Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Тоби та абаї: як українські жінки завойовують IT-ринок Саудівської Аравії

Катерина Старокольцева-Скрипнік
Катерина Старокольцева-Скрипнік Копірайтер
27 січня 2023 11 хвилин читання

2022 рік приніс нам не лише війну, кризу і зміну цінностей. Він відкрив нові перспективи та можливості там, де, здавалося, все давно відомо і впорядковано. Коли можливість виїзду чоловіків за кордон ускладнилась, ініціативу підхопили жінки. Особливо у бізнесі. 

Цьогоріч вперше у відрядження від ІТ-компанії P2H у Саудівську Аравію поїхали жінки-менеджери. І хоча вони співпрацювали з клієнтами з Близького Сходу ще до повномасштабного вторгнення, саме у 2022-му змогли ще більше зміцнити бізнес-партнерство зі Сходом. 

Саудівська Аравія відкрилася для світу

Саудівська Аравія до недавніх часів була однією із найзакритіших країн. Домінуюча пустеля, нафтова промисловість, та спадкова монархія: вона про чоловіків та для чоловіків. 

В 2015 році нове керівництво країни обрало курс на лібералізацію та створення світського суспільства. Жінки отримали нові права тепер їм дозволено керувати транспортом, самостійно подорожувати та працювати нарівні з чоловіками. 

До 2019 року, поки не дозволили туристичні візи, потрапити сюди було майже неможливо. Але попри закритість, наша компанія вже сім років працює там і допомагає створювати технологічні продукти для державного сектору — платформи для збору пожертв, релігійних установ, біржі праці тощо

Як завоювати авторитет у КСА: перевірка на міцність

«Перше, що ти бачиш, коли виходиш з аеропорту Ер-Ріяду, — це пустеля. Тут неможливо дихати від спеки, а сухий вітер несе в очі пісок», — розповідає Поліна Пелюхня, Program Manager у P2H. 
Поліна Пелюхня, Program Manager у P2H Поліна Пелюхня, Program Manager у P2H

 

Вона є менеджеркою на проєктах Саудівської Аравії вже півтора року — займається оптимізацією процесів і налагоджує комунікацію. На її думку, Саудівська Аравія не схожа ні на що інше. Раніше Поліна співпрацювала з клієнтами з США та Європи. Там все було просто і зрозуміло, прописано за контрактом. Але перший східний проєкт зустрів її стримано.

«Знайомство з продукт-оунером почалось зі стрес-тесту. Клієнт з обережністю зустрічав нові пропозиції, а обговорення процесів затягувались», — розповідає Поліна.

Поліна взяла за звичку писати листи з детальним поясненням щодо процесів і рішень, аргументуючи свою позицію. Коли вона нарешті налагодила співпрацю з клієнтом, на неї чекав наступний рівень — відрядження до Саудівської Аравії. Вона прочитала все, що можна про правила спілкування та дрес-код, щоб бути на одній хвилі з клієнтом. Тож підготовлена, вона вийшла з аеропорту в класичній чорній абаї до п'ят і разом з колегами сіла у таксі, щоб їхати в офіс свого головного клієнта та замовника. 

Як влаштована робоча комунікація у Саудівській Аравії

В офісі гіганта з диджиталізації державного сектору всі одягнені в одноманітний традиційний одяг. Чоловіки переважно у білих довгих сорочках (тобах), а жінки в абаях (накидки, які закривають волосся чи все обличчя, залежно від модифікації). 

Соціальний статус та фінансове положення видавали ледь помітні дрібниці: сумка з останньої колекції Louis Vuitton чи браслет з діамантами. Але найголовніше в саудівському суспільстві — це положення та вплив.

«В цьому середовищі жорстка ієрархія. Щоб впливати на прийняття рішень, ти повинен мати відповідну посаду», — розповідає Ганна Рало, QA Tech Lead у P2H.
Ганна Рало, QA Tech Lead у P2H Ганна Рало, QA Tech Lead у P2H

 

У P2H Ганна протягом трьох років тестувала складні високонавантажені платформи й мала багато зустрічей з замовниками.

Коли Ганна з дівчатами почали знайомитись з клієнтами наживо, за звичкою протягнули руку, щоб привітатися. Саудити тільки прикладали руки до серця у відповідь згідно з місцевими релігійними традиціями. Лише один із них привітався з дівчатами рукостисканням — він навчався в американському університеті, тому мав більш світські манери.

Все життя КСА відбувається у чіткій синхронізації з релігією. У п'ятницю саудити відпочивають, це вихідний день, коли всі збираються для спільної молитви. А вже у неділю мешканці Саудівської Аравії виходять на роботу. Тож за віддаленої комунікації з партнерами із КСА це створює додаткові виклики і на це варто зважати.

Рамадан — це велика п'ятниця. Навесні протягом місяця ціла країна живе в особливому режимі: люди приділяють час думкам про вічне, традиціям та молитві, тримають жорсткий піст. Тому це не найкращий час для відрядження та робочих зустрічей.

Сім'я та робочий графік у Саудівській Аравії

Час із сім'єю та чітке розділення особистого і робочого — це головний пріоритет для саудитів. У багатьох офісах є штатні гувернантки, які займаються малюками, щоб жінки могли і працювати, і бачити дитину протягом дня. Часто зустрічаються кімнати для новонароджених. 

Наявність такої кімнати важлива для жінок під час вибору роботи, як і окрема жіноча кухня. Такі приміщення особливо потрібні жінкам, які носять нікаби (одяг, який повністю закриває обличчя, лишаючи лише вирізи для очей). У присутності жінок вони можуть їх зняти й нормально пообідати.

Як у Саудівській Аравії ведуть проєкти

Ми ведемо проєкти на Близькому Сході за методологією Scrum. Ксенія Матусевич, Agile Project Manager у P2H, знала все про мусульманські традиції ще до поїздки, адже певний час мешкала в Індонезії. Тож коли їй запропонували проявити себе на проєкті Саудівської Аравії, вона погодилась.

Ксенія Матусевич, Agile Project Manager у P2H Ксенія Матусевич, Agile Project Manager у P2H

 

Для неї стало сюрпризом, що на відміну від чітких традицій та звичаїв у суспільстві східні проєкти — це більше про емоції, непередбачуваність та спілкування, аніж про жорсткі управлінські процеси

«Якщо ми налаштовані на те, щоб закрити завдання, то саудити радше підхоплюють процес і беруть функцію провідників, контактних осіб. Вони не мають перфекціонізму, тому просто насолоджуються процесом», — підсумовує Ксенія, говорячи про тонкощі project-менеджменту. 

Для мусульманських країн Scrum — ідеальна методологія планування та ведення проєктів. Це гнучкий підхід, який передбачає відкрите та прозоре спілкування, постійні ретроспективи та швидку адаптацію. Ксенія переконана, що коли справа стосується міністерств та державних установ загалом, тільки гнучкі підходи й працюють.

«Ми маємо тісну співпрацю і можливість отримувати регулярний фідбек від клієнта і вносити зміни, які впроваджуємо після регулярних інспекцій, аби покращуватись», — пояснює Ксенія. 

Втім, місцеві менеджери часто працюють ще за Waterfall, або каскадним методом управління. Це коли завдання будуються одне за одним у чіткому ланцюгу, куди складно вносити швидкі зміни.

Коли ці моделі зустрічаються — відбувається збій. Комунікація між замовниками та підрядниками може бути періодично запальною. Ми ж навчилися взаємодіяти з ними завдяки нашому нешаблонному мисленню, вмінню бути гнучкими та входити у положення клієнта. 

Особисте спілкування та сарафанне радіо у Саудівській Аравії

За спостереженнями Ксенії, саудити полюбляють дивитися блогерів та багато часу проводять у соцмережах. Для них важлива особиста рекомендація тих, з ким вони знайомі. Сарафанне радіо іншими словами. У бізнесі так само — що краще ви знайомі, що частіше бачились наживо, то легше розв'язувати робочі питання. 

Часто Ксенія та інші дівчата просять чоловіка-колегу представити їх клієнту, який має вищу посаду. І якщо до цієї маленької презентації з ними подекуди навіть не вітаються, після все складається пречудово. Питання, які не вирішувалися місяцями, можуть розв'язатися за день. Зрештою, вважає Ксенія, навіть одна особиста зустріч закладає основу для довготривалих робочих відносин, які тривають між P2H та замовниками майже 10 років.

Як побудувати довготривале партнерство з саудитами

Витривалість, професійність, терпіння, наполегливість та вміння вести переговори — саме такі риси, на думку Марії Чернецької, допомагають компанії так довго працювати на ринку Саудівської Аравії. 

Марія виконує функції Agile Project Manager у P2H півтора року. Її сильна сторона — уміння налаштовувати комунікацію з клієнтом та перекладати з технічної мови на звичайну. За освітою Марія комп'ютерний інженер, вона дуже любить арабських коней та челенджі. 

Марія Чернецька, Agile Project Manager у P2H Марія Чернецька, Agile Project Manager у P2H

 

«І ми, і наші партнери, — каже Марія, — люди емоційні та пристрасні, але завжди працюємо заради конструктиву». 

Українці та саудити: спільне і відмінне

«Що мені імпонує в цій нації — це те, що вони не оцінюють людей за зовнішністю. Особливо це відчувається, коли ти вдягаєш абаю, як плащ-невидимку, демонструючи лише свої знання та вміння», — розповідає Марія.

На її думку, ми можемо цього повчитися у наших партнерів. Її досвід показує, що коли ти потрапив у коло спілкування і довіри до саудитів, вони відкриваються як щирі, гостинні люди, що радіють твоїм успіхам та підтримують.  

Марія переконана, що у нас багато спільного. Ми, як і мешканці Саудівської Аравії, натхненні перспективами трансформації своєї країни. Вони рухаються до цифрового суспільстварозбудови культурної сфери та зменшення залежності від нафти. Українці теж дуже згуртовані цими прагненнями і патріотизмом. Особливо зараз, під час війни. 

Завершення поїздки в Саудівську Аравію та плани на майбутнє 

Пікнік у пустелі Пікнік у пустелі

Фінальним акордом поїздки завжди стає спільне неформальне спілкування. Це може бути зустріч у ресторані або навіть пікнік у пустелі, куди саудити виїжджають відпочити й насолодитися краєвидом. Це певний ритуал споглядання дикої природи й відчуття її настрою. Вони зазвичай збираються гуртом, п'ють каву з кардамоном, обмінюються планами та враженнями. Така поїздка означає, що ви тепер друзі й партнери. Вам довіряють, з вами готові працювати і надалі, бо між вами є міцний зв'язок. 

Під час останньої поїздки дівчат запитували про війну і хвилювалися, як вони себе почувають в Україні, чим можна допомогти.

Дівчата передали думку всіх українців сьогодні, яка звучить так: «Війна сильно впливає на наш стан і настрій, але ми готові працювати далі. Ми відчуваємо, що наша робота важлива і робимо все, щоб процеси не зупинялися». 

І справді, P2H не просто продовжує працювати, а й збільшує свою присутність на Близькому Сході. Найближчим часом компанія планує відкрити офіс у Саудівській Аравії та інших країнах Близького Сходу. Розширювати мережу контактів, зміцнювати партнерства та створювати більше проєктів, які змінюють життя цілих країн.

 

 

 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як агентству захистити результати своєї роботи: кейс із Campaign Manager 360

Поліна Кедіс 19 хвилин тому

Які IT-спеціальності є найперспективнішими на думку IT-фахівців — опитування GlobalLogic

Юлія Мирська 2 години тому

Гайд для інвесторів в український IT: рецепт ідеального пітчу від Мінцифри

Павло Осадчук 22 години тому

Соцмережі для B2B: куди спрямувати свій рекламний бюджет

Максим Купченко 27 вересня 2023 16:15

Як не потрапити на гачок інфоскамера? Розпізнаємо реальних інфобізнесменів та шахраїв

В'ячеслав Юренко 27 вересня 2023 14:00