Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Економіка невизначеності. Огляд основних подій українського та світового бізнесу

Ivan Verstyuk
Ivan Verstyuk автор та аналітик
29 вересня 2022 9 хвилин читання

США

В Америці дохідність 10-літньої держоблігації через інфляційні тренди сягнула 4% — найвищого рівня за понад 10 років. Зростання вартості запозичень є достатньо болісним для американського державного бюджету, особливо якщо врахувати, наскільки активно уряд президента Джо Байдена використовує бюджетні кошти для вирішення економічних проблем як самої Америки, так і її партнерів. 

Ніл Кашкарі, керівник офісу Федерального резерву в Міннеаполісі, підтвердив курс на підняття ставок. Джанет Єллен, міністерка фінансів США, не підтримує такої жорсткої монетарної риторики, але вона навряд чи щось може зробити із напрямом політики Федерального резерву. Середовище більш високих відсоткових ставок призведе до змін в інвестиційному ландшафті світової економіки, де знову стануть популярними спекулятивні валютні ігри.

Компанія Hertz Global Holdings, яка здає в оренду автомобілі, за підтримки енергетичного гіганту BP побудує нову мережу зарядних станцій для електрокарів по всій території США. Це ще один крок до зменшення залежності від нафти та газу, від якої протягом поточного року світова економіка дуже натерпілася.

Бразилія

Одним з головних питань президентських перегонів у Бразилії є доля місцевої державної енергетичної компанії Petrobras. Баланс компанії сягає $76 млрд. Чинний президент Жаїр Болсонару вважає, що Petrobras потрібно приватизувати, принаймні частково, щоб за рахунок приватного капіталу профінансувати розвиток компанії. Його головний конкурент Луїс Лула да Сілва воліє залишити Petrobras у державній власності, але зробити зміни у стратегії розвитку, сфокусувавшись на зеленій енергетиці.

Китай

Курс китайського юаня відійшов на 15-річний мінімум на тлі підняття відсоткових ставок у розвинутих економіках. Це загрозливий рівень для системи державних фінансів Китаю, який ще минулого року успішно розмістив держоблігації, номіновані в євро, з негативною дохідністю. Народний банк Китаю опинився перед складним вибором. Він вже добре засвоїв політику дешевого юаня, але настільки стрімке здешевлення китайської валюти ставить під питання місцеву монетарну політику. Протягом найближчих трьох місяців Компартія Китаю буде оцінювати, як такий курс вплине на торговельний бізнес країни. У листопаді має відбутися пленум ЦК Компартії КНР, де її очільник Сі Цзіньпін, ймовірно, отримає свій третій термін на посаді. Опозицію йому складають місцеві жорсткі бюрократи, що воліють бачити більш тісну співпрацю Китаю з Росією.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Словаччина

Едуард Хегер, прем'єр-міністр Словаччини, заявив, що економіка його країни не зможе довго витримувати нинішніх цін на енергетичні ресурси. Йдеться навіть про націоналізацію місцевих енергетичних компаній, насамперед електророзподільчих мереж, адже їхні баланси суттєво ослаблені. Уряд Словаччини розраховує, що Євросоюз надасть додаткову фінансову підтримку, аби пережити складні часи високої енергоінфляції, однак поки що кожна країна намагається впоратися з цією кризою самотужки. Будучи великим бізнес-партнером Німеччини, Словаччина розраховує ще й на підтримку німецького уряду та німецького корпоративного сектору, котрий міг би спрямувати до словацької економіки додаткові інвестиції.

Британія

Після того як уряд прем'єрки Ліз Трасс представив свою фіскальну реформу, запровадивши зниження податків на доходи фізичних осіб, інвестори почали розпродаж британських облігацій, адже така реформа може збільшити дефіцит державного бюджету Великої Британії. Міністр фінансів Квазі Квартенг, за його зізнаннями, схильний до нетрадиційної фінансової політики, однак цього разу він просто виконав передвиборчу обіцянку Трасс, котру вона дала Консервативній партії. МВФ попередив Британію, що зниження податків може пришвидшити інфляцію, котру він вважає спровоковану попитом. Однак інфляція спровокована пропозицією, адже компанії не бажають поступатися своєю маржинальністю в умовах дорогої нафти, дорогого газу та високих відсоткових ставок. Тому фіскальна реформа Трасс та Квартенга виглядає виправданою, адже дозволить британцям зберегти якість та структуру свого споживчого кошика.

Італія

Новий правий уряд прем'єрки Джорджи Мелоні пообіцяв підтримку Україні та курсу українського президента Володимира Зеленського. Втім, зв'язки Мелоні з колишнім італійським прем'єром Сильвіо Берлусконі, що має проросійські сентименти, призвели до того, що інвестори почали розпродаж італійських держоблігацій. У відповідь Єврокомісія пообіцяла надати Італії 21 млрд євро для вирішення її бюджетних проблем. Світова інвестиційна спільнота підтримувала Маріо Драгі, який очолив уряд Італії після роботи очільником Європейського центрального банку. Однак часи змінюються. До італійської політики приходить свіжа кров, щоб зміцнити Італію. Побажаємо Італії сил.

Україна

МВФ Під тиском США розробляє нову програму підтримки для України, а Євросоюз, ймовірно, пришвидшить надання коштів з програми на 9 млрд євро, яку він схвалив дещо раніше. Постійні нагадування президента Володимира Зеленського про фінансові проблеми України на різноманітних міжнародних майданчиках дають свій результат.

Бюро економічної безпеки арештувало активів, що належали громадянам та громадянкам РФ, на більш ніж 53 млрд грн. Це дуже важлива та потрібна діяльність. БЕБ є вельми активним органом державної політики під час війни та виправдовує ідею свого створення повною мірою. Багато речей, з якими не могла впоратися антикорупційна інфраструктура, легко й невимушено здійснює БЕБ.

Дніпровський окружний адміністративний суд скасував компанії «Галтера» бізнесмена Ігоря Коломойського право на експлуатацію аеропорту в Дніпрі. Місто Дніпро переживає зараз генеральну чистку свого бізнесового середовища, яку проводить мер міста Борис Філатов. Ймовірно, чистка торкнеться й інших власників великих об'єктів у Дніпрі. Триває відновлення порядку для стабільного розвитку міської економіки.

Оперативники управління стратегічних розслідувань у Черкаській області визначили  низку підприємств, у яких громадянин РФ має частки у статутних капіталах. Діяльність цих товариств пов'язана з гуртовою торгівлею хімічної продукції, більша частина якої імпортується з Росії. Арештовані активи на загальну суму понад 17 млн грн передали в комерційне управління до Агентства з розшуку та менеджменту активів. Це важлива діяльність для такого непростого регіону, як Черкащина, де взаємодія з російським бізнесом була достатньо інтенсивною з 1991 року. Черкаські фермери традиційно постачали м'ясну продукцію на вуличні базари Москви.

На Івано-Франківщині Городенківська міська рада хоче створити на території міста індустріальний парк на 1 тис. робочих місць. Йдеться про територію закритого цукрового заводу. Зіткнувшись з неабияким відпливом працівників за кордон (і до війни, і під час війни), Городенка намагається заохотити мешканців залишатися жити у місті та будувати тут свої сім'ї.

У Калуському районі Івано-Франківської області розпочнеться видобуток гравію на новому родовищі площею 6,7 га. Це стане стимулом для будівельної галузі економіки Ззахідної України. Будівельна індустрія є вельми інвестиційно привабливою в контексті повоєнного економічного відновлення.

Австрія погодилася профінансувати будівництво трьох медичних закладів у Києві та Львові. Угоду про економічну співпрацю вже підписали, повідомило Міністерство економіки. Йдеться про будівництво та оснащення Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит»; будівництво та оснащення сучасної університетської клініки у Києві; створення Національного реабілітаційного центру у Львові. Втілення цих трьох проєктів коштуватиме приблизно 500 млн євро. Маємо великий медичний проєкт, що стане орієнтиром для цілої української медичної індустрії.

Коментар

Доки у світовій економіці панує невизначеність, у лідери окремих індустрій та секторів вийдуть ті бізнеси та компанії, котрі мають достатньо економічної експертизи, аби зорієнтуватися в нинішній ситуації. Економічній стабільності загрожує волатильність світових бірж, відповіддю на яку має стати довгостроковий характер нових інвестицій як у розвинуті, так і в розвиткові ринки. Дискусії з приводу природи нинішньої інфляції також видають тих, хто воліє досягти певного компромісу з РФ, і тих, хто серйозно налаштований звести енергетичну співпрацю з Росією до нуля.

В Україні економічного пожвавлення слід чекати після того, як з переможним рахунком буде завершена війна. Уряд зайнятий переважно проблемами фінансування воєнних витрат, тому проблема матеріального виживання до закінчення війни — це справа кожного громадянина та кожної громадянки. Варто за будь-яких обставин зберігати оптимізм, адже він є запорукою правильних, а не емоційних рішень.

Для початку українським підприємцям та всім, хто є економічно активним, слід навчитися гуртовим зусиллям, навчитися знаходити спільну мову. Не доводити одне одному, хто правий і хто правіший, а від розмов переходити до справ. Як це часто буває в бізнесі, все може початися з одного телефонного дзвінка чи одного допису в соціальних мережах. Давайте ділитися своїми думками, ідеями, планами та отримувати зворотний зв'язок.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Армія росії почала використовувати нові дрони-камікадзе «Гарпія» з китайським двигуном

Максим Красіков 35 хвилин тому

Американська компанія D&M відкрила в Україні виробництво боєприпасів

Максим Красіков 23 години тому

У російському Омську горить завод з виробництва танків Омськтрансмаш: відео

Максим Красіков 12 вересня 2024 12:45

Міноборони взяло на озброєння новий дрон-бомбер «Чорна вдова»

Максим Красіков 11 вересня 2024 18:59

США запровадили посилені санкції проти росії в IT-секторі

Владислав Паливода 11 вересня 2024 11:46