Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Дослідники з’ясували, що перші європейці з’явилися на території України 1,4 млн років тому

0
8 березня 2024 6 хвилин читання

Після 40 років досліджень науковці дійшли висновку, що 1,4 млн років тому географічний шлях людини до Європи пролягав саме через українське Королеве. SPEKA публікує переклад статті із The Conversation та ділиться коментарем Романа Гарби, співавтора дослідження, українського археолога з Академії наук Чеської Республіки у Празі. 

Дослідники з’ясували, що перші європейці з’явилися на території України 1,4 млн років тому зображення 1

В історії Землі існували досить тривалі періоди, коли вся планета була теплою. Вони відомі як міжльодовикові. Тоді велетенські льодовики відступали, розкриваючи нові ландшафти, що давало можливість первісним людям освоювати нові світи. 1,4 млн років тому це була Європа: Terra nullius — нічия земля.

Після освоєння Кавказу 1,8 млн років тому люди рушили далі на схід. Їхньою наступною зупинкою було Королеве — тепер найдавніша достовірно датована знахідка, що підтверджує перебування людини розумної в Європі. Про це йдеться у дослідженні, проведеному групою фахівців Чеської академії наук та Орхуського університету й опублікованому 6 березня в журналі Nature

Знахідки у Королевому наприкінці XX століття

Дослідники вивчали шар кам’яних знарядь праці, виготовлених у стилі Oldowan — найпримітивніша форма знарядь праці, вперше класифікована палеоантропологом Мері Лікі у Східній Африці. Подібні знаряддя також були знайдені на найдавніших відомих стоянках людини в Європі та Азії.

Найскладнішим завданням було очистити зразки. Ми отримали пісковик і кварцитову гальку, які містили багато домішок, а нам потрібно було витягти лише чисті кристали кварцу. Три місяці інтенсивної щоденної роботи у хімічній лабораторії мого колеги Яна Каменика. Нас ніщо не зупиняло, тільки все зайняло набагато більше часу, ніж передбачалося. Весь проєкт тривав чотири роки. Написання статті у Nature, зокрема рецензування, тривало 15 місяців.
Роман Гарба
Дослідники з’ясували, що перші європейці з’явилися на території України 1,4 млн років тому зображення 2 Роман Гарба з Академії наук Чеської Республіки у Празі. AV ČR

Підписуйтеся на наші соцмережі

Знаряддя праці, виявлені поблизу селища Королевого, були поховані у річкових наносах. Свідчення перебування там доісторичних людей виявив ще у 1974 році український археолог Владислав Гладилін. 

Перші спроби датувати знаряддя праці були складними. Вимірювання залишкового магнетизму у верхніх відкладеннях показали, що найдавніші знайдені знаряддя передували останній зміні магнітного поля Землі 0,8 млн років тому. Ця подія відома як інверсія Брюнес-Матуяма. Такі показники виходять далеко за межі загальноприйнятих методів датування, як-от радіовуглецевий (придатний до 50 тис. років) та люмінесцентний (зазвичай обмежується останніми 300 тис. років).

Дослідники з’ясували, що перші європейці з’явилися на території України 1,4 млн років тому зображення 3 Кам'яні знаряддя з Королевого, які вивчали науковці. Віталій Усик / Nature

Метод датування на основі космічного випромінювання

Для розуміння того, наскільки давніми є знахідки, науковці застосували інноваційний метод датування за допомогою космогенних нуклідів, які можуть сягати 5 млн років — критичного періоду еволюції людини. Цей метод уже допоміг визначити вік інших ключових знахідок, як-от австралопітеки віком 3,4 млн років у Стеркфонтейні на півдні Африки та пекінської людини віком 0,77 млн років.

Як це працює?

Вибухи зірок (наднових) за межами нашої Сонячної системи випускають потоки космічного проміння, які потрапляють у верхні шари атмосфери Землі, посилаючи потоки вторинного космічного проміння на Землю. Тут вони реагують з мінералами у гірських породах і ґрунтах, утворюючи радіоактивні нукліди у крихітних, але можливих до вимірювання кількостях.

Дослідники виміряли два такі нукліди — берилій-10 та алюміній-26, щоб обчислити вік поховання. Застосувавши цей підхід до осадового шару, що містить кам’яні знаряддя праці у Королевому, вони змогли обчислити вік поховання. Він становить від 1,5 до 1,3 млн років, що робить Королеве найдавнішим у Європі достовірно датованим місцем перебування людини.

Ким були ті люди, які жили у Королевому?

У Королевому не знайшли жодної кістки, лише кам’яні артефакти. Але вік вказує на Homo erectus, оскільки це був єдиний можливий вид у Європі на той час. Ми дуже мало знаємо про наших найдавніших предків.
Роман Гарба

Знаряддя праці надто старі та примітивні, щоб бути роботою анатомічно сучасних людей — Homo sapiens або неандертальців. Найімовірніше, вони були різновидом Homo erectus, надзвичайно успішного предка людини прямоходячої, який з’явився приблизно 2 млн років тому і розселився в Африці, Азії та Європі.

Європу колонізували зі сходу

На своєму шляху з Африки до Євразії ранні люди проходили через регіон Леванту, де вони залишили сліди перебування ще 2,5 млн років тому в долині Зарка. Далі на північ, у Дманісі в Кавказьких горах, знайшли численні скам’янілості Homo erectus, що датуються 1,8 млн років тому. На південному заході Європи, у Атапуерсі та Валлонне, знахідки датовані 1,2-1,1 млн років тому. А Королеве долає міграційний розрив між Кавказом та ділянками на заході Європи.

Наша перша гіпотеза розселення людей показує два потенційні маршрути: перший — з Дманісі у Грузії і північного Причорномор’я, другий — із сучасної Туреччини до Болгарії і вгору за течією Дунаю до Королевого. Для більшої впевненості необхідно знайти і надійно датувати більше стоянок в Україні, Сербії, Румунії та Болгарії.
Роман Гарба
Дослідники з’ясували, що перші європейці з’явилися на території України 1,4 млн років тому зображення 4 Європу колонізували зі сходу. Потенційні шляхи розселення показані стрілками та ключовими археологічними пам’ятками з приблизним віком заселення у мільйонах років тому. AV ČR

Нові можливості у теплий міжльодовиковий період

Королеве — найпівнічніша відома знахідка, де, за думкою вчених, перебувала Homo erectus — людина прямоходяча. Знахідки, вік поховання яких приблизно 1,4 млн років тому, відповідають трьом міжльодовиковим періодам, які були одними з найтепліших за останні кілька мільйонів років. Дослідники припускають, що люди скористалися цими теплими інтервалами, щоб розселитися у вищих широтах.

0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як виглядає сучасний digital-audit: що перевіряти і що оптимізувати в першу чергу

Олександр Христич 18 червня 2025 12:07

Чи доречно засмутитися, якщо що ваші старання не оцінили?

Sofiia Borovska 18 червня 2025 15:44

WBT пробиває $52 — що далі? Три сценарії на III квартал 2025 року

Тарас Мазур 17 червня 2025 15:22

Монетизація без коду: Чому B2B-продукти обирають брокерські моделі у 2025

Владислав Гринів 18 червня 2025 14:26

Літній криптопортфель: які активи тримати в спокійний сезон

Іван Павловський 20 годин тому