Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

«Дружба» чи «Roo-ver»: Австралійська космічна агенція обирає ім’я для першого місяцехода: як проголосувати

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
24 листопада 2023 3 хвилин читання

Австралійська космічна агенція опублікувала короткий список імен для першого в країні місяцехода, і ви можете допомогти вибрати переможця. 

Понад 8200 людей та освітніх установ з усієї Австралії взяли участь у конкурсі та пропонували власні імена для місяцехода. Зараз судді звузили список до чотирьох імен. Голосувати можна на сайті  Департаменту промисловості, науки, енергетики та ресурсів Австралії. 

Що відомо про перший австралійський місяцехід

У партнерстві з НАСА напівавтономний ровер австралійського виробництва планують запустити на Місяць під час майбутньої місії «Артеміда» у 2026 році. Місяцехід матиме можливість підбирати місячне каміння, а потім повернути зразки на посадковий модуль НАСА.

Художнє зображення австралійського місячного ровера. Зображення: Департамент промисловості, науки, енергетики та ресурсів Художнє зображення австралійського місячного ровера. Зображення: Департамент промисловості, науки, енергетики та ресурсів

Місяцехід є частиною австралійської програми Trailblazer. 

«Враховуючи провідний світовий досвід Австралії у дистанційних операціях, місяцехід збиратиме місячний ґрунт, відомий як реголіт, — йдеться у заяві офіційних осіб. Очікується, що такий реголіт міститиме кисень у формі оксиду. — NASA спробує виділити кисень зі зразка. Це ключовий крок до стійкої присутності людини на Місяці». 

Які варіанти назв австралійського місяцехода та що вони означать

Coolamon — це багатоцільова неглибока дерев’яна посудина, схожа на каное, використовувалась аборигенами. Назва символізує зв’язок Австралії з землею та баланс між корисністю та повагою до довкілля, відображаючи підхід країни до дослідження космосу. 

Kakirra означає «місяць», у перекладі з мови аборигенів регіону Каурна в Аделаїді.

Mateshit (товариство) — специфічна культурна ідіома Австралії яка втілює рівність, вірність і дружбу. Mateship походить від слова mate, що означає «друг», зазвичай використовується в Австралії як дружня форма звернення. Також це відзнака культури країни та Австралійського і новозеландського армійського корпусу (ANZAC), організації часів Першої світової війни, яка поширила це слово. «Незалежно від того, молодий ти чи старий, живеш у місті чи селі, ми всі володіємо цією невимовною рисою. Скажімо «G'Day Mate» новим горизонтам і місячній поверхні», — сказали чиновники в описі.

Roo-ver — дві «ОО» — посилання на культову тварину країни кенгуру. Кенгуру також є частиною австралійського герба. Roo-ver передає австралійський дух і «наступний стрибок» країни у космос.

Голосування відкрите для громадськості онлайн до 1 грудня. Офіційне ім’я переможця оголосять 6 грудня.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Навіщо Землі пори року і як це працює на інших планетах

Сергій Коноплицький 19 лютого 2024 15:22

СПЕКотна читанка. Про космічних мільярдерів Ілона Маска, Джеффа Безоса та Річарда Бренсона

Сергій Коноплицький 15 лютого 2024 10:35

Індія відправить у космос жінкоподібного робота-астронавта

Юлія Мирська 6 лютого 2024 08:59

Життя серед зірок: як досвід МКС допоможе людству в майбутньому

Сергій Коноплицький 28 січня 2024 14:45

В Австралії проведуть дослідження жіночого болю

Артем Житкевич 26 січня 2024 20:21