Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Флешбекапи: чому це швидше та надійніше?

Данило Белов
Данило Белов Директор з розвитку бізнесу UCloud
8 серпня 2024 5 хвилин читання

Бекап для бізнесу — це найпотужніша гарантія виживання. Резервна копія даних на автономному носії убезпечить від наслідків дій хакерів, руйнівного впливу стихійних лих або технічних помилок системи. Форматів створення аварійної подушки для критичної інформації існує достатньо: допотопний — на магнітній стрічці, для ентузіастів — на оптичних носіях, традиційний — на жорстких дисках. Однак найбільш динамічним за поширенням є флешпам'ять.

SSD поступово проторює свій шлях на ринку. У 2018 році частка флешнакопичувачів за розподілом байтів у світі становила 17%, у 2024-му — 36,5%, а прогноз на наступний рік підвищує планку до 40%. 

Що ж таке флешбекапи та яка їхня перевага — далі у матеріалі.

Навіщо взагалі потрібен бекап?

Коли мова заходить не лише про збереження даних, а й про їхнє відновлення, тема бекапу з’явиться сама собою. Створення бекапу — це процес резервного копіювання даних, тобто формування реплік, які міститимуть певну інформацію. Така копія (а краще кілька копій) дають змогу відновити роботу підприємства у разі кібератаки, стихійних явищ або людської недбалості.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Ключовими моментами резервного копіювання є коректність під час створення, постійна оновлюваність реплік та оперативність під час відновлення даних. Хоча бекап зберігається на автономних носіях, він теж потребує додаткового захисту. Якщо хакери матимуть доступ до резервних копій даних, на відновлення піде значно більше часу, якщо взагалі воно буде можливим.

Подібний випадок у листопаді 2023 року трапився з одним з найвідоміших менеджерів паролів на ринку — американським LastPass. Хакерам вдалося проникнути до бекапу компанії завдяки коду шифрування та викрасти персональні дані клієнтів, зокрема імена, адреси електронної пошти, номери телефонів та кредитну інформацію. Це проникнення стало найбільшим для сервісу минулого року, але не єдиним. За три місяці до листопадового злому LastPass вже зазнав хакерської атаки. Шкода була значно меншою, але належних висновків не зробили кіберфахівці навіть такої знаної на ринку компанії.

Який буває бекап?

Резервне копіювання даних — це клопіткий процес, до якого варто ставитися як до окремого проєкту. Бекап не може бути простим доповненням. Бекап — це, по суті, вся інформація про систему, яка перебуває в режимі очікування на випадок кризи. Під час створення бекапу необхідно керуватися золотим правилом 3-2-2-1-0, де 3 — кількість резервних копій, 2 — це носії, 1 — копія, що зберігається офлайн, 1 — копія, яка перебуває на хмарному носії, та 0 — помилки під час створення.

Варіантів носіїв вистачає. Незначну популярність нині мають магнітні та оптичні засоби. Основний тягар частки байтів у світі несуть жорсткі диски. Навіть за прогнозами на наступний рік вона становитиме понад 50%.

Якісного бекапування потребують всі, але дозволити його собі можуть значно менше. Це достатньо витратний процес, та попри це допомагає швидше відновити дані. 

Флешбекапи: що відрізняє?

Окремий сервер, жорсткий диск або хмара — це все потенційні кандидати для резервного копіювання даних. Кожен з них має свої слабкі та сильні сторони. Вінчестери поступово наближаються до межі фізичних можливостей, флешнакопичувачі — задоволення не для клієнтів з обмеженим бюджетом, а окремий сервер потребує цілої команди адміністраторів. 

Проте SSD випереджають жорсткі диски за відмовостійкістю, тобто здатністю зберігати потужності з часом тривалої роботи. Перегрів вінчестерів веде до зниження й так невеликої продуктивності. Дискретні зони дисків змінюють вектор намагніченості, що призводить до втрати даних. Ключовою ж перевагою флешбекапів є швидкість відновлення даних. Для компаній із критичних сфер послуг це взагалі вирішальний чинник під час вибору носіїв бекапування. Відновлення копій даних на власні ЦОДи або хмарні ресурси провайдера триває кілька хвилин. Ціна за місяць флешбекапу становить 15 доларів, а обсяг — від 100 ТБ. Саме тому таке рішення може зацікавити середній та великий бізнес.

Що маємо?

Надійність бізнесу визначається якістю бекапу. Якщо резервні копії зроблені поспіхом та без належної уваги, а репліки не оновлюються регулярно, то дані системи під загрозою.

Флешбекапи — це збалансоване рішення на ринку, яке не потребує значних витрат, але водночас є надійним та стійким. На істотні переваги SSD вже кілька років поспіль реагує ринок: частка флешнакопичувачів у розподілі байтів у світі неухильно зростає. У 2025-му вона наблизиться до жорстких дисків, які поступово відходять на технічну пенсію.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

CERT-UA виявила кібератаки з використанням підроблених мобільних застосунків для військових систем

Анастасія Ковальова 5 вересня 2024 15:54

У Німеччині хакери атакували службу з управління польотами

Владислав Паливода 2 вересня 2024 11:10

Іранські хакери атакують кандидатів у президенти США

Владислав Паливода 20 серпня 2024 13:55

ГУР МО України атакувало російського розробника ядерної зброї

Владислав Паливода 19 серпня 2024 11:33

EasyWay потрапив під масштабну DDoS-атаку

Владислав Паливода 19 серпня 2024 10:30