Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

ФОП — платник єдиного податку: здає в оренду власне нерухоме майно

Inna Sharova
Inna Sharova Lawyer at TAXER
27 серпня 2024 5 хвилин читання

На якій групі ФОП — платник ЄП має право здати в оренду власне нерухоме майно та кому? 

Не кожен ФОП – платник єдиного податку може бути орендодавцем. ФОП — платник ЄП 1 групи, не має права здавати в оренду нерухоме майно (земельні ділянки, житлове/комерційне приміщення).

З метою отримання доходу від здачі в оренду нерухомість, ФОП 2 та 3 групи мають мати КВЕД-2010: 68.20 — Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.

ФОП — платник ЄП 2 групи, має право надавати послугу з надання в оренду нерухомого майна, але виключно платникам єдиного податку або населенню (фізичним особам), тобто, такий ФОП не має права здавати в оренду нерухомість суб’єктам господарювання (до прикладу: ФОП, ТОВ), які перебувають на загальній системі оподаткування.

ФОП  — платник ЄП 3 групи можуть здавати в оренду власну нерухомість будь-кому (фізичні особи, ФОП, юридичні особи незалежно від системи оподаткування, державним установам, підприємствам, організаціям, особи, які провадять незалежну професійну діяльність), з урахуванням обмежень, які визначені законом  щодо площі нерухомості, яка здається в оренду.

ФОП платник ЄП може здавати в оренду власне нерухоме майно, яке перебуває на праві приватної власності.

Які обмеження площі потрібно враховувати під час здачі в оренду нерухомість? 

Податковим кодексом, а саме,  п. 291.5.3. ст. 291 ПКУ встановлено обмеження площі об’єктів, що надаються в оренду та можливості при цьому сплачувати єдиний податок.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Відтак, ФОП спрощенець  може здавати в оренду: 

  • до 400 м² житлової нерухомості; 
  • до 900 м² нежитлової нерухомості;  
  • 0,2 га земельних ділянок.

Враховуючи викладене, якщо загальна площа кожного окремого виду майна, яке надається в оренду, не перевищує норми, встановлені п.п. 291.5.3 п. 291.5 ст. 291 ПКУ, то така ФОП, що здійснює діяльність з надання в оренду власної нерухомості, має право перебувати на спрощеній системі оподаткування.

При цьому, ФОП у разі надання в оренду частину нерухомого майна як фізична особа — не суб’єкт господарювання, а іншу частину як ФОП не має права застосовувати спрощену систему оподаткування.

Така фізична особа може надавати нерухомість в оренду як ФОП за загальною системою оподаткування, або як фізична особа — не суб’єкт господарювання.

Чи потрібно подавати форму № 20-ОПП? 

ФОП повинен інформувати ДПС про наявність нерухомості, яка використовується у підприємницькій діяльності подавши до податкової форму № 20-ОПП, де в графі №9 «Стан об’єкта оподаткування» зазначається вказати (проставити) цифру  9  «Здається в оренду».

Повідомлення за ф. № 20-ОПП подається  до податкової  за основним місцем обліку ФОП. протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення чи відкриття об'єктів нерухомого майна. Початком перебігу 10-денного строку є дата набуття права платником на такий об’єкт відповідно до правовстановлюючих документів чи документів, що підтверджують користування, розпорядження об’єктом оподаткування.

Чи потрібно застосовувати ПРРО або РРО ФОП під час здачі в оренду нерухомості? 

  • ФОП платник ЄП при здійсненні розрахункової операції в готівковій та/або в безготівковій формі зобов’язаний застосовувати ПРРО або РРО.
  • Якщо ж ФОП отримує оплату за реквізитами у форматі IBAN  застосовувати ПРРО або РРО можна не застосовувати.

Чи потрібно укладати Договір оренди? 

  • 1
    Договір оренди нерухомості має бути укладений у письмовій формі (це може бути паперовий формат або електронний з підписом КЕП).
  • 2
    Договір оренди, який укладений на строк більше як три роки (для державної чи комунальної власності – п’ять років) — потребує нотаріального посвідчення.

Чи потрібно ФОПу сплачувати податок на нерухоме майно, яке здається в оренду та чи діє пільга з податку на нерухоме майно?

Згідно з абз. 3 пп. 266.4.3 ПКУ пільги з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, передбачені пп. 266.4.1 та 266.4.2 ПКУ для фізосіб не застосовують до об'єктів оподаткування, які власник використовує з метою одержання доходів, тобто здає в оренду, лізинг, позичку, використовує у підприємницькій діяльності.

У висновку, якщо ФОП платник ЄП дає в оренду власне нерухоме майно, то саме фізична особа як власник має обов’язок сплатити податок на нерухоме майно, тобто пільга не діє.

Відтак, один раз в рік, саме, фізична особа (НЕ в статусі ФОП), яка є власником нерухомого майна сплачує податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки згідно з отриманим Податковим повідомленням-рішенням, в якому вказана загальна сума, реквізити щодо оплати податку. Аналогічна процедура якщо ФОП здає в оренду земельну ділянку.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Чи може податкова запросити (викликати) ФОП — платника ЄП в податкову?

Inna Sharova 20 вересня 2024 12:30

Як додати у дохід ФОП-платника єдиного податку кошти, отримані через Veem?

Inna Sharova 10 вересня 2024 15:04

Як ФОП — платнику ЄП оскаржити Податкове повідомлення – рішення?

Inna Sharova 2 вересня 2024 16:31

Що робити, якщо ФОП, що є платником ЄП, отримав Акт камеральної перевірки

Inna Sharova 19 серпня 2024 11:23

Адреса реєстрації ПРРО для онлайн-торгівлі

Юрій Крюков 15 серпня 2024 15:40