Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Економічне диво в Україні: 5 думок про його передумови

Катерина Венжик
Катерина Венжик
14 вересня 2022 5 хвилин читання

Провідні світові та українські економісти діляться рецептами успішного відновлення України після перемоги.

Що потрібно для успішного поствоєнного майбутнього України? Відомі економісти, зокрема Френсіс Фукуяма, Людо Ван дер Хейден, Владислав Рашкован, Валерій Пекар, Павло Шеремета та інші, озвучили свої відповіді на це запитання у межах OneMinuteConference 2022. Вони за хвилину мали відповісти на запитання: «Як Україні стати новим економічним дивом?». SPEKA обрала найцікавіші рекомендації.  

Деолігархізація та cуверенні фонди 

Професор Стенфордського університету Френсіс Фукуяма впевнений, що найбільша проблема України — це олігархи. Тому після перемоги нова країна має подолати цей вплив. Зокрема, треба, щоб ефективно запрацював антиолігархічний закон, а медіа стали незалежними.  

Френсіс Фукуяма
Френсіс Фукуяма
професор Стенфордського університету

«Важливо, щоб Україна мала незалежну систему ЗМІ, яка не контролюється окремими багатими людьми. Щоб в Україні була вільна політична та інтелектуальна конкуренція. А це станеться лише за умови реструктуризації економіки та зменшення впливу олігархів».

Професор та декан провідної світової школи бізнесу INSEAD Людо Ван дер Хейден пропонує, щоб український уряд разом із міжнародною спільнотою створив низку фондів. Їх можна назвати суверенними фондами. Таким чином Україна зможе збільшити інвестиції та ефективно використати кошти з метою відновлення економіки.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Людо Ван дер Хейден
Людо Ван дер Хейден
професор і декан  INSEAD

«Кожний може бути присвячений відродженню окремих секторів в Україні. Якийсь має бути спрямований на аграрний сектор, інший — на енергетичний сектор, видобувну галузь, інфраструктуру. А також послуги, зокрема освітні. У чому перевага? Вам потрібно розумно інвестувати кошти. І переконатися, що вони розподілені правильно. І це те, за що відповідатиме кожен фонд. Ви матимете різні компетенції у кожному фонді. Ви матимете розподілене управління, і, звичайно, воно буде пов'язане з міжнародним співтовариством. І успіх буде в тому, що ви надасте вибір для міжнародних партнерів». 

Перемога та гарантії безпеки

Засновник Києво-Могилянської бізнес-школи Павло Шеремета вважає, що Україна може стати новим економічним дивом. Але для цього потрібно вирішити чотири завдання. Насамперед — перемогти у війні. 

Павло Шеремета
Павло Шеремета
засновник Києво-Могилянської бізнес-школи

«Перше. Потрібно вистояти у цій війні, визволити українські території. Друге. Потрібно більше українців. Треба повернути тих українців, які виїхали за кордон, запропонувавши їм більшу економічну свободу, нові робочі місця. Потрібно підвищувати народжуваність, залучати більше мігрантів. Третє. Потрібно більше капіталу, більше інвестицій. А для цього потрібно більше заощаджень. Для вищих заощаджень Україні потрібна пенсійна реформа, медична реформа, освітня реформа. І знову ж таки, більше економічної свободи для того, щоб українці більше інвестували грошей у свій бізнес. Четверте, найважливіше. Україні потрібно підприємництво та інновації. Тому що це 85% економічного зростання».

Віцепрезидент Українського союзу підприємців та промисловців Валерій Пекар звертає увагу на п'ять передумов, які допоможуть Україні отримати статус нового економічного дива. Найперша — наша країна має отримати гарантії безпеки від світу, щоб більше не було ризиків агресії з боку росії. 

Валерій Пекар
Валерій Пекар
віцепрезидент Українського союзу підприємців та промисловців

«Перше — парасолька безпеки від потужних країн, яка дозволить спрямувати основні сили на розвиток. Друге — бажання критичної маси громадян не жити більше по-старому. Скільки? Можливо, 30-40%. Третє — верховенство права. Повне перезавантаження судової системи. Без цього нічого не спрацює. Четверте — економічна свобода. Сьогодні Україна 130-та у світі у рейтингу економічної свободи. Мусимо бути хоча б у першій двадцятці. П'яте — величезні інвестиції. Внутрішні і зовнішні, приватні і публічні».

Демографія та людський капітал 

Україна зможе стати економічним тигром, якщо навчиться боротися з демографічними викликами, впевнений заступник виконавчого директора МВФ Владислав Рашкован. Бо вплив демографії на успіх країни величезний. 

Владислав Рашкован
Владислав Рашкован
заступник виконавчого директора МВФ

«Що більше в країні працездатних людей, що більше продуктивне населення, то більше населення освічене, то багатша країна. Бажаний щорічний приріст робочої сили в країні не має бути меншим за 2%. І уряду треба поставити собі такий KPI. 

Коли населення скорочується, неможливо сформулювати довгострокове зростання. Зростання населення — це функція від трьох змінних: народжуваність, тривалість життя і міграція. Тому уряду заздалегідь треба інвестувати в освіту, охорону здоров'я, пенсійні системи і мультикультуралізм. Альтернатива — розвиток робототехніки. Ним також треба займатися«. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Два підрозділи, які займалися розробкою IT-проєктів для Сил оборони, розформували

Павло Бартос 1 жовтня 2024 15:31

Як інвестувати у крипту. Короткий гайд зрозумілою мовою

Сергій Коноплицький 30 вересня 2024 15:36

Футболіст Кіліан Мбаппе вклав гроші в компанію електроніки

Владислав Паливода 30 вересня 2024 08:05

Велика Британія поставить Україні більше AS90, ніж обіцяла раніше

Анастасія Ковальова 27 вересня 2024 14:04

Артилерія ЗСУ ефектно вразила російську контрбатарейну РЛС «Зоопарк-1М»

Анастасія Ковальова 26 вересня 2024 15:51