Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Дрони, що збивають дрони: як працюють БпЛА-перехоплювачі

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
8 серпня 2024 7 хвилин читання

У жовтні 2022 року відбувся перший повітряний бій дронів у російсько-українській війні. Тоді український БпЛА Mavic протаранив російський безпілотник тієї ж марки. Відтоді чимало змінилось і спеціально обладнані дрони нейтралізують військові розвідувальні БпЛА, які наводять артилерію та ракети. З’ясовуємо, як працює це рішення, хто розробляє антирозвідувальні дрони та як це змінює перебіг війни. 

Дрони-перехоплювачі: що це та як вони працюють та протидіють розвідці Дрони-перехоплювачі: що це та як вони працюють та протидіють розвідці

Чому важливо знищувати розвідувальні безпілотники 

Російські безпілотники, зокрема такі, як Supercam, ZALA та «Орлан», дуже небезпечні та завдають великої шкоди Силам оборони. Насамперед тому, що мають доволі велику тривалість польоту (щонайменше кілька годин) та здатні розвідувати на відстані кількасот кілометрів від лінії фронту. Це дозволяє збирати інформацію про переміщення військ, техніки, зокрема авіації, та ППО. Це, на жаль, доволі часто призводить до ураження артилерією чи балістичними ракетами. А ще заважає групувати війська та призводить до втрат та сповільнює просування Збройних сил. 

Як знищують розвідувальні дрони 

Наявні системи протиповітряної оборони можуть збивати такі безпілотники, однак це дуже дорого. Для порівняння: «Орлан-10» коштує приблизно $100 тис., а лише одна ракета «земля-повітря» Stinger — майже $500 тис. До того ж ракети до ППО є дефіцитним ресурсом, й витрачати їх на щось, окрім літаків чи гелікоптерів, з військового погляду марнотратсво.

Тому дедалі більше зростає роль дронів-перехоплювачів. У квітні оборонний кластер BRAVE1 оголосив про пошук пропозицій на безпілотники-перехоплювачі. Основні вимоги передбачали систему, яка отримувала б інформацію про місцерозташування цілі, швидкість і пеленг від зовнішніх радарів, і запускала безпілотник, щоб знаходити та автоматично вражати ціль. Перехоплювачі мають розвивати швидкість не менш ніж 100-150 км/год на висоті у півтора кілометра. 

Уже невдовзі відео, як FPV-дрони врізаються у російські розвідувальні безпілотники, почастішали у мережі, зокрема у Zala та «Орлан-10». У випадку з FPV такі ураження є доволі складними і потребують великої майстерності оператора. В оператора є лише передня, спрямована вниз камера, вони не можуть визначити, чи є щось у них на хвості.

Підписуйтеся на наші соцмережі

На деяких новіших кадрах помітно, що українські FPV-дрони максимально полегшені, зокрема, завдяки меншому акумулятору. Також на дронах часто немає засобів замикання, які призводять до детонації боєприпасу. Замість них підрив найімовірніше відбувається з пульта оператора, адже підірвати FPV-дрон поряд із ціллю значно легше, ніж поцілити у неї. 

FPV-дрон перед знищенням російського розвідувального БпЛА FPV-дрон перед знищенням російського розвідувального БпЛА

Складається враження, що це не поодинокі випадки, а частина тенденції. На останніх відео також видно, як українські FPV навіть перехоплюють «Ланцети» — ударні дрони, які є серйозною проблемою для української артилерії. Це набагато складніше завдання. Розвідувальний дрон може перебувати у небі кілька годин, тоді як політ Lancet триває лише кілька хвилин, а отже, і його перехоплення потребує координації між датчиками, командуванням ППО та операторами безпілотників. 

Чи використовує росія дрони-перехоплювачі

На жаль, будь-які інновації швидко опановує й противник. Зокрема, росіяни почали використовувати FPV для протидії українським нічним бомбардувальникам «Баба-Яга», які великі та повільні та літають на низькій висоті. А нещодавно російська компанія Red Line представила свій перехоплювач «Воган-9СП». Він має макет у формі кулі та здатний розвивати 200 км/год з автоматичним наведенням і безконтактною осколковою боєголовкою. 

Російський дрон-перехоплювач «Воган-9СП» Російський дрон-перехоплювач «Воган-9СП»

Хоча росіяни переважають у кількості типів безпілотників, їхня бюрократична система закупівель набагато менш ефективна у перетворенні цих типів у швидке виробництво.  Теоретично зв’язати наявні FPV з радіолокаційними мережами протиповітряної оборони та додати програмне забезпечення для відстеження повітряної цілі досить просто, але це тип проєкту, який зазвичай триває роки та коштує мільйони. А оскільки для України це була значно актуальніша проблема, є причини думати, що вже є певні напрацювання. 

Наскільки масовим є виробництво дронів-перехоплювачів 

Наприклад, Military Journal показав випробування безпілотного літального комплексу «Куля», розробленого спеціально для боротьби з розвідувальними та ударними безпілотниками та гелікоптерами противника.

На оприлюдненому кадрі експериментальний дрон типу літака злітає з бетонного покриття, виконує маневри польоту, а потім приземляється. Характеристики, на жаль, невідомі, але на відео можна побачити, що дрон досягнув швидкості у 130км/год, а вартість комплексу з 5 БпЛА та наземної станції становить 5,8 млн грн.

Реактивний дрон Bullet, липень 2024 [відео]

Також одразу дві великі волонтерські спільноти оголосили про збір на системи протидії російським розвідувальним БпЛА. «Повернись живим» збирає на все необхідне для знешкодження 1000 розвідувальних дронів. Для цього планують забезпечити війська пікапами, радіостанціями, приладами нічного бачення, а також модернізованими FPV-дронами з боєкомплектом спеціально під ці завдання. У фонді додають, що перед стартом проєкту перевірили ефективність цього рішення на практиці. Підрозділи, які раніше вже отримали допомогу від фонду, десятки разів фіксували на відео збиття модернізованими FPV-дронами ворожих розвідувальних «крил». 

Спільнота Сергія Стерненка збирає 70 млн грн на FPV-перехоплювачі. Планують закупити щонайменше 2500 дронів. Також стало відомо, що за допомогою такого FPV-дрона вперше уразили гелікоптер у повітрі. Він отримав ураження у хвостовий гвинт, але був змушений піти на посадку. 

Які наслідки матиме застосування дронів-перехоплювачів під час війни

Такі рішення не нові. Спеціальні дрони-перехоплювачі існували й раніше. Наприклад, DroneHunter від Fortem, Anvil і Roadrunner від Anduril та Coyote від Raytheon. Однак це відносно великі та дорогі військові дрони, які більше підійдуть для боротьби з чимось на кшталт Shahed-136. 

Щось подібне зараз створює збройна корпорація MDBA під назвою Sky Warden. Заявляють, що він уже випробуваний і довів свою ефективність та просувається як дешевий засіб протидії ворожим дронам.

Однак відносно недорогі FPV як зброя для боротьби з розвідувальними дронами можуть змінити перебіг дій на фронті. Це не лише протидія російській розвідці з повітря, а й загроза для гелікоптерів.

І тут навіть не так важлива кількість техніки, яку зможуть уразити ці дрони. Розвідувальних БпЛА відносно небагато з обох сторін, а їхнє виробництво не швидке. Навіть сама ймовірність втрати цінного обладнання може бути достатньою, щоб утримати їх від лінії фронту чи ворожого тилу.

Що казати про гелікоптери, вартість яких вимірюється десятками мільйонів доларів. А автоматичне наведення та планування маршруту можуть зменшити залежність від майстерності оператора. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Український ШІ-стартап з виробництва дронів Swarmer залучив $2,7 млн інвестицій

Владислав Паливода 17 вересня 2024 18:09

Українські зенітні дрони розвивають швидкість до 325 км/год

Вікторія Рудзінська 16 вересня 2024 20:51

У ЗСУ працюють над збільшенням терміну і якості базової підготовки та формуванням Школи інструкторів

Анастасія Ковальова 16 вересня 2024 15:52

В Україні успішно випробували перший дрон з гранатометом — відео

Владислав Паливода 16 вересня 2024 10:11

Британія та США дозволять Україні бити по території рф

Анастасія Ковальова 14 вересня 2024 11:58