Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Грант — не подарунок. Як зрозуміти, чого від вас хочуть грантодавці?

Ірина Юрковська
Ірина Юрковська Підприємиця та інвестиційна консультантка
10 травня 2024 9 хвилин читання

За визначенням грант — це безповоротне фінансування. І тут начебто все зрозуміло: повертати його не потрібно. Але не все так просто. Важливо розуміти, що грант — це не просто безконтрольні гроші. Це зобов'язання перед грантодавцем виконати певні умови та досягти визначених цілей. Тому перед тим, як подавати заявку, потрібно усвідомлювати, чого саме від вас хочуть.  

Ваш проєкт чи бізнес має чітко відповідати критеріям, які прописані у грантових умовах. Важливо продемонструвати, що його реалізація приведе до конкретних результатів. Це може бути:

  • Впровадження соціальних програм або проєктів з покращення якості життя в конкретній громаді або регіоні.
  • Створення інноваційних продуктів або послуг, які відповідають потребам ринку та мають потенціал для комерціалізації.
  • Реалізація проєктів з екологічного захисту або збереження природних ресурсів з метою зменшення негативного впливу на навколишнє середовище.
  • Розвиток культурних або мистецьких ініціатив для підтримки та збереження культурної спадщини та традицій тощо.

Багато грантодавців надають перевагу проєктам, які дають позитивний соціальний вплив та сприяють розвитку суспільства. Тут варто застосувати термін «імпакт», що означає «вплив» або «ефект», і в контексті проєктів він підкреслюється як ключовий показник успішності. Iмпакт-проєкт, крім соціального чи екологічного впливу, має й економічну ефективність. Це означає, що проєкт спрямований на досягнення результатів, які принесуть користь не лише соціальним чи екологічним аспектам, а й будуть економічно вигідними.

Наприклад, державна програма «єРобота», яка надає підтримку підприємцям та внутрішньопереміщеним особам, має економічний вплив у вигляді створення нових робочих місць, збільшення виробництва та зростання місцевої економіки.

То які головні вимоги грантодавців?

Насправді таких вимог не дуже багато, тож дотримуватися їх буде нескладно.

1. Чітка мета та стратегія

Грантодавці хочуть бачити, що ви розумієте, чого хочете досягти і як саме збираєтесь це робити. Ваша стратегія має бути реалістичною та будуватись на конкретних даних і аналізі ринку.

2. Здатність до виконання

Ви повинні володіти навичками, досвідом та ресурсами для успішної реалізації проєкту чи бізнесу. Також вам потрібно продемонструвати свою здатність ефективно управляти проєктом і досягати поставлених цілей. Додаткковим плюсом буде ваша команда, членів якої ви можете представити грантодавцю. 

3. Інноваційність та потенціал впливу

Грантодавці також цікавляться інноваційними проєктами, які можуть мати значний вплив на суспільство або галузь. Вони шукають проєкти, які мають високий потенціал і здатність швидко масштабуватися у майбутньому.

Приміром, ви розробляєте мобільний застосунок, який спрямований на покращення здоров'я та благополуччя користувачів. Нехай це буде застосунок з інтерактивними функціями, який допомагає людям вести активний та здоровий спосіб життя. Він буде мати декілька ключових функцій: персоналізовані тренування, моніторинг активності, план дієти, а також може створювати спільноти користувачів для співпраці та підтримки.

Цей застосунок буде інноваційним тим, що поєднує в собі різні аспекти здорового способу життя в одному зручному інтерфейсі, а також надає персоналізовані рекомендації та підтримку для кожного користувача. Його потенціал впливу полягатиме в тому, що він сприятиме збільшенню активності та свідомості про здоровий спосіб життя у користувачів, що своєю чергою може призвести до зменшення ризику хвороб та покращення загального благополуччя спільноти.

4. Прозорість та відповідальність

Зрештою грантодавці очікують від вас прозорості та відповідальності в управлінні коштами. Ви повинні бути готові надавати звіти про використання грошей та результати вашої роботи. 

«Дивні» вимоги грантодавців з моєї практики

Іноді вимоги грантодавців дійсно є «дивними». Вони можуть здатися зовсім нелогічними або непропорційними до мети гранту, що може породжувати запитання щодо мотивів грантодавця. Наведу кілька прикладів.

Заплутана процедура

Деякі грантодавці можуть ставити надмірно складні вимоги на першому етапі подання заявок. За останній рік я зіткнулася з такими випадками, коли потрібно було витратити по 3 дні на заповнення заявки. Важливо зауважити, що я професіонал у цій галузі і мені не потрібно нікому платити за розробку фінансових моделей та презентацій. Не розумію, для чого це робиться, особливо коли призовий фонд розрахований тільки на 10 учасників і шанс отримати гроші дуже низький. 

Такі складні вимоги вимагають багато часу і сил, що викликає відчуття втоми та роздратування у заявників. Нормальною практикою було б коротке опитування і збір заявок, після чого проводилося б оцінювання. Тих, хто пройшов відбір, запрошують до участі в другому турі, де виконується вся ця велика робота. Такий підхід дозволяє ефективно витратити час і ресурси, зосередитися на глибокому пропрацюванні проєкту для обраних учасників з високим шансом на успіх.

Якщо на першому етапі вимагаються занадто складні вимоги до всіх охочих взяти участь у конкурсі, я навіть не раджу подавати заявку на такий проєкт.

Квест із документами

Грантодавець може вимагати великої кількості документів, які не мають прямого стосунку до мети гранту або є надмірними для реалізації проєкту. Наприклад, запит на подання складної фінансової звітності для невеликого гранту на культурний захід. Деякі грантодавці можуть вимагати наявності партнерів або контактів зі специфічними організаціями чи особами, незалежно від їхнього значення чи ролі у проєкті. 

Невиправдані очікування грантоотримувачів

Але дивних вимог у грантодавців все ж у десятки разів менше, ніж дивних очікувань у заявників. 

1. Нерозуміння основних вимог грантодавця

Деякі заявники бажають отримати грант без належного обґрунтування своєї потреби у фінансуванні або без опису плану використання грошей. 

Мене також дивує, коли у вимогах чітко зазначено, що грант на бізнес надають працюючим фірмам за певних умов, а мій клієнт — майбутній ще не зареєстрований підприємець, котрий обіцяє зареєструвати фірму тільки після отримання гранту. Часто шукачі грантів не розуміють, що умови визначає той, хто надає гроші, і заявник може погодитися з умовами або ні, але оскаржувати їх не може.

2.  Недотримання термінів подання заявки 

Деякі заявники можуть сподіватися отримати грант, не дотримуючись встановлених вимог щодо заявок або термінів подання документів. Дуже часто шукачі вважають, що грантові програми “вічні” — побачили оголошення про грант і відкладають подання. Потім намагаються подати заявку, коли термін вже минув.

3. «Хотіти грант на що-небудь» 

Найбільше мене дивує, коли люди звертаються до консультантів із запитом «хочу грант на щось». Таким людям не важливо, що робити, просто хочеться отримати грант. Але так не працює. Такі запити не приймаються, оскільки відповідальність за реалізацію грантової ідеї і витрачені кошти лягає на грантоотримувача. Той, хто придумує бізнес-ідею за вас, зацікавлений лише у своїй оплаті за консалтингові послуги і не буде продовжувати виконувати умови грантодавця разом з вами. 

Тим, хто шукає грант, раджу спочатку підготуватися, описати свою бізнес-ідею, визначити, яка сума гранту вам потрібна і на що ви плануєте витратити грантові кошти, а потім починати пошук грантових можливостей.

Грант — це не завжди гроші. Що таке грант у негрошовій формі?

Ви можете отримати гранти на послуги та консультації з різних сфер, таких як розвиток бізнесу, маркетинг, PR, юридичні консультації та інше. Також гранти можуть включати навчальні курси, семінари, майстер-класи або інші форми навчання та розвитку для підвищення кваліфікації. Гранти можуть давати доступ до менторської підтримки від досвідчених фахівців або наставництва. Крім того, деякі гранти можуть забезпечити доступ до мережі контактів, бізнес-зв'язків та ресурсів, що сприятимуть розвитку бізнесу або проєкту.

Часто гранти є комплексними: включають навчання, доопрацювання бізнес-моделі, створення фінальної презентації, пітчинг і надання фінансування після успішного завершення навчання. 

Грантодавці шукають команди та підприємства з високим рівнем професіоналізму та досвідом у відповідній галузі. Важливо продемонструвати свою експертизу та здатність виконувати заплановані завдання.

Підготовка заявки, що відповідає критеріям та вимогам фінансування, дозволить не лише отримати гроші, а й забезпечити реалізацію ваших ідей та досягти поставлених цілей. Тому будьте уважні до потреб грантодавців та плануйте позитивні зміни у своїй спільноті та суспільстві загалом.  

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

AI несеться: боротьба з аудіодипфейками, багато оновлень від OpenAI та Anthropic

Владислав Миронович 13 годин тому

PRO наголоси, академічно правильну українську, приказки та сракознавство

Наталя Місюк 14 годин тому

Будуємо затишок: науковий погляд та чекліст комфортного дому

Володимир Мельнічук 15 годин тому

Дракони, інтриги та честь. Враження від першої серії другого сезону «Дому дракона»

Владислав Миронович 16 годин тому

Розмір має значення: суперечливі дебати про блоки біткоїна

Владислав Гринів 17 годин тому