Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Віцепрезидент GlobalLogic Андрій Яворський про податкове резидентство українських айтівців, валютні правила НБУ та падіння ринку праці

Роман Судольський
Роман Судольський Головний редактор SPEKA
2 червня 2022 9 хвилин читання

Першого червня компанія GlobalLogic провела онлайн-зустріч із журналістами, на якій віцепрезидент компанії Андрій Яворський відповідав на запитання українських профільних видань.

Він розповів, як компанія ставиться до нових валютних правил НБУ, чого IT-індустрія очікує від української влади і як можна утримати в українському податковому полі тих айтівців, які виїхали за кордон.

SPEKA переповідає найцікавіше. 

Про нові валютні правила НБУ

У перші три місяці війни Нацбанк діяв послідовно і правильно. Велика заслуга НБУ в тому, що банківська система встояла.

Ми розуміємо, що нові валютні правила спрямовані проти зловживань, так званого «карткового туризму». Але ці правила несправедливі щодо працівників експортної галузі, особливо тих, які зараз перебувають за кордоном. Вони отримують дохід за офіційним курсом, а витрачати гроші змушені за ринковим, який на 20-30% вище. 

Минулого тижня представники експортного бізнесу зустрічалися з керівництвом НБУ. Нам пояснили, що наразі немає рішення, яке б повністю влаштувало усіх. Це ціна збереження банківської системи, і Нацбанк не планує скасовувати поточні валютні правила.

Курсова різниця може стати тригером, через який IT-фахівці не захочуть повертатися в Україну або виїдуть після війни.

Ми озвучили керівництву НБУ наші побоювання. Такі норми можуть стати тригером, через який люди не захочуть повертатися в Україну або виїдуть після війни. А отже,  країна отримуватиме менше податків.

Втім, НБУ очевидно зміг вплинути на комерційні банки, і курс списання не злетів за хмари. Для співробітників за кордоном різниця у курсах не перевищує 10%.

Поки була невизначеність, ми відтермінували виплату компенсацій деяким співробітникам, які про це попросили. Але наступного тижня відновимо виплату за курсом НБУ, адже натепер різниця між офіційним та ринковим курсом для співробітників за кордоном некритична.

Що буде з податковим резидентством українських айтівців, які перебувають в ЄС

У наших українських співробітників, які зараз перебувають за кордоном, є можливість офіційно працевлаштуватися в інших країнах присутності GL, зокрема у Польщі та Словаччині.

Поки що цією пропозицію скористалися лише кілька десятків людей. Більшість вичікує. Проблема в тому, що у країнах ЄС є певні законодавчі вимоги, тому після 180 днів перебування за кордоном вони вимагатимуть від українців, які працюють віддалено, стати їхніми податковими резидентами. Минуло 100 днів війни. Отже, за наступні 80 днів це питання має врегулюватися.

Україна має звернутися до країн ЄС, аби ті не змушували наших громадян ставати податковими резидентами країн перебування.

В ідеалі має бути рішення на рівні Євросоюзу. П'ять мільйонів українців залишаються за кордоном, багато хто з них працюють віддалено. На зустрічі з міністром економіки Юлією Свириденко ми обговорювали звернення до держав ЄС, аби ті не примушували українців ставати податковими резидентами після 180 днів перебування у країні. 

Більшість наших співробітників працюють як ФОП. Ми не можемо змушувати їх ставати податковими резидентами тієї чи іншої країни або залишатися резидентами України. Тому чекаємо рішення на рівні держав.

Чого GL та інші українські IT-компанії хочуть від держави

IT-бізнес очікує від української влади чіткого процесу взаємодії з індустрією. Окрім податкового резидентства нас непокоїть питання бронювання співробітників від мобілізації. Звісно, не 100% персоналу, але хоча б колег на ключових позиціях, аби зарубіжні замовники не турбувалися про безперебійну роботу проєктів.

Ще одне проблемне питання — механізм тимчасового виїзду за кордон для IT-фахівців. Індустрія потребує офлайн-зустрічей з міжнародними замовниками для збереження та залучення нових клієнтів. Це потрібно для укладання контрактів, перемовин, участі у профільних заходах. Ми бачимо розуміння від міністра економіки Юлії Свириденко, вона зрушила питання бізнес-поїздок з мертвої точки.

Чи планують українські айтівці повертатися з-за кордону

Навесні ми проводили внутрішнє опитування щодо настроїв людей. 25% відповіли, що націлені на еміграцію. У багатьох із них є діти, і навіть якщо війна невдовзі закінчиться, вони бояться жити поруч із таким небезпечним сусідом.

25-30% ультимативно заявлять, що точно залишаться в Україні й не розглядають інших варіантів.

А 45-50% опитаних поки що не визначилися, тому будуть вирішувати залежно від подальшої ситуації. І на їхню думку впливатимуть валютні правила НБУ, бронювання від мобілізації та дозвіл виїжджати за кордон у бізнес-справах.

Як змінився ринок праці в українському IT

Ринок праці у важкому стані. Кількість вакансій зменшилася у 2-2,5 раза, акцент попиту змістився на зрілих інженерів із солідним досвідом.

Перші 2-3 тижні після початку повномасштабного вторгнення наймання завмерло, ринок був у шоковому стані. Поступово попит відновлюється, але на довоєнний рівень він навряд чи повернеться, адже нові клієнти охочіше віддають проєкти у Польщу та інші країни на захід від СНД. 

У березні GlobalLogic найняла 200 нових співробітників, у квітні — понад 100. Натепер компанія намагається закривати вакансії насамперед завдяки внутрішньому найманню і пропонує роботу співробітникам, які втратили проєкт або хочуть змінити команду. 

Про стан українського IT-ринку

У 2021 році обсяг українського IT-експорту становив $6,8 млрд. За оптимістичного сценарію у 2022 році цей результат можна повторити і навіть вийти на показник у $7 млрд. Але результат залежатиме не лише від перебігу бойових дій та виконання інженерами своїх обов'язків. Індустрії потрібна зрозуміла взаємодія з державою.

У I кварталі 2022 року українська IT-індустрія поставила рекорд IT-експорту — $2 млрд. Якби не війна, ми потроху додавали би з кожним кварталом і за підсумками року вийшли б на $8-8,5 млрд. Але вже у II кварталі IT-експорт просів через війну на 5-10% і за підсумками трьох місяців становитиме ймовірно $1,7-1,8 млрд. 

За оптимістичного сценарію у 2022 році IT-експорт може сягнути $7 млрд і посісти перше місце серед експортних галузей

Отже, індустрія не просяде за підсумками року, але зростання не буде. Більшість замовників підтримують Україну і не згортають проєкти з українськими компаніями, але плани розширення більшість із них стримує або переносить до інших локацій. 

У нас відпав лише один клієнт, який працює у сфері кібербезпеки. За їхньою політикою, вони не можуть вести бізнес у країні, де тривають бойові дії. Найбільше згортають проєкти з Україною клієнти з фінансового сектору, а у GlobalLogic таких майже немає.

Чи створять антиросійські санкції додаткові можливості для українських IT-компаній

Завдяки виходу багатьох компаній з російського ринку українські IT-компанії можуть отримати додаткових замовлень від $600 млн до $1 млрд. 

IT-бізнес масово йде з російського ринку. У росії в IT працював приблизно 1 млн фахівців, з них 300 тис. — на експорт. Обсяг російського IT-експорту становив $6-7 млрд, з них десь $2-2,5 млрд вони точно втратять вже цього року. Наступного року ще мільярд. Майбутнє російської IT-індустрії доволі сумне. З країни вже виїхали 50-70 тис. айтівців, і тенденція буде посилюватися. 

Як від початку війни змінилися внутрішні процеси у GlobalLogic

По-перше, пандемія COVID та локдауни навчили всіх працювати віддалено. По-друге, у компанії був Business Continuity Plan, який ми активували з початком повномасштабної війни. На сьогодні ефективність інженерів GL становить 96% від довоєнного рівня. 

За кордон виїхали 1200 співробітників компанії. Більшість фахівців із київського (3000 людей) та харківського (1500 людей) офісів перемістилися у західні регіони України. Натепер головним офісом залишається львівський. Він розрахований на 2000 працівників. Зараз є тенденція активного повернення співробітників до Києва. До Харкова поки що повертатися не варто, тут ми прислухаємося до рекомендацій обласної адміністрації.

Також у нас був BCP по роботі з замовниками. Ми постійно інформуємо їх про стан справ, заспокоюємо і переконуємо, що більшість співробітників у відносній безпеці і працюють безперебійно.

Як Global Logic допомагає Україні перемогти у війні

  • Компанія щомісяця переказує гроші фонду «Повернись живим» та інших волонтерських організацій.
  • Співробітники зібрали 11 млн грн і передали у фонди допомоги ЗСУ та на гуманітарні потреби.
  • GL бере участь у наступальних та захисних операціях на кіберфронті. Інженери GlobalLogic на волонтерських засадах консультують Міністерство оборони України та розвідників.
  • Понад 100 співробітників GL служать у лавах ЗСУ і ТрО.
  • Компанія допомагає організації «Аеророзвідка», яка виробляє БПЛА для українських військових.
  • GL допомагає волонтерам сетапити Telegram-канали та покращує сайти волонтерських організацій.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Три історії та поради від українок, що побудували успішну кар'єру в IT

GlobalLogic Ukraine 22 вересня 2022 13:43

Для музики, медицини та медіа. Як українські IT-фахівці просувають провідні індустрії

GlobalLogic Ukraine 20 вересня 2022 17:59

Patreon змусить підписників на українських авторів додатково сплачувати ПДВ

Євген Муджирі 9 вересня 2022 09:59

Кожен десятий абітурієнт в Україні хоче в IT — дослідження GlobalLogic

Юлія Даниленко 4 вересня 2022 16:59

Україна на крок ближче до запровадження міжнародного автоматичного обміну інформацією

Валерій Моісєєв 28 серпня 2022 08:59