Досвід співробітників: чому це невидимий капітал організації і як ним керувати
Відколи потенційні співробітники переглядають вашу вакансію в інтернеті і до моменту, коли вони залишають вашу компанію, все, що вони роблять, бачать і відчувають, формує їхній досвід роботи. Досвід співробітників є фундаментальним для ефективності бізнесу. Підтримка зусиль, спрямованих на покращення клієнтського досвіду, вдосконалення послуг і продуктів, створення сильного та авторитетного бренду — все це вимагає допомоги ваших співробітників. Зрештою, саме їхній досвід — як позитивний, так і негативний, впливає на те, наскільки старанно вони працюють, наскільки вони співпрацюють і чи інвестують вони в покращення операційних показників.
Досвід стає найціннішим активом тоді, коли він не лише зберігається, а й активно використовується та передається. І саме тут на сцену виходить стратегія управління досвідом персоналу, яка визначає шлях до досягнення цієї мети.
Щоб ваша компанія опанувала управління досвідом співробітників, ви повинні прислухатися до своїх людей на кожному етапі життєвого циклу, визначити, що для них найважливіше і створити персоналізований, індивідуальний досвід.
В цій статті розглянемо конкретні кроки для розробки стратегії управління досвідом співробітників та надамо практичні поради для її успішної реалізації.
Що таке досвід співробітників та чому він важливий?
На сучасному ринку праці іде запекла боротьба за таланти і щоб на ньому достойно конкурувати, бізнеси повинні надавати пріоритет потребам і очікуванням людей.
За визначенням Gartner досвід співробітників — це всі взаємодії, в які вступають співробітники упродовж своєї повсякденної роботи, і те, як їхній контекст впливає на ці взаємодії. Як демонструє дослідження компанії, лише 13% працівників задоволені своїм досвідом, натомість 44% перебувають у пошуку нової роботи та нового досвіду.
Зараз управління досвідом є одним з найактуальніших цифрових трендів 2023 року з вагомої причини: воно дає організаціям конкурентну перевагу. Настільки, що вони виходять на новий рівень, впроваджуючи стратегію загального досвіду, що позитивно впливає на лідерство.
Важливість досвіду співробітників виявляється у кількох ключових аспектах:
- Підвищення продуктивності
Співробітники з позитивним досвідом володіють більш ефективними підходами до виконання завдань. Вони швидше знаходять рішення для проблем, а також менше припускаються помилок.
- Забезпечення стійкості
Члени команди з позитивним досвідом можуть забезпечити стабільність та надійність робочих процесів, особливо в умовах змін, або за відсутності керівництва.
- Інновації та розвиток
Досвід може стати основою для розробки нових ідей, методів та підходів, що сприяють інноваційному розвитку компанії.
- Передання знань
Співробітники з позитивним досвідом можуть вчити й наставляти новачків, сприяючи збереженню та передачі цінних знань і навичок.
- Вдосконалення робочих процесів
Співробітники з позитивним досвідом можуть сприяти розробці оптимальних робочих процесів та методів, що покращують ефективність.
Таким чином, досвід співробітників — це ключовий ресурс, який може вплинути на всі аспекти організаційного життя, від продуктивності до інноваційного потенціалу. Тому ефективне управління досвідом стає необхідністю для будь-якої організації.
Які ключові складові досвіду співробітників?
Існують певні точки дотику на шляху співробітника, які найбільше впливають на його загальний досвід. Ця сфера включає наступні три ключові компоненти: фізичний, цифровий та культурний.
- Фізичний досвід
Фізичний досвід пов'язаний з сенсорними елементами робочого середовища. Наприклад, наскільки зручно орієнтуватися в офісі, наскільки зручні офісні меблі, наскільки шумно на робочому місці, чи є вікна, що пропускають природне світло, чи є місце, де можна поїсти та відпочити під час перерви.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Фізичні аспекти безпосередньо впливають на те, як працівники ставляться до своєї роботи, а також на їхню здатність зосереджуватися та виконувати свої обов'язки. Скажімо, працівники, які працюють з 9 до 18 у підвальному приміщенні без вікон і кондиціонерів, матимуть зовсім інший досвід, ніж ті, хто працює за гнучким графіком у просторій новій будівлі з тренажерним залом, їдальнею та лаунж-зонами для відпочинку.
Адаптація цих аспектів для створення приємного, енергійного оточення може допомогти працівникам відчувати себе більш творчими та залученими до своєї роботи. Знайти способи зробити це може бути так само просто, як переставити меблі, або запропонувати дистанційну роботу, яка дозволить людям обирати власні налаштування.
- Цифровий досвід
Технології є важливою складовою робочого місця. Співробітники використовують цифрові інструменти для виконання своїх обов'язків, спілкування з колегами, взаємодії з підрозділами. Те, чи відповідають цифрові інструменти їхнім очікуванням і чи полегшують вони роботу, має прямий вплив на задоволеність працівників.
Технології повинні автоматизовувати рутинні завдання і спрощувати більш складні процеси. Вони мають бути інтуїтивно зрозумілими, відповідати потребам та створювати цінність для членів команди.
- Культурний досвід
Він включає в себе цінності, символи та видимі моделі поведінки, які відображаються в повсякденних практиках. Іншими словами, це нематеріальні аспекти які впливають на відчуття робочого середовища. Це атмосфера, яку ви відчуваєте, коли приходите на роботу — вона може мотивувати або пригнічувати, заряджати енергією або виснажувати, надихати або тиснути.
Чому бізнесу потрібно інвестувати в досвід співробітників
Компанії, які створюють чудовий досвід для співробітників на всіх етапах підбору персоналу, адаптації нових працівників, розвитку кар'єри та управління ефективністю, здатні впевнено долати труднощі та досягати мети.
Крім того, вони здатні формувати кращий клієнтський досвід. Це свідчить про те, що якщо організація створює для співробітників усі належні умови, вони можуть обслуговувати клієнтів на вищому рівні.
Таким чином, інвестиції в досвід співробітників мають великий бізнес-сенс. Дослідження Harvard Business Review показує, що компанії, які інвестують у досвід своїх співробітників, перевершують своїх конкурентів, які цього не роблять. Вони не лише зростають у 1,5 рази швидше, але й у 4 рази прибутковіші.
Позитивний досвід співробітників призводить до підвищення рівня залученості працівників, а залучені працівники в п'ять разів частіше рекомендують організацію, ніж ті, хто не залучений. Хоча мислення, орієнтоване на працівника, є важливим для створення хорошого досвіду для членів команди, «золота середина» — це місце, де потреби працівника та стратегія організації зустрічаються. Саме там HR повинен зосередити свої зусилля.
Як покращити досвід співробітників: створюємо стратегію
Стратегія взаємодії з працівниками — це план створення позитивного, цікавого та значущого досвіду для членів команди протягом усього періоду їхньої роботи. Вона спрямована на те, як забезпечити залученість, мотивацію та задоволеність працівників своїм робочим середовищем, а також створити культуру, яка заохочує до навчання, зростання та розвитку.
Вона має на меті створити таке робоче середовище, на яке співробітники з нетерпінням чекають кожного дня і пишаються тим, що є його частиною.
Ось сім кроків, які допоможуть створити дієву стратегію управління досвідом співробітників:
1. Максимально спростіть процес подачі заявки на роботу
Помилково вважати, що досвід співробітників починається з того моменту, коли вони переступають поріг офісу в перший день роботи. Насправді ж цей досвід починається тоді, коли вони починають заповнювати заявку на роботу.
Найкращий спосіб перемогти конкурентів — забезпечити кандидатів бездоганною системою подання заявок. Більшість організацій не повертаються до кандидата, якщо його кандидатура не підходить для оголошеної посади, що в корні неправильно. Кандидати повинні знати, яким саме критеріям вони не відповідають, аби мати змогу усунути слабкі місця й спробувати себе у подальшому в іншому місці.
2. Забезпечте приголомшливий досвід адаптації
Дослідження показують, що позитивний досвід адаптації значно підвищує залученість співробітників і покращує стратегію утримання персоналу. Якщо ви хочете, щоб ваші нові співробітники досягали довгострокового успіху у компанії, забезпечте їм чудовий досвід з самого початку.
Потурбуйтесь про завчасне надання даних для робочих облікових записів та належну підготовку робочого місця новачка, познайомте його з колегами та менеджером, розкажіть про місію та цінності компанії, а також про те, що саме очікують від нового співробітника.
3. Сприяйте загальному добробуту
Люди шукають роботодавця, який демонструватиме їм повагу, визнаючи, що у них є життя поза роботою та індивідуальні потреби, які потрібно задовольняти. Згідно з даними Дослідницького інституту ADP, багато людей навіть готові піти на зниження заробітної плати, щоб знайти це. Коли ви сприяєте загальному благополуччю на робочому місці, це формує позитивний досвід співробітників і призводить до підвищення рівня їх утримання, залученості, а також продуктивності.
4. Відзначайте членів команди
Ваші співробітники — це ваш капітал. Знайдіть час, щоб відзначити їхню наполегливу працю та зусилля, які вони регулярно докладають для того, щоб організація досягала успіху. Непогана практика — збиратися по п'ятницях, щоб відзначити співробітника, який досягнув помітних успіхів в роботі упродовж тижня.
Хтось може заперечити і сказати, що це нераціональне використання часу та ресурсів організації. Але навіть найпростіший жест може зробити одній людині приємний день, мотивувавши до досягнення нових вершин.
5. Залучайте співробітників до прийняття рішень
У минулому робочі питання вирішувались за принципом «згори донизу». Керівники та менеджери говорили своїм працівникам, що робити, і очікували, що вони це робитимуть. Сьогодні дедалі більшої популярності набуває культура співпраці, яка передбачає залучення працівників до процесу прийняття рішень і сприяє створенню більш позитивного досвіду роботи. Розробляючи стратегію покращення взаємодії з працівниками, важливо включити в неї частину, присвячену груповому прийняттю рішень.
Спільне прийняття рішень допомагає керівникам налагодити конструктивний зв'язок зі своїми колегами. Цей процес дає можливість членам команди ділитися своїми думками та ідеями, водночас набуваючи почуття причетності та зміцнюючи довіру до своєї організації.
Під час нещодавнього опитування McKinsey, яке цікавилося, що найбільше мотивує співробітників, більшість респондентів відповіли, що «можливість впливати на результати, які мають для них значення у поєднанні з сильним почуттям ідентичності та приналежності до організації». Ця відповідь свідчить про те, наскільки це важливо для працівників.
6. Будьте гнучкими
Будь-яка компанія може миттєво покращити досвід своїх співробітників, просто запропонувавши їм гібридний, або дистанційний формат роботи. Гнучкі моделі робочого середовища, коли працівники створюють зручні графіки та працюють в комфортних умовах, мають незліченні переваги, включаючи підвищення продуктивності, більшу задоволеність роботою, зменшення плинності кадрів та зниження витрат для роботодавців.
7. Зосередьтеся на зворотньому зв'язку
Значну частину загального досвіду працівників складає зворотній зв'язок. Коли компанії впроваджують конструктивний фідбек на всіх рівнях, вони допомагають сформувати довіру та лояльність серед членів команди. Як показало дослідження компанії Zippia, компанії, які інвестують у регулярний зворотний зв'язок з працівниками, мають на 14,9% нижчий рівень плинності кадрів, ніж організації, де працівники не отримують зворотного зв'язку.
Хоча надавати зворотний зв'язок не завжди легко, ваша стратегія управління досвідом співробітників повинна відповідати не лише на питання, як ви можете ефективно надавати та отримувати зворотний зв'язок, але й чому це важливо для вашої організації. Коли ваші працівники знатимуть, з якою метою вони діляться відгуками зі своїми колегами, керівниками та підлеглими, вони краще розумітимуть, який тип зворотного зв'язку слід надавати і як його найефективніше доносити.
Виклики на шляху: попереджений, значить — озброєний
Розробка стратегії управління досвідом співробітників може виявитись непростим завданням. Ось п'ять найпоширеніших проблем, з якими можуть зіткнутися компанії при роботі над документом:
- Обмежене розуміння потреб працівників
Бізнесам може бути складно точно визначити й зрозуміти різноманітні потреби та вподобання своїх працівників, що, в свою чергу, може знизити рівень їхнього утримання. Кожен працівник має унікальні мотивації і прагнення, тому дуже важливо збирати вичерпні дані та відгуки, щоб розробити стратегію, яка задовольнить різні сегменти працівників.
- Відокремленість і брак співпраці
Різні департаменти в компаніях часто працюють ізольовано, що призводить до фрагментації досвіду співробітників. Відсутність співпраці між командами, а також керівництвом, може перешкоджати інтеграції різних елементів стратегії та призводити до непослідовного досвіду.
- Опір змінам
Впровадження стратегії покращення взаємодії з працівниками може наштовхнутися на опір з боку членів команди, які звикли до традиційних методів роботи. Управління змінами та ефективна комунікація є життєво важливими для вирішення проблем і заохочення всіх зацікавлених сторін.
- Обмеженість ресурсів
Розробка та впровадження надійної й ефективної стратегії покращення досвіду співробітників вимагає часу, зусиль та ресурсів. У нинішній час бізнесам може бути складно виділити достатню кількість ресурсів на такі ініціативи.
- Вимірювання та моніторинг ефективності
Оцінити успіх ефективної стратегії покращення взаємодії з працівниками може бути складно без відповідних показників та інструментів. Організаціям необхідно встановити чіткі та вимірювані цілі, щоб оцінити вплив стратегії на залучення, утримання, продуктивність членів команди і загальну ефективність бізнесу.
Загалом, успішна стратегія управління досвідом співробітників вимагає цілісного підходу, який охоплює кожен аспект їхнього перебування в компанії. Організації можуть створити процвітаючу культуру на робочому місці, яка приваблює та утримує найкращі таланти, надаючи пріоритет благополуччю співробітників, професійному зростанню та позитивному робочому середовищу.
Пам'ятайте, що ключ до вдосконалення стратегії управління досвідом співробітників полягає в її перманентній адаптації для задоволення постійно зростаючих потреб ваших співробітників і організації в цілому.