Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

«Дрони-дракони» — чому та як ЗСУ використовують безпілотники із запалювальною сумішшю

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
6 вересня 2024 5 хвилин читання

За останні дні у мережі з’явилось одразу кілька відео, в яких Сили оборони України використовують FPV-дрони з термітом (горюча суміш). У соцмережах їх охрестили як «дрони-дракони», бо безпілотники поливають надзвичайно гарячою речовиною позиції російських військ. Розповідаємо, що відомо про нове застосування FPV-дронів та як це змінює тактику дій. 

ЗСУ використовують дрони з термітом: характеристики, переваги та тактика використання  ЗСУ використовують дрони з термітом: характеристики, переваги та тактика використання 

Що таке терміт та навіщо його використовують 

Терміт — це порошкова суміш алюмінію з оксидами деяких металів, найчастіше заліза. Суміш підпалюють спеціальним запалом, а за хімічної реакції виділяється велика кількість тепла та величезна температура (2300-2700 °C). Цього достатньо не лише щоб запалити довколишню траву та дерева, а навіть розплавити метал (першочергово терміти використовувались у зварюванні). 

Навіщо використовують дрони з термітною сумішшю

Такий тип зброї значно розширює зону ураження, а також випалює укриття — ліси, траншеї, бліндажі тощо. Це змушує піхоту противника покинути зайняті позиції, а також може перекрити кисень і спалити тих, хто не контактує безпосередньо з безпілотником. На відміну від термобаричних боєприпасів терміт не вибухає, а горить. Водночас дрон може бути обладнаний вибухівкою, яку активують, коли відпрацьована вся суміш.  

Підписуйтеся на наші соцмережі

Чи використовували термітні боєприпаси у російсько-українській війні раніше 

Використання термітів у цій війні не є новим. У травні 2022 року в соцмережах з’явилося відео, на якому видно, що росіяни використовували артилерійські снаряди з термітною сумішшю для обстрілу Маріуполя. Кілька місяців потому з’явилося ще одне відео, коли місто Мар’їнку обстріляли термітними артилерійськими снарядами. В обох випадках вогняна хмара падала з неба без розбору, випалюючи широку територію. 

Збройні сили України також згодом почали застосовувати терміт: на початку 2024 року з’явились відео, де окремі підрозділи атакували російську техніку скидами з безпілотників. Гранати з термітними боєприпасами допомагали пропалювати броню і до того ж є доволі дешевими. Вартість такого боєприпасу — приблизно 500 грн. Однак переважно їх застосовували як засіб добивання пошкодженого транспорту.  

Як ЗСУ використовують безпілотники із запалювальною сумішшю 

Перші повідомлення про використання FPV-дронів, які обпалювали ворожі позиції, оприлюднили 2 вересня. 

Зафіксували роботу роти ударних безпілотних комплексів No Chance, яка належить до 108-ї окремої бригади ТрО ЗСУ, а місце події розташоване північніше населеного пункту Українське у Запорізькій області. Ці кадри були настільки ефектними, що низка російських Telegram-каналів спершу вважали це відео роботою російських військових. 

Після цього з’явилось ще два оприлюднені випадки — батальйон безпілотних систем «Перун» з 42-ї механізованої бригади використав FPV-дрон для випалювання позицій російських військових в районі села Стариці на Харківщині. А 4 вересня 60-та механізована бригада оприлюднила відео роботи “нічного” дрона з такою ж сумішшю. 

У середу Міністерство оборони України (МО) підтвердило використання цих безпілотників, опублікувавши відео на своєму офіційному каналі у X/Twitter. 

Цілком ймовірно, що застосування цієї зброї на ранньому етапі, але відбувалось якийсь час у різних підрозділах. Адже після цих відео підрозділ Khorne Group 116-ї бригади ЗСУ виклав відео з власним застосуванням зазначивши, що «проти того, щоб будь-хто ділився новими технологіями для знищення ворога у відео в інтернеті. Але це вже зроблено, тому ми ділимося нашим відео, де орків спалюють термітними боєприпасами».

Технологічні деталі FPV-дрони з термітом

Наразі достеменно невідомі технологічні можливості таких дронів, однак під стандартний FPV-дрон можна помістити близько 500 грамів термітної суміші. Також деяку інформацію про цей тип боєприпасів ще в квітні повідомляли розробники безпілотників Сталеві Шершні. Зокрема зазначали, що боєприпас розрахований на скид з дрону з висоти до 30 м.

В комплекті йде ініціатор, при витягуванні чеки відразу відбувається ініціація. Тому чека прив'язується до дрону і при скиданні боєприпас ще в польоті починає розгорятися. Разом з тим, якщо він влучає туди, де горіти нема чому, то займання не відбувається, а ймовірність відскоку від місця влучання тим більша, чим вища висота скидання, а при горінні на нахилених поверхнях, розплавлений метал буде стікати. Також можна використовувати його як дрон-камікадзе. Тоді ініціатор не використовується і контакти з боєприпасу заводяться на ударну плату.

Чи є подібна технологія у росіян? 

Наразі немає доказів використання дронів з термітною сумішшю російськими військовими, однак, швидше за все вони тестують цей напрямок. Деякі телеграм-канали публікують спроби росіян використати запалювальні елементи з мінометних мін. Однак наразі дрони погано набирають висоту та вибухають у вогні. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Литовський стартап поставить Україні FPV-дрони за контрактом з Міноборони країни

Вікторія Рудзінська 4 жовтня 2024 17:00

Американська компанія виготовлятиме в Україні дрони: деталі

Владислав Паливода 4 жовтня 2024 13:19

Виробник “Леопардів” та “Цезарів” відкрив представництво в Києві

Ангеліна Мусієнко 2 жовтня 2024 17:03

Два підрозділи, які займалися розробкою IT-проєктів для Сил оборони, розформували

Павло Бартос 1 жовтня 2024 15:31

Велика Британія поставить Україні більше AS90, ніж обіцяла раніше

Анастасія Ковальова 27 вересня 2024 14:04