Фрагменти підбитого NASA астероїда можуть врізатись у Марс
У 2022 році NASA провела перший експеримент з відхилення орбіти астероїда ударним зондом. Місія DART виявилася успішною. Зафіксували досить сильну зміну орбіти 160-метрового астероїда Діморфа навколо 780-метрового компаньйона Дідіма.
Подвійну систему вибрали спеціально, щоб навіть невеликий ефект від удару був помітним, але в той же час сама пара залишалася у зв'язці та не змінила траєкторію на загрозливу для Землі.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Проте в результаті експерименту з поверхні Діморфа було викинуто 37 великих валунів від 1 до 7 метрів завбільшки. Їхня відносна швидкість у середньому склала 0,3 м/с — цього достатньо, щоб вилетіти з цієї подвійної системи.
У новому дослідженні вчені розрахували траєкторію польоту цих фрагментів на найближчі 20 тисяч років. Вони хотіли перевірити, чи може якийсь із валунів впасти на Землю (вони у будь-якому разі згоріли б у атмосфері). Виявилося, що ближче за 0,2 астрономічної одиниці до нашої планети ці фрагменти не виявляться. Але Марсу пощастило менше.
Розрахунки показали, що за 20 тис років весь рій фрагментів Діморфа неодноразово перетинатиме орбіту Марса. Протягом 6 тис років очікуються два падіння фрагментів на Червону планету, ще два – протягом 15 тис років.
Щільність атмосфери Марса набагато нижче, ніж Землі, тому валуни не згорять у ній, а досягнуть поверхні. Автори дослідження визнали, що вони залишать кратери діаметром від 200 до 300 м, якщо не розваляться при вході в атмосферу. Це залежить від міцності породи.