Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Firefox програв війну браузерів і може зникнути. Чому так сталося і що в цьому поганого для інтернету

profile-img
Антон Єганов
21 лютого 2022 6 хвилин читання

Частка Firefox на ринку браузерів торік упала до 4%. Угода з прямими конкурентами, завдяки якій компанія Mozilla отримує найбільшу частину доходів, може невдовзі припинитися, а альтернативні способи заробити поки що не такі успішні. Проблеми Firefox та Mozilla можуть суттєво погіршити й ситуацію в інтернеті загалом. Про це пише Wired, а SPEKA переказує найцікавіше. 

Війну програно

Наприкінці 2008-го Firefox був на максимальному підйомі. 20% з усіх користувачів виходили тоді в мережу саме через цей браузер. Натепер  ситуація прямо протилежна.

Наприкінці минулого року через браузер Firefox у мережу заходили менше 4% користувачів, а на смартфонах узагалі пів відсотка. За власною статистикою компанії Mozilla, за останні три роки кількість щомісячних активних користувачів Firefox упала на 30 млн. Падіння супроводжувалося скороченням персоналу.

"Chrome переміг у війні браузерів", — сказав Wired колишній працівник Mozilla, який свого часу розробляв Firefox. Інший співрозмовник, який теж колись працював на компанію, заявив журналістам, що "Firefox ніколи вже не підніметься з попелу, і це реальність, яку треба прийняти".

І дійсно, Google Chrome сьогодні фактично синонім слова «мережа». Цей браузер використовують майже 65% тих, хто заходить в інтернет. І цікаво, що саме компанія Google значною мірою рятує зараз свого конкурента Mozilla від банкрутства.

Життя на гроші конкурентів

Щороку Mozilla отримує від свого прямого конкурента сотні мільйонів доларів (за деякими оцінками, до $400 млн) за те, щоби саме Google був у браузері Firefox пошуковиком за налаштуванням.

За підсумками 2020 року (свіжіших даних поки що немає), загальний дохід Mozilla становив $496 млн. Із них надходження від «пошукових» угод (крім Google, ще з Yandex на території Росії) — $441 млн. 

Востаннє угоду з Google пролонгували того ж 2020-го, її термін спливає 2023-го. Зважаючи на невтішну статистику Firefox, жодних гарантій, що її подовжать ще раз, немає.

Саме тому компанія зараз докладає багато зусиль, щоби диверсифікувати джерела доходу. 

Як би ще заробити?

Mozilla — власник сервісу відкладеного читання Pocket, також вона запустила два VPN-подібні продукти. Крім того, продає рекламний інвентар на вкладках Firefox. Сукупний дохід від підписок та реклами станом на 2020 рік зріс до $24 млн.

Але водночас декілька нових проєктів провалилися або отримали сумнівну оцінку ринку. Зокрема, Mozilla довелося закрити власний сервіс обміну файлами Send, оскільки зловмисники заходилися поширювати через нього шкідливі програми. Також компанія дійшла до того, що вставляла рекламу в URL-віконце Firefox.

Ну і мало хто зараз згадає про власну операційну систему для смартфонів, яку Mozilla хотіла запровадити у 2010-х.

А втім, чи не найбільше побіжні проєкти Mozilla та її намагання змінити бізнес-модель можуть завдати шкоди найголовнішій конкурентній перевазі у боротьбі з Google — приватності у мережі.

Приватність під загрозою?

Багато браузерів намагаються конкурувати з Chrome, підкреслюючи, що не збирають дані про те, що ви робите онлайн. Крім Firefox такі браузери, як DuckDuckGo, Brave, Vivaldi та Safari, тією чи іншою мірою блокують онлайн-стеження.

Експерти й досі оцінюють приватність Firefox дуже високо

"Багато налаштувань приватності Firefox не активовані за налаштуванням, що не дуже добре, але вони принаймні є", — каже Йона Арагон, власник рекомендаційного сайту Privacy Guides.

Крім Firefox у Mozilla є також інший браузер, Focus, в якому приватність встановлена за налаштуванням. Один із колишніх працівників компанії вважає, що вона мала би дотримуватися більш послідовної стратегії, а не намагатися диверсифікувати дохід. «Firefox — це добре оптимізований браузер щодо приватності. Але водночас компанія намагається витиснути з нього більше грошей, і це призводить до конфлікту пріоритетів», — сказав він, згадавши, зокрема, рекламу у вікні пошуку.

Віцепрезидентка Firefox Селена Декельман вважає, що ключ до успіху — зробити браузер більш персоналізованим. «Люди зараз майже не можуть впоратися з усією цією інформацією», — каже вона. 

Наприклад, з минулого року на домашній сторінці Firefox користувач може знайти свої попередні пошукові запити або недочитані статті. Але водночас Mozilla нещодавно уклала угоду з Meta і запроваджує рекламні алгоритми, які зберігатимуть приватність. 

Альтернатива монополіям

За словами Селени Декельман, Firefox не має бути настільки ж поширеним, як Chrome або Safari, щоби бути успішним. «Нам потрібно, аби був вибір, — каже вона. — Оскільки ми впевнені, що це робить інтернет кращим для всіх».

Усі ці роки Firefox був найкращим конкурентом для того, щоби тримати Google Chrome у тонусі. І його зникнення може погано вплинути на ситуацію в мережі загалом. 

Уже зараз на ринку браузерів домінує база коду Chromium від Google та її рушій Blink, який перетворює код на вебсторінки. Браузери Edge, Brave, Vivaldi та Opera використовують адаптовані версії Chromium. Своєю чергою Apple змушує розробників використовувати їхній рушій WebKit на iOS. Gecko, браузерний рушій від Firefox, лишається фактично єдиною альтернативою для цих двох гігантів ринку.

"Цей ринок потребує різноманіття, — каже Барт Віллемсен, аналітик Gartner, який спеціалізується на приватності. — Воно необхідне для відкритих стандартів інтернету, для запобігання монополіям".

Інші фахівці та аналітики, з якими поспілкувався Wired, погоджуються з цією думкою. Вони вважають, що якщо у Firefox все буде гаразд, то й мережа стане кращим місцем, ніж вона є зараз.

0
Прокоментувати