Багато айтівців виїхали з країни, проте багато хто залишився. Вони так само можуть підлягати мобілізації, адже IT ФОП не звільнені від мобілізації (порядок призову такий самий, як у інших ФОП та громадян). Загальні винятки становлять: особи, які непридатні за станом здоров’я; мають на утриманні трьох і більше дітей до 18 років; самостійно виховують дитину (дітей) до 18 років; мають на утриманні дитину з інвалідністю тощо.
На що чекати ІТ-фахівцям, чи є шанс отримати бронювання, чи є можливість тимчасово виїхати за кордон для утримання іноземних клієнтів?
Багато фрилансерів у сфері IT отримують кошти просто на рахунок фізичної особи, без реєстрації ФОП (вважаючи, що це не порушує законодавство, ніхто на це не зверне уваги тощо). Але це не зовсім так, адже банк може заблокувати рахунок та вимагати документи, що підтверджують легальність надходження коштів. А якщо про це дізнається податкова, буде ще гірше, бо вони можуть накласти адміністративний штраф від 17000 до 34000 грн (за здійснення господарської діяльності без реєстрації) та ще з усіх надходжень доведеться сплатити податок на доходи фізичних осіб (18%) і військовий збір (1,5%).
За рік повномасштабної війни відкрилось на 5 тис. більше ФОПів, ніж закрилось. За даними на початок квітня 2023 року кількість зареєстрованих фопів складає майже 2 млн, а компаній — понад 1,2 млн.
У квітні 2023 року уряд конкретизував термін розгляду заяв на бронювання працівників та затвердив критерії визначення критичності ІТ компаній.
Верховна Рада розглядає законопроєкт №7574-д. Він може зобов'язати юросіб та ФОПів використовувати е-кабінети в Єдиній судовій системі.
Кількість ФОП у сфері ІТ за рік повномасштабного вторгнення збільшилась на 31,8 тис., або на 13%, до 271,7 тис. осіб. Такі дані станом на 24 лютого 2023 року наводить DOU з посиланням на сервіс YouСontrol.
За останній рік в Україні зареєструвалися понад 202 тисячі нових ФОП. Більшість нових бізнесів відкриваються у галузі роздрібної торгівлі.
Стежити за календарем звітності й сплачувати податки вчасно було нелегко і до повномасштабного вторгнення. Зараз нам ще важче згадати, який сьогодні день та сконцентруватися на чомусь поза новинами. Але є онлайн-сервіси, що забирають на себе турботи, повʼязані зі сплатою податків. SPEKA дізналась, які українські платформи спрощують життя підприємців.
Ajax Systems розповіли про рік роботи у Дія.City. Зокрема, компанія зробила реструктуризацію української частини бізнесу та відмовилась від «ФОП-моделі співпраці».
Данило Гетманцев оприлюднив концепт «Податкової у смартфоні». Він запросив спільноту обговорити проєкт.
Від початку повномасштабного вторгнення 114 тис. осіб зареєстрували власний бізнес за допомогою застосунку «Дія». Загалом у 2022 році зареєстрували понад 140 тис. ФОП.
Українська економіка переживає кризу, однак вітчизняні підприємці намагаються зберігати оптимізм та навіть будувати плани стосовно розвитку компанії. Згідно з дослідженням Gradus, 45% опитаних працюють так, як і раніше. Ще 42% провадять часткову діяльність.
Хоча повномасштабна війна стала серйозним викликом для української економіки, багато компаній мають оптимістичні прогнози на 2023 рік. Згідно з вересневим дослідженням Gradus, 47% опитуваних упевнені, що їхній бізнес буде зростати. Ще 58% підприємців вважають, що доходи збільшаться у національній валюті.
Згадуємо головні події 4 листопада.