Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Електронний рецепт на антибіотики: навіщо він потрібен та чого очікувати

Вокс Україна
Вокс Україна Аналітичний центр
2 серпня 2022 5 хвилин читання
Усе, що потрібно знати про електронний рецепт на антибіотики. Photo by Volodymyr Hryshchenko on Unsplash Усе, що потрібно знати про електронний рецепт на антибіотики. Photo by Volodymyr Hryshchenko on Unsplash

Від 1 серпня 2022 року стартує перехідний період, після закінчення якого антибіотики можна буде придбати лише за рецептом. Деякі головлікарі вже готові запустити електронні рецепти у своїх закладах, а дехто ще вагається. У цьому матеріалі СЕО Helsi.me Євген Донець та «Вокс Україна» розповідають, чому запуску е-рецептів не уникнути, тому краще починати їх впроваджувати вже зараз.

Навіщо потрібно запроваджувати рецепти для антибіотиків

На жаль, в Україні поширене самолікування, зокрема «призначення» пацієнту препаратів за принципом «сусідці допомогло – і тобі допоможе». У найкращому разі таке лікування неефективне і є просто марнуванням грошей, в найгіршому – пацієнту може стати гірше через побічні ефекти. Крім того, безконтрольне вживання антибіотиків підвищує антибіотикорезистентність як бактерій в організмі конкретної людини, так і тих, які «циркулюють» у соціумі. А, значить, для ефективного лікування будуть потрібні все сильніші антибіотики та/або більші дози препаратів.

Лише лікар може призначити необхідний препарат, оцінивши стан здоровʼя пацієнта. При цьому лікар має зазначити в рецепті діючу речовину (МНН), а не бренд чи торговельну марку. Це заощадить кошти пацієнтів, які обиратимуть торговельну марку на власний розсуд та відповідно до свого бюджету. 

Впровадження електронних рецептів стимулюватиме як лікарів, так і пацієнтів відповідальніше ставитися до лікування. Крім того, це допоможе прослідкувати, чи отримав пацієнт призначені йому ліки, а також дозволить збирати загальну статистику про захворюваність, призначене лікування та ефективність цього лікування. Така статистика дозволить виявити «найпопулярніші» антибіотики та запустити для них програму відшкодування вартості аналогічну програмі «Доступні ліки».

Коли запровадять електронні рецепти

Електронні рецепти стануть обов'язковими з 1 січня 2023 року. З 1 серпня 2022 року триватиме перехідний період, коли рецепти виписуватимуть як в електронній формі, так і на папері. Протягом цього періоду медичні заклади мають налагодити процес виписування електронних рецептів за допомогою системи eHealth. Щоб устигнути вирішити всі проблемні питання, варто починати налагодження цього процесу вже зараз.

Після завершення перехідного періоду за безпідставне призначення рецептурних лікарських засобів (ЛЗ) та відпуску відповідних ЛЗ без рецепту на рівні аптечних закладів наставатиме кримінальна відповідальність.

У громадах, які знаходяться на окупованій території або в зоні бойових дій, можуть бути проблеми з підключенням до електронної системи eHealth. У такому випадку пацієнти зможуть отримувати антибіотики за паперовими рецептами.

Як виписати електронний рецепт

Усім аптечним та медичним закладам (за винятком тих, які перебувають на окупованих територіях або з зоні бойових дій) потрібно підключитися до електронної системи охорони здоровʼя eHealth використовуючи функціонал медичної інформаційної системи (МІС). Можливість виписувати е-рецепти виникає після появи на https://ehealth.gov.ua/ інформації про відповідне розширення функцій МІС, яка встановлена у медзакладі. Зрозуміло, що для підключення потрібно мати комп'ютерну техніку та зробити кваліфіковані електронні підписи (КЕП) лікарям, які планують виписувати електронні рецепти. Як правило, процес отримання КЕП займає кілька хвилин.

Після фіксації результатів прийому пацієнта у МІС лікар може виписати пацієнту електронний рецепт. До е-рецепта треба роздрукувати інформаційну пам'ятку, завірити її підписом та печаткою лікаря. 

Що потрібно робити під час перехідного періоду

Під час перехідного періоду окрім електронного, потрібно виписати паперовий рецепт.

Важливо навчити користувачів МІС правильно працювати з eHealth та електронними рецептами. Як правило, МІС надають такі послуги, а також проводять навчання та постійну підтримку користувачів, якщо у них виникають питання під час роботи (наприклад, про те, яку інформацію про пацієнта вносити до МІС, як погашати дані в Реєстрі медичних записів тощо). 

Якщо почати процес переходу на електронні рецепти вже зараз, можна уникнути зайвої метушні та поспіху, а також з'ясувати всі питання, які можуть виникнути в процесі. Наприклад, чи дозволено конкретній клініці чи лікарю-ФОП виписувати певні препарати? Для аптек – як вести власний реєстр ліків, які відпускати ліки за електронним рецептом та ін.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

«Дія» запрошує до бета-тестування нових функцій: документи англійською та шеринг авто

Євген Муджирі 10 годин тому

Практичне про війну, країну та здоров'я. Тиждень у спільноті

Наталія Миронова 14 серпня 2022 15:54

Які заходи сприятимуть, а які зашкодять повоєнній відбудові

Наталія Миронова 12 серпня 2022 18:27

Чому українці хочуть повернутися додому — дослідження

Наталія Миронова 11 серпня 2022 17:40

Що найважливіше для лідера у воєнний час. Досвід захисника Маріуполя

Наталія Миронова 10 серпня 2022 17:49