Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Біржі, банки та експерименти. Якою є економіка України та світу у вересні 2022 року

Ivan Verstyuk
Ivan Verstyuk автор та аналітик
26 вересня 2022 12 хвилин читання
  • Біржі

Американський ринок акцій почав відновлюватися після кількох тижнів падіння. На цьому етапі, оцінюючи компанії, інвестори дивляться переважно навіть не на їхню продуктову лінійку, а на макроекономічну ситуацію та намагаються вгадати, як середовище більш високих відсоткових ставок вплине на здатність тієї чи іншої компанії нарощувати продажі.

Окрім того, триває гра на валютних коливаннях. Це важливо для компаній з мультивалютними бізнес-моделями — це й експортери-імпортери, і банки, і фінансові компанії. Через скорочення невизначеності розвитку світової економіки підтягуються практично всі біржові індекси Заходу.

Інвестори вважають, що найстрашніше у воєнному плані вже позаду, а можливості для заробітку є на горизонті за будь-яких обставин.

  • Відсоткові ставки

Дедалі більше членів правління Федерального резерву США підтримують більш жорсткий монетарний курс. Високий рівень інфляції небезпечний не тільки тим, що робить біднішими споживачів, а й тим, що здатен укорінитися в економіці, призвичаївши ринки до цінової волатильності — звичайно ж, у напрямі зростання цін, а не їх падіння.

Ймовірно, протягом найближчого року федеральна ставка фондування вийде за межі 4%. Цього має бути цілком достатньо, щоб припинити всі спекулятивні інфляційні рухи, знизивши інфляцію до об'єктивних, сировинних показників.

Відсутність опозиції до високих ставок серед керівництва Федерального резерву є дуже доброю річчю. Це має забезпечити необхідні реформи в американському комерційному секторі, аби той розробив програми зміни бізнес-моделей та впровадив стійкі програми економії коштів на енергетиці та логістиці.

Інвестори, зокрема інституційні, схвалили нещодавнє підвищення ставок Європейським центральним банком. Робота з державними паперами в єврозоні протягом останніх десяти років була ускладнена сумішшю регуляцій з одного боку й неприродніми показниками ключових облігацій блоку, насамперед Німеччини. Нездорові тенденції від домінування низьких відсоткових ставок вносили дисбаланси й на ринок британських облігацій.

  • Енергетика

На тлі зменшення постачань російських енергоносіїв до Євросоюзу відбувається корекція європейських економічних систем. Реакція європейців на енергетичну кризу дуже різна: міністр енергетики Фінляндії Міка Лінтіля випустив кілька дуже панічних заяв, які не поділяє лідерка фінського уряду Санна Марін. Німеччина запровадила вже другий пакет макроекономічної підтримки розміром 65 млрд євро. Цю допомогу можуть отримати як юридичні, так і фізичні особи. Зростає роль Брюсселю у визначенні економічних реалій Європи. Співпраця корпоративного сектору з державним поглиблюється, тому рішення та заяви лідерів Єврокомісії мають зараз визначальний вплив на європейські ринки.

Єврокомісія ж налаштована звести енергетичну співпрацю з Росією до нуля, принаймні до початку корінних політичних змін у самій Російській Федерації. Усі без винятку європейські країни знизили свою залежність від російського газу. Набуває поширення ідея відмови від надто складної логістики енергоносіїв: «енергія має бути поруч». Ймовірно, це призведе до нової ери атомної енергетики на цілому європейському континенті.

  • Інвестиційний сектор

Джош Харріс, відомий американський інвестор, запускає фонд 26 North з активами на рівні $5 млрд. Інвестиційна стратегія орієнтується на облігації американських компаній з невисоким кредитним рейтингом («джанк"), фінансовий сектор, зокрема індустрію страхування. Окрім того, фонд керуватиме власною цифровою платформою для позик й розглядатиме можливість купувати частки компаній у різних галузях через модель private equity. Все говорить про те, що фонд 26 North будується на макроекономічній експертизі Джоша Харріса — подібний підхід стає мейнстримом на Волл-стріт. Епоха Воррена Баффета, ідеолога індексного інвестування, завершується, створивши два великі напрями подальшого розвитку інвестиційної активності: квантові фонди та фонди довготривалих інвестицій, що побудовані на глибокому вивченні конкретних компаній та ринків.

Логічно, що в епоху суттєвих змін у середовищі відсоткових ставок на перший план виходить «гра на макроекономіці», але не лише на ринку облігацій, де дохідність американської 10-річки на рівні понад 3,3% робить багатшими тамтешніх пенсіонерів, але й на ринку private equity, тобто приватних інвестицій у корпоративний сектор. Ринок private equity теж змінюється: популярності набувають синдиковані кредити та складно-структуровані угоди для зменшення ризикованості операцій. Скажімо, фонд залучає кредитні кошти від десяти інших фондів, за ці кошти купує компанію і заробляє прибуток на маржинальності між прибутками компанії та зобов'язаннями перед кредиторами. У такі синдиковані кредити з інтересом вступають великі банки.

Інвестиційна фірма FTX Ventures (власник Сем Бенкмен-Фрід) купує 30% у фонді Ентоні Скарамуччі, котрий інвестує у крипторинки — як криптовалюти, так і криптовалютні біржі. Це довготривала стратегія, адже натепер криптовалюти переживають чергову хвилю кризових явищ. Вони спричинені дефолтом криптовалюти Dogecoin, розхитаної твітами на популярних акаунтах, та все менш зрозумілою поведінкою Ілона Маска, який з фаната криптовалют перетворився просто на дивного мультимільярдера.

Потенційно амбіція FTX Ventures — створити передумови, щоб криптовалютні інструменти стали повноцінними конкурентами, наприклад, платіжному гіганту Swift. Серед опцій фонду — надання ліквідності проблемним криптовалютним стартапам, що дозволить підтримати курс цілого спектру криптовалют, як в сегменті стейблкоїнів, так і в сегменті менш передбачуваних крипто-інструментів. Можливості заробітку тут лежать у володінні достатньою кількістю даних, щоб будувати надійні прогнози курсу криптовалют, якими можна користуватися як самотужки, так і для продажу клієнтам.

  • Експерименти

Страшенно цікавий поворот зараз робить компанія EY. Вона хоче розділитися навпілокремо консалтинг, окремо аудит. Ясно, що послуги з аудиту (фінансова звітність, бухгалтерія, податки) продаються краще, аніж послуги з консалтингу. Тому EY хоче відчути, який вінчистий попит на консалтинг. Чи є взагалі попит на ідеї для бізнесу? На рекомендації щодо розширення продуктової лінійки? Чи всіх цікавить лише бухгалтерія? Чи готові власники та власниці бізнесів дослухатися до експертів та експерток зі сторони? Цікавий експеримент.

Психологи дуже багато говорили про вигорання на роботі. В деяких індустріях вигорання мало такі масштаби, що цілі процесі стояли по багато тижнів на паузі. Серед цих індустрій — банківська. Тому Citibank зараз робить експеримент. Він зібрав 27 своїх молодих аналітиків у іспанському курортному місті Малага, де вони будуть два роки працювати в комфортних побутових та кліматичних умовах. Залізно — два дні вихідних і максимум восьмигодинний робочий день. Банку потрібні свіжі голови, свіжі рішення, креативні ідеї. Людина, яка працює 24/7, переважно не має ні свіжої голови, ні креативних ідей.

19 вересня президент Володимир Зеленський поговорив з головою найбільшої у світі інвестиційної компанії Black Rock.

  • Перспективи

Об'єктивно, інвестиційна стратегія Black Rock наразі не включає в себе вкладання капіталу в Україну. І справа не у воєнних ризиках — справа в тому, що це дуже консервативний фонд. Йому треба пропонувати, скажімо, десять міноритарних пакетів акцій у крупних компаніях, щоб він бодай почав рахувати IRR, тобто вигідність інвестиції. Притому що ще бажано, щоб ці компанії торгувалися на біржі й була зрозумілою ціна їхніх акцій. В ідеалі Black Rock міг би цікавитися, наприклад, 49% акцій «Приватбанку» чи 49% порту «Південний». В цьому фонді дуже багато пенсійних грошей, тому він принципово уникає зайвих ризиків. Спокійна облігація йому приємніша і зрозуміліша, ніж навіть перспективний бізнес-проект. Але якщо йдеться про боргові угоди для Мінфіну, тут Black Rock може допомогти. Припускаю, що його можуть цікавити саме довгі облігації в доларах та євро з дохідністю, скажімо, «Туреччина + ризик».

Про хороше. Сам факт, що Black Rock зараз приділяє увагу Україні — позитивний. Американський капітал дуже нечасто заходив в Україну. Я про це навіть якось питав Вільяма Тейлора, колишнього посла США. Звісно, він цю проблему прекрасно розуміє. Все просто і складно водночас. Варто Україні збудувати здорову інфраструктуру фінансового ринку — Black Rock буде тут. І не лише він. Увага цього фонду — це певний аванс.

  • Варіанти

Зараз у світі мода на синдиковані кредитні угоди. Кілька інвесторів складають капітал докупи та кредитують компанію чи уряд. Роблять це разом, щоб розподілити та зменшити ризики. В принципі, Black Rock може надати послуги із залучення синдикованих кредитів на ринкових умовах як Мінфіну, так і держкомпаніям, а то й приватному сектору.  Black Rock із задоволенням структурував би великий інфраструктурний кредит. Але для цього потрібно намалювати картинку перспектив України на найближчі п'ять років. Не нудний графік з ВВП, а щось живе.

  • 14 вересня

Євросоюз скасовує платний роумінг для України. А в нинішніх тарифах мобільних операторів часто зашитий доволі дорогий роумінг. Нещодавне підняття цих тарифів стало однією з причин високої інфляції. То що, час знижувати тарифи? По-чесному, так, але мобільні оператори ніколи цього не роблять. Мені було би ок, якби ті кошти, які зараз зашиті в тарифах на дорогий роумінг за кордоном, оператори спрямували на будівництво інфраструктури 5G. На ринку — вже два покоління телефонів з можливістю підтримувати зв"язок покоління 5G, а самого зв"язку досі немає.

  • Знову 14 вересня

Київська мерія хоче створити муніципальний банк на основі банку «Січ». Взагалі, логічно. Маючи стільки муніципальних компаній з величезним фінансовим оборотомнавіщо втрачати на послугах комерційних банків, якщо можна мати свій банк, зберігаючи та навіть примножуючи гроші міського бюджету. Власне, проблема хіба в тому, що на нинішній макроекономіці (інфляція, відсоткові ставки, криза, безробіття) досить важко почати будувати здоровий муніципальний банк. Якщо вже робити банк - то спершу потрібно пересвідчитися, наскільки київська мерія чутлива до конструктивної критики та пропозиції сучасних фінансових рішень. Робити банк навіть за лекалами 2020 рокуце вже трошки минуле. Для розвитку міських активів дійсно може бути потрібним банк. Втім, гарантією його успішності слід вважати показник загальної ефективності столичної мерії. А там є що покращувати, скажімо так.

  • Післямова

Сьогодні біля торгівельного центру Smart Plaza Polytech в Києві зустрівся поглядом з кур'єром Glovo. Так болісно стало на душі. Чоловік дивився на мене з мовчазним протестом — що він заслуговує на роботу за фахом, що він не для того навчався, аби розвозити піццу тим, хто ще не витратив рештки своїх заощаджень. Я подумки шукав відповідь на німий протест в очах кур'єра Glovo і розумів, що часу ще потрібно чимало, щоб справи в економіці та на ринку праці почали розвиватися в правильному напрямку. Треба перетерпіти, промучитися. Вакансій мало, зарплатня мізерна. Важко, болісно, десь навіть соромно, що до цього дійшло. Та давайте радіти перемогам ЗСУсаме їхні перемоги є прямою гарантією того, що й у житті тилової України все буде гаразд.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Ракетні обстріли 5 грудня, українській дрон та електричний пікап для армії США. Ранкова SPEKA

Руслан Сорока 40 хвилин тому

Європейський телеком закликає не допустити відключень мобільного зв'язку

Руслан Сорока 12 годин тому

Ідея, сенси, деталі: навіщо потрібні рекламні маніфести

Владислав Миронович 16 годин тому

В Україні створили платформу з історіями вбитих росією волонтерів

Руслан Сорока 16 годин тому

Підвищення благоустрою міст і розвиток туризму: до чого тут бізнес-клуби і як створити спільноту, яка працюватиме на благо економіки

Владислав Миронович 17 годин тому