Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Що для українців означає транспортний безвіз з ЄС

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
30 червня 2022 4 хвилин читання

29 червня Україна та Європейський союз підписали Угоду про вантажні перевезення автомобільним транспортом або так званий «транспортний безвіз». SPEKA розповідає, що це за документ та які переваги він надає українській економіці. 

Що дає Україні ця угода

Угода скасовує необхідність отримувати дозволи на перевезення товарів до Євросоюзу. Раніше, щоб отримати право на ввезення або транзит товарів, український перевізник повинен був отримати міжнародний дозвіл, який видавала Укртрансбезпека. Але Україна мала обмежену кількість дозволів на своїх перевізників на рік (850 тис. станом на 2021). 

Це і до війни дуже гальмувало розвиток товарообігу, а особливо незручним стало зараз, коли 45% експорту припадає на країни ЄС. Щоб допомогти Україні, деякі країни ще з березня запровадили тимчасовий «бездозвільний» режим. Але це були лише 12 із 27 країн ЄС, серед яких не було, наприклад, Польщі. До того ж, дія цих рішень переважно завершувалась у червні-липні. 

Теперішня угода діятиме рік, а водії вантажівок тепер зможуть перетинати кордон з країнами Євросоюзу будь-яку кількість разів і на будь-який термін.

Хто ще отримає вигоду, окрім водіїв вантажівок?

Також окрема частина угоди передбачає визнання українських водійських посвідчень без заміни або додаткових іспитів. Посвідчення й раніше були чинними в ЄС, але у деяких країнах – лише на 6 місяців. 

Як переформатовується логістика України?

До війни до 75% товарообігу проходило через морські порти. Автомобілями перевозили переважно продукти, деревину, папір та метали. Зараз зросла кількість перевезень агропродукції, а особливо пального, яке раніше переважно імпортували з білорусі та рф або виробляли на Кременчуцькому НПЗ, який росіяни зруйнували.

Що змінить нова угода?

Через нову угоду нівелюється корупційний ризик із видачею дозволів. До того ж, раніше логістичні компанії та Україна недоотримували прибуток через малу кількість дозволів. Уряди країн обмежували ввезення українських товарів, щоб захистити власні компанії від конкуренції. 

Також угода дозволить логістичним компаніям планувати свою роботу та краще оцінювати собівартість утримання автомобілів, адже тепер вони не стикатимуться з дефіцитом дозволів наприкінці року. Це в теорії може здешевити логістичні послуги, але усе залежатиме від майбутньої ціни на паливо.

Що із необхідною інфраструктурою? 

На жаль, зараз країна не готова до великих обсягів перевезень. На заході України є лише 15 автомобільних контрольно-пропускних пунктів, тож нерідко водії стоять у чергах по кілька діб, а то й тиждень, і проводять на кордоні іноді до третини часу подорожі. 

Зараз на деяких пунктах розширюють кількість смуг для вантажівок, а деякі переходять лише на цей тип транспорту. Наприклад, так відбувається на пунктах Рава-Руська та Ягодин. Також до Дня Незалежності планують відкрити ще два пункти на румунському кордоні — у Дяківцях та Красноїльську.

Додатково намагаються спростити документообіг. З 1 серпня мають запрацювати електронні транспортно-товарні накладні, а ще працюють з електронними чергами на кордоні. Щоправда, коли буде впровадження цієї системи, наразі невідомо. 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

ЄC готує восьмий пакет санкцій проти росії. Що до нього увійде

Юлія Даниленко 23 вересня 2022 16:31

Пів року війни: в якому стані економіка? Головне з дискусії «CASE Україна»

Олександр Тартачний 23 вересня 2022 10:00

Що показувала Україна на виставці технологій TechBBQ 2022

Олександр Тартачний 20 вересня 2022 18:39

Дерева не ростуть до небес, або Як змінився український ринок ІТ за останні пів року

Наталія Миронова 20 вересня 2022 10:13

Економічне диво в Україні: 5 думок про його передумови

Kateryna Venzhyk 14 вересня 2022 19:21