Дослідження: двотижневий детокс від соціальних мереж позитивно впливає на психіку молодих людей
Дослідження, опубліковане у науковому журналі Behavioral Sciences, показало, що двотижнева перерва від соцмереж може суттєво зменшити залежність від смартфонів і соцмереж, що покращить фізичне, психічне та соціальне здоров’я молоді.
Сьогодні смартфони — невід’ємна частина повсякденного життя. Вони пропонують користувачам майже всі функцій стандартного настільного комп’ютера та максимальну мобільність, надаючи доступ до цих функцій будь-де та будь-коли. Тож не дивно, що час використання смартфонів в усьому світі різко зріс до приблизно чотирьох годин на день.
Негативні наслідки залежності від смартфонів
Залежність від смартфонів має різні наслідки: проблеми із психічним здоров’ям, поганий сон, зниження фізичної активності тощо. Надмірне користування смартфоном пов’язують із погіршенням психічного здоров’я (наприклад, депресією або тривогою), зниженням самооцінки та добробуту, а також низкою інших проявів нездорового способу життя, як-от невпорядкований прийом їжі та навіть вживання наркотиків і алкоголю.
Існує також негативна поведінка, пов’язана з використанням смартфонів. Це не свідчить про те, що вона притаманна усім користувачам, але ризик її появи зростає. Йдеться про такі форми, як фабінг — зневажливе ставлення до іншої людини, коли вся увага спрямована на свій телефон, замість того щоб взаємодіяти з людиною, яка поруч. Або номофобія — страх залишитися без смартфону або неможливості використовувати його.
Проте багато дослідників наголошують на важливості не патологізувати використання смартфонів і наголошують, що багато зв’язків між використанням смартфонів і негативними наслідками є незначними. Як у нас кажуть: що занадто, то не здраво. Але не критично.
Цифровий детокс
Підписуйтеся на наші соцмережі
Негаразди, пов’язані зі смартфонами та постійним перебуванням в інтернеті замість реального життя, призвели до зростання інтересу до цифрового детоксу, коли люди відпочивають від електронних пристроїв або соцмереж, щоб покращити здоров’я та самопочуття.
Але досліджень ефективності цифрового детоксу було небагато. Суб’єктивний досвід чисельних експериментаторів свідчив про дійсно гарні результати, але їх треба було підкріпити науковими даними.
Тож дослідники Пейдж Койн з Henry Ford Health та Сара Вудрафф із Віндзорського університету вирішили вивчити вплив двотижневої цифрового детоксикації від соціальних мереж на молодих людей.
У дослідженні взяла участь 31 людина від 18 до 30 років, яких відібрали з університету середнього розміру в провінції Онтаріо (Канада). Учасники були постійними користувачами соцмереж, витрачали щонайменше одну годину на день на застосунки соцмереж і використовували iPhone з увімкненою функцією відстеження екранного часу.
Учасників попросили обмежити використання соціальних мереж до 30 хвилин на день протягом двох тижнів. Койн і Вудрафф зазначають: «Це часове обмеження запровадили в надії, що воно значно зменшить використання учасниками соціальних мереж на своїх смартфонах, але не буде настільки обмежувальним, щоб учасники не змогли успішно завершити експеримент».
Використання смартфонів і соцмереж відстежувалося за допомогою функції «Екранний час» в iOS 12 на iPhone. Учасники заповнювали опитування у три моменти часу: до детоксикації з необмеженим використанням соцмереж, під час детоксикації з обмеженим використанням і після детоксикації, коли обмеження зняли.
Результати дослідження
Дослідження оцінювали різні результати, пов’язані зі здоров’ям, зокрема залежність від смартфонів і соцмереж, фізичну активність, сидячу поведінку, сон, харчову поведінку, задоволеність життям, стрес і сприйняття добробуту.
Результати виявилися багатообіцяльними. У середньому час, проведений у соціальних мережах, скоротився на 77,7%. Учасники продемонстрували значне зменшення залежності від смартфонів та соцмереж протягом періоду детоксу.
Покращилася якість сну, причому учасники також повідомляли про більшу тривалість сну під час детоксу. Задоволеність життям також зросла, а рівень стресу знизився. Цікаво, що детоксикація не вплинула на рівень фізичної активності, сидячу поведінку чи усвідомлене харчування.
Багато учасників відчули полегшення і зменшення тиску, що змушував їх підтримувати свою присутність у соцмережах. Однак деякі учасники відчували почуття відірваності від друзів і сім’ї.
Цифровий детокс викликав певні труднощі на початковому етапі, але більшість учасників врешті адаптувалася. «Багато хто припускав, що пів години — це золота середина, коли вони все ще можуть взаємодіяти із соцмережами, але не зависати там протягом годин», — зазначили дослідники.
Варто наголосити, що дослідження мало певні обмеження. Наприклад, була відсутня контрольна група учасників, які не проходили детокс. Крім того, не було можливості контролювати використання учасниками соцмереж на інших пристроях, окрім телефону.