Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Шахісти гірше грають, коли повітря стає бруднішим — дослідження

Катерина Колонович
Катерина Колонович Новинарка Speka.Media
2 лютого 2023 4 хвилин читання

Навіть шахісти працюють гірше, коли якість повітря знижується. Це свідчить про негативний вплив забрудненого повітря на когнітивні функції.

Нещодавно опубліковане дослідження показує, що шахісти гірше грають і роблять більше неоптимальних ходів, як вимірює комп'ютерний аналіз їхніх ігор, коли у повітрі збільшується кількість дрібних твердих частинок, пише Massachusetts Institute of Technology.

Точніше, враховуючи помірне збільшення дрібних твердих частинок, ймовірність того, що шахісти зроблять помилку, збільшується на 2,1%, а величина цих помилок збільшується на 10,8%. 

Дрібні тверді частинки, діаметром 2,5 мікрона або менше, позначені як PM2,5. Їх часто пов'язують із горінням речовин — у двигунах внутрішнього згоряння в автомобілях, на електростанціях, що працюють на вугіллі, під час лісових пожеж чи приготування їжі на відкритому вогні. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я, забруднене повітря щороку призводить до понад 4 млн передчасних смертей у всьому світі через рак, серцево-судинні проблеми та інші захворювання.

Вчені провели багато досліджень, вивчаючи вплив забруднення повітря на когнітивні функції. Поточне дослідження доповнює цю літературу, аналізуючи тему в особливо контрольованих умовах. Дослідники вивчили результативність 121 шахіста у трьох семитурових турнірах у Німеччині в 2017, 2018 і 2019 роках, які складалися з понад 30 тис. шахових ходів. Вчені використовували три датчики, підключені до інтернету, у місці проведення турніру для вимірювання вуглекислого газу, концентрації PM2,5 і температури. Оскільки кожен турнір тривав вісім тижнів, можна було перевірити, як зміни якості повітря пов'язані зі змінами у продуктивності гравців.

Щоб оцінити результативність гравців, вчені використовували програмне забезпечення, яке оцінює кожен хід, зроблений у кожному шаховому матчі, визначає оптимальні рішення та позначає значні помилки.

Під час змагань концентрації PM2,5 коливалися від 14 до 70 мікрограмів на куб. м повітря, що зазвичай спостерігається у містах США та інших країнах. Дослідники вивчили та виключили альтернативні потенційні пояснення падіння продуктивності гравців, як-от збільшення шуму. Вони також виявили, що вуглекислий газ і зміни температури не відповідають змінам продуктивності. Використовуючи стандартизовані рейтинги шахістів, вчені також врахували якість суперників, з якими грав кожен гравець. Зрештою, аналіз із використанням правдоподібно випадкових коливань забруднення, спричинених змінами напрямку вітру, підтверджує, що результати обумовлені прямим впливом частинок повітря.

Це випадковий вплив забрудненого повітря, що позначається на продуктивності. Різні рівні якості повітря впливають на якість ходу та якість ухвалення рішень рівних суперників
Хуан Паласіос, економіст Лабораторії стійкої урбанізації Массачусетського технологічного інституту та співавтор нещодавно опублікованої статті

Нагадаємо, нещодавно вчені створили систему ШІ, яка здатна генерувати штучні ферменти з нуля. Під час лабораторних тестів деякі з цих ферментів працювали так само добре, як і ті, що зустрічаються у природі, навіть якщо їхня штучно створена амінокислотна послідовність значно відрізнялася від будь-якого відомого природного білка.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Труднощі комунікації: як вік, стать та культурні особливості впливають на розуміння емодзі

Олександр Тартачний 22 лютого 2024 09:00

Вчені відкрили новий вид писемності на стародавніх табличках з Острова Пасхи

Дмитро Мухін 18 лютого 2024 19:54

Велика атлантична течія знаходиться на межі колапсу

Дмитро Мухін 18 лютого 2024 15:43

Як змінились зарплати в українському IT взимку 2024 року

Богдан Камінський 12 лютого 2024 17:10

Британія має спростити візові питання для вчених, що беруть участь у програмі Horizon Europe

Юлія Мирська 12 лютого 2024 12:36