FGC-9, або Як гвинтівка, надрукована на 3D-принтері, може змінити світовий контроль за зброєю
Перший надрукований на 3D-принтері пістолет з’явився 11 років тому, але був надто непрактичним. З часом прихильники вільного розповсюдження зброї створили цілком функціональні пістолети та рушниці, якими користуються любителі мілітарі, терористи та повстанці в авторитарних режимах. Що відомо про FGC-9, її творця та як доступність 3D-друку може змінити обіг зброї.
FGC — fuck gun control
Щороку у великодню неділю ірландські республіканці вшановують пам’ять загиблих під час Великоднього повстання 1916 року та у наступні роки. Проте святкування 2022 року було незвичним через присутність чотирьох чоловіків у балаклавах і в чорному. Вони були членами дисидентського республіканського воєнізованого угруповання Óglaigh na hÉireann (ÓNH).
Це була перша публічна поява групи після оголошення про припинення вогню в січні 2018 року. Це був перший випадок, коли членів воєнізованих формувань у Північній Ірландії помітили з надрукованою на 3D-принтері зброєю, зокрема, модифікацією напівавтоматичної вогнепальної зброї FGC калібру 22.
FGC розшифровується як «fuck gun control», тобто більшість творців та розробників 3D-зброї виступають проти сучасних політик володіння зброєю.
Як створюють вогнепальну зброю на 3D-принтері
Перша згадка про вогнепальну зброю, надруковану на 3D-принтері, з’явилася у травні 2013 року. Пістолет під назвою Liberator створив Коді Вілсон, студент юридичного факультету Техаського університету та активіст-лібертаріанець, який виступає за вролодіння вогнепальною зброєю.
Коді Вілсон заснував сайт Defense Distributed у 2012 році, щоб захистити громадянську свободу доступу населення до зброї. 6 травня 2013-го на приватному стрільбищі в Остіні у присутності репортерів BBC він вистрілив з першої у світі 3D-друкованої зброї.
По суті, як доказ концепції Вілсон дозволив BBC зняти, як він стріляє з пістолета, перш ніж випустити дизайн із відкритим вихідним кодом для завантаження.
Пістолет був зібраний з окремих друкованих компонентів, виготовлених з ABS-пластику, тільки ударник був зроблений з металу.
Його випуск викликав сенсацію. Люди побоювались, що таку зброю можна буде пронести через металошукачі у літаки (насправді металошукач помітив би металевий бойок пістолета та будь-які набої).
Всупереч ажіотажу, той пістолет був непрактичний і ненадійний. Liberator міг вистрілити лише одну кулю, перш ніж його потрібно було перезарядити, і міг розвалитися під тиском пострілу.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Чому створення FGC-9 все змінило та хто використовує надруковану на 3D-принтері зброю
Однак це був лише світанок технології. Навесні 2020 року з’явились FGC-9 (9-міліметрові кулі). Цей напівавтоматичний пістолетний карабін не потребував жодних регламентованих компонентів і був повністю виготовлений своїми руками. Майже 80% можна виготовити з пластику за допомогою стандартного 3D-принтера, а решту металевих частин можна виготовити з широкодоступних сталевих труб чи пружин.
Дизайном з відкритим вихідним кодом та ретельною покроковою інструкцією швидко поділилися у мережі. Творець зброї, який використовував псевдонім JStark1809, писав, що це мало подолати «правила та тиранічні закони» щодо володіння зброєю. Пізніше його група випустила посібник із виготовлення саморобних 9-мм боєприпасів.
За підрахунками JStark1809, новачкові знадобиться вісім днів, щоб створити пістолет з нуля. Роком пізніше він опублікував оновлену версію Mark II FGC-9 і в інтерв’ю похвалився: «Ми назавжди перемогли [цензуровано] контроль над зброєю. Контроль над зброєю мертвий, і ми вбили його».
Після випуску FGC-9 зброя, надрукована на 3D-принтері, стала більш поширеною в усьому світі — від організованих злочинців у Європі до повстанців проти хунти у М’янмі.
Так, у травні 2022 року поліція зупинила автомобіль у Бредфорді у Великій Британії та виявила чоловіка, який перевозив FGC-9. Разом із двома спільниками він продавав на чорному ринку зброю, надруковану на 3D-принтері. Під час обшуку в будинку його спільника виявили ще багато компонентів FGC-9. У 2023 році трійця стала першими людьми у Великій Британії, яких засудили за спробу постачати іншим злочинним групам вогнепальну зброю, надруковану на 3D-принтері.
У Фінляндії поліція заарештувала групу неонацистів, які друкували та збирали FGC у 2022 році. Вони опублікували у мережі відео, на яких вони стріляли з пістолета по поштовій скриньці родини іммігрантів. Трьох чоловіків визнали винними у скоєнні злочинів з терористичним наміром і засудили до позбавлення волі.
Натепер зброю FGC найбільше використовують у М’янмі продемократичні повстанці, які борються з військовою хунтою. Ці повстанці опублікували фотографії та відео зброї, виготовляють і використовують десятки FGC-9 та різновиди, відомі як Stingray, що мають довший ствол.
Як пояснив один із лідерів повстанців, вони використовували зброю для нападу та втечі з засідок на урядові сили, що дозволило повстанцям відібрати у солдатів хунти потужнішу вогнепальну зброю звичайного виробництва.
The first footage of the 3D-printed FGC-9 gun (JStark’s gun) being used by anti-junta guerrillas in Myanmar against the military. Incredible. pic.twitter.com/DfyaxNBfy2
— Jake Hanrahan (@Jake_Hanrahan) July 20, 2022
Чи легальну зброю друкують на 3D-принтері
З часом технологія стала і дешевшою, і кращою. У 2013 році, коли Вілсон створив перший дизайн зброї, 3D-принтер початкового рівня коштував приблизно $900. Сьогодні він коштує чверть цієї ціни, а дешевші та міцніші пластикові полімери легкодоступні.
Легальність такої вогнепальної зброї різниться у світі: у США, на відміну від Європи, легально виготовляти саморобну вогнепальну зброю для особистого користування, хоча для її продажу зазвичай потрібна ліцензія. Більшість зброї, надрукованої на 3D-принтері, не має серійного номера — у США її називають зброєю-привидом. Володіти зброєю-привидом законно у більшості штатів США, хоча, наприклад, у Нью-Джерсі нещодавно ухвалили закон, який потребує реєстрації та серії для такого типу озброєння.
В інтернеті є спільноти ентузіастів, які готові супроводжувати новачків на кожному кроці. Наприклад, Коді Вілсон перебував під сильним впливом прихильників зброї відповідно до Другої поправки конституції США, за якою «право народу на зберігання та носіння зброї не повинно обмежуватися». Він також заявляє, що 3D-друк — це скасування бар’єрів для доступу до зброї.
Хто такий JStark1809
Згаданий раніше JStark1809, який розробив масовий 3D-карабін FGC-9, використовував псевдонім JStark1809 — на честь генерал-майора Джона Старка, героя війни за незалежність Америки (1775-1783) та автора знаменитого девізу, виголошеного у 1809 році: «Живи вільно або помри».
Як і Вілсон, Джей Старк керувався ідеологією, яка вважала володіння зброєю універсальним правом людини: «Ідеальна мета, те, до чого ми прагнемо, — це дозволити кожному в усьому світі виробляти вогнепальну зброю та боєприпаси — мати право носити зброю всюди, незалежно від того, що каже уряд».
Джей Старк створив групу під назвою Deterrence Dispensed і почав працювати над власною зброєю, адаптувавши наявний дизайн 2017 року — пістолета Shuty AP9, який частково покладався на заводські деталі.
Натомість FGC-9 була сконструйована так, що навіть металеві компоненти не регулювалися у продажу. Їх можна придбати на онлайн-ринках, а потім перепрофілювати, щоб функціонувати як дуло, затвор та інші частини зброї, що витримують тиск.
Це було більше ніж просто технічне нововведення. FGC-9 і його творець стали культурним феноменом у нішевому світі 3D-друкованої зброї.
JStark приховував своє справжнє ім’я та іншу персональну інформацію. У тих рідкісних інтерв’ю на камеру він з’являвся у фірмовій масці та сонцезахисних окулярах.
У 2021 році Der Spiegel опублікував розслідування про «тіньову спільноту саморобної зброї». Стаття містила інтерв’ю з Джейкобом Д (інший псевдонім JStark1809)а також інформацію, що він помер влітку 2021 року. Der Spiegel заявив, що цей 28-річний чоловік курдського походження жив у місті Фелклінген на південному заході Німеччини, коли його заарештувала поліція. Після кількох місяців розслідування слідчі почали рейд наприкінці червня 2021 року. Вони знайшли 3D-принтер, кілька мобільних телефонів, жорсткі диски та ноутбук, але без зброї. Джейкобу Д дозволили залишитися на волі.
Раджан Басра, старший науковий співробітник Міжнародного центру вивчення радикалізації Королівського коледжу Лондона, зміг дізнатись більше про цю особу. Зокрема, він знайшов низку його облікових записів у Twitter, 4chan, а згодом Soundcloud та Couchserfing. Його справжнє ім’я Джейкоб Дуйгу.
Після аналізу профілів стало відомо, що Дуйгу бажав переїхати до США, а також він описав себе як «інцела» — термін, який використовує женоненависницька онлайн-спільнота, яка визначає себе як «мимовільних целібатів».
Басра відстежив сотні нібито анонімних дописів, які Дуйгу, конструктор FGC-9, писав про своє життя у Німеччині, час у Бундесвері, а також про свою самотність і розпач від того, що він служить в армії.
Різниця між цими коментарями та коментарями, які він робив публічно, була разючою. В інтерв'ю він говорив про необхідність захисту свободи слова та прав людини. Він навів приклад геноциду європейських євреїв під час Голокосту або уйгурського народу в Китаї як аргументи, чому людям потрібна вогнепальна зброя і чому він створив FGC-9. Але коли подивитися на його анонімні коментарі, постає інша картина. Його коментарі на форумах показують підтримку антидержавного тероризму і виражають екстремістські ідеї. Наприклад, він писав анонімно на 4chan: «Ви всі знаєте, що якби ми достатньо організувалися, ми б легко змогли дістати зброю і почати справжнє лайно та створити хаос».
Інша річ, яка впадала в очі, — його женоненависництво. Дуйгу регулярно висловлював женоненависницьку точку зору інцелів, яка звинувачувала жінок у більшості проблем чоловіків. Він казав, що його зовнішність, раса, зріст і аутизм відштовхують жінок і що врешті він був приречений на все життя до самотності та ізоляції.
В останні дні життя Дуйгу написав, що «буквально вб’є когось або вб’є себе», якщо не зможе мати близькі стосунки із жінкою. Це був перший випадок, коли він прямо погрожував насильством. За збігом обставин його заарештували наступного дня — нібито через те, що він зробив покупку в інтернеті, яка була позначена як підозріла, що повідомило німецькій поліції про те, ким він був.