ФОП — платник ЄП припинив діяльність: що варто знати під час проведення ліквідаційної перевірки?
Коли ФОП — платник ЄП припиняє підприємницьку діяльність податківці мають право (не обов’язок) провести документальну позапланову (ліквідаційну) перевірку (пп. 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 ПК України).
Розпочнемо з того, що можливі випадки, коли податківці, можуть не проводити перевірку після припинення ФОП, однак у такому разі варто дотримуватися умов, які визначені у Методичних рекомендаціях щодо організації роботи комісій з розгляду питань доцільності/недоцільності проведення перевірок фізичних осіб у зв’язку з припиненням платників (із змінами внесеними наказом ДПС від 04.06.2021 № 568), які затверджені наказом ДПСУ від 15.09.2020 № 499.
У цій статті більше зупинимося на тому, про що варто знати ФОП, коли він припинив діяльність, а перевірку податківці все-таки проведуть.
Коли підприємець ухвалює рішення припинити господарську діяльність, рекомендуємо проаналізувати та перевірити усі документи, пов’язані з веденням ФОП-діяльності. Перевірити, чи вся звітність наявна, чи подана вона вчасно, чи прийнята вона органами ДПС, чи сплачені податки та збори. Зібрати максимально документацію, яка пов’язана зі співпрацею з контрагентами та клієнтами тощо, оскільки до перевірки ці питання можна вирішити та виправити, а от під час проведення перевірки це у деяких випадках неможливо зробити.
1. Строк давності проведення перевірки. За загальним правилом податківці можуть перевірити фінансово-господарську діяльність ФОП про дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства проводиться за останні 1095 дні (3 роки), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації (в індивідуальних конкретних випадках, цей строк може змінюватися). Додатково податкова може проводити перевірки за весь період діяльності ФОП щодо нарахування та сплати ЄСВ.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Це означає, що ці 1095 днів слід відраховувати не від дати державної реєстрації припинення ФОП, а від граничного терміну подання звітності, яка буде підлягати перевірці.
2. Позапланову перевірку проведуть лише після отриманого ФОП наказу про призначення перевірки.
- Про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) податкового органу ухвалюється рішення, яке оформлюється наказом (п. 77.4 ст. 77 ПК України).
- Наказ повинен містити дату, коли податківці мають право її проводити, та скільки днів буде тривати така перевірка.
- Наказ податківці можуть направити за податковою адресою ФОП або є випадки, коли такий наказ ФОП отримує в приміщенні ДПС під особистий підпис.
Пам’ятайте!
- Якщо наказу немає, податкова не має права проводити перевірку!
- Тривалість позапланових документальних перевірок не повинна перевищувати 5 робочих днів.
- ФОП має право подати заяву до податкової про проведення ліквідаційної перевірки, але термін призначення документальної позапланової перевірки за заявою платника податків Податковим кодексом України не визначений.
- Зберігайте, усі наявні у ФОП документи, які пов’язані з фінансово-господарською діяльністю підприємця (також щодо звітності, оподаткування), оскільки, податківці не одразу можуть розпочати ліквідаційну перевірку, оскільки, немає чіткої дати яка зобов'язує ДПС розпочати таку перевірку.
3. Місцем проведення перевірки зазвичай є приміщення податкової. Звертаємо увагу, що податкові органи чи інші органи (за винятком правоохоронних) не мають права проводити перевірку діяльності ФОП за місцем їх проживання, навіть якщо така адреса зазначена як податкова (пп. 20.1.13 п. 20.1 ст. 20 ПК України).
4. Податкове законодавство не містить конкретного переліку документів, які ФОП має надати податковій.
Відповідно до п. 85.2 ст. 85 ПК України, влатник податків зобов’язаний надати посадовим (службовим) податкової у повному обсязі всі документи, що належать або пов’язані з предметом перевірки. Такий обов’язок виникає у платника податків після початку перевірки. Тобто фактично податківці самі запросять у вас документи, які будуть пов’язані з фінансово-господарською діяльністю ФОП.
Звертаємо вашу увагу! Якщо ви вирішили надати податковій оригінали документів, найкраще скласти акт приймання-передання конкретних документів службовій особі з проставленим підписом від податківців.
Коли ФОП не погоджується з результатом перевірки, подавайте заперечення, пояснення та/або оскаржуйте.