові гранти. Серед українських найбільш широкі добірки є на:

Посольства країн, які надають гранти:

Спеціалізовані програми підтримки бізнесу викладені на Порталі для підприємців. Багато інформації про грантові конкурси є на сайті Єврокомісії.

Як подавати заявку?

Кожен фонд чи донор в описі конкурсу публікує докладні інструкції та критерії. Програма Єврокомісії Horizon Europe та багато фондів й організацій (USAID, GIZ, ПРООН) мають свої представництва в Україні, до них можна звертатися по консультацію. А Український фонд стартапів навіть записав відеокурс про те, як подавати до нього заявки.

Що більший розмір гранту, то складнішою буде робота з опису проєкту.. Так звані мікро- та мінігранти ($1000-10 000) обмежуються заявкою до 15 сторінок. А якщо ви претендуєте на суму від $100 000, вам доведеться заповнити до 200 сторінок інформації про проєкт.

Стежте за дедлайнами та надсилайте свої запити завчасно! Враховуйте розташування донора: наприклад, якщо він у Брюсселі (а це переважна більшість програм від Єврокомісії), то й час подання заявки буде місцевим.

Щоб зекономити час та сили, зверніться по допомогу до колег, які вже отримували гранти, або до грантових консультантів.

Скоро починається новий рік, а з ними – і нові можливості. Тож беріться до роботи, ретельно шукайте свої шанси, і успіхів!

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Кілька послуг у Дії відновили роботу після кібератаки: чим вже можна скористатися

Владислав Паливода 14 січня 2025 13:51

Інновації на межі хмари та IoT. Європейські гранти до 110 тис. євро доступні для українського МСБ

Світлана Бовшовська 4 жовтня 2024 12:50

Як я змінила престижну роботу в Лондоні на місію для України

Екосистема STEMisFEM 1 жовтня 2024 17:10

Хто переміг в інкубаторі StartUp4Good 31 липня

Вікторія Рудзінська 7 серпня 2024 07:09

Як ветеранам отримати грант до 1 млн грн — освітній серіал від Дія.Освіта

Вікторія Рудзінська 6 серпня 2024 19:39