Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

До чого психологи до екології, або що таке екопсихологія?

0
3 грудня 2024 6 хвилин читання

Віра Романова, засновниця METHOD4U, кандидатка психологічних наук, консультантка понад 100 організацій, серед яких Amazon, Marvel, Slack, WHO (ВООЗ) та UN Women.

У боротьбі з природою сучасна людина забуває, що вигравши, програє.
Е.Ф. Шумахер

Коли весь світ говорить про глобальне знищення природи, чи замислювалися над цим саме ви? Згідно з висновками європейських вчених Римського клубу, екологічні проблеми наразі є одними з найважливіших питань у світі. З цим складно не погодитися: те, що відбувається зовні, пов'язане з тим, що відбувається всередині кожного. Навіть якщо ви не надаєте цьому ваги та вважаєте себе поза цими погрозами, ви не просто сторонній спостерігач.

Що таке екопсихологія? 

Екопсихологія  це наука, яка досліджує вплив оточення на наш розум. Тобто досліджує, як дії людини впливають на планету, а планета, своєю чергою, впливає на людей. В процесі розвитку наша цивілізація завдала немалої шкоди планеті, і виправити цю ситуацію можна, лише докорінно змінивши мислення та поведінку людства.

Річ у тім, що останнім часом ми занадто віддалилися від природи та навіть не помітили, як зіштовхнулися з екстремальними змінами температур, масштабними пожежами, повенями та іншими стихійними лихами. Це закономірна реакція планети на нашу недостатню увагу до неї. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Світ почав розуміти, що настав час роботи над помилками, аж тоді, коли екологічні проблеми набули надзвичайної гостроти. А екопсихологи, своєю чергою, підкреслюють: перш ніж занурюватися у зовнішні зміни, варто подумати про внутрішні.

За офіційними даними ВОЗ близько 20% нашого здоров'я, як фізичного, так і психічного, залежать від навколишнього середовища. Зв'язок простий — якщо стан довкілля незадовільний, найбільш ймовірно, людина буде схильна до негативних емоцій. До речі, це твердження підкріплене доказами. Дослідження вчених з Массачусетського Університету та їх колег з Пекіну показують, що рівень забрудненого повітря прямо пов’язаний із рівнем щастя міських жителів. Отже, смог руйнує не тільки легені, але й психіку кожного з нас. 

Зникнення зелених зон, зростання гір сміття та збільшення викидів небезпечних промислових відходів завдають удару по загальному психічному добробуту. В епоху, коли екологічні прогнози малюють здебільше похмурі картинки, протистояти екологічному відчаю всередині нас  вкрай складне завдання. 

На що спрямована екопсихологія?

Екопсихологія спрямована на популяризацію такого способу життя, який заздалегідь враховуватиме інтереси наступних поколінь. Така концепція має підтримку вчених, експертів та лідерів з усього світу. Ключовою що до цієї проблеми стала конференція ООН у Ріо-де-Жанейро, де доповідачі підкреслили декілька важливих кроків:

  • світ має рухатися у напрямку сталого розвитку;
  • обізнаність суспільства щодо екологічних проблем має бути підвищена для сприяння новим цінностям для захисту навколишнього середовища;
  • безлад в природі необхідно виправити.

Нам треба усвідомити взаємодію із природою

І йдеться тут про значне глибше, аніж звичайне розуміння — про справжнє переосмислення нашого безперервного буття. Знаємо, з першого погляду, це може здаватися складним і навіть нездійсненним, тому й вирішили вказати на чотири головні принципи:

  • Використання. Задача виробляти багатофункціональні товари (і обирати для свого використання саме такі) і не оточувати себе одноразовими речами.
  • Забруднення. Сортування та переробка, вторинне використання та спільне користування мають знизити рівень створюваного забруднення на планеті
  • Захист. Між захистом природи та побудовою нового ТЦ, ви як особистість і ми як людство завжди маємо обирати перше та намагатись хоча б зберегти ситуацію на тому рівні на якому вона зараз. 
  • Культивація. Підняття екології на всіх рівнях життя людини, від повідомлення на упаковці молока та уроків у школі до згадок зі сцени під час концертів та в картинних галереях. Екологія має стати новою релігією, а не просто трендом. 

Своєю чергою екопсихологи визначили чотири основні способи нашої взаємодії зі світом, оскільки успіх всіх концепцій залежить від того, чи ми як люди готові до змін та дій? 

Усі ми знаємо, що наше базове ставлення до навколишнього середовища — просто перебувати в ньому, тобто світ сприймається як сукупність умов життя. І природа тут лише одна з цих умов. Використовуючи її винятково споживацькі, ми не замислювалися, що завдаємо довгострокової шкоди самим собі. Отже, коли зараз ми обговорюємо споживче ставлення, що вказує на безглузде вичерпування природних ресурсів, стає зрозумілим, що мова зовсім не про загальнолюдське, а радше про егоїзм. І ми надто довго жили в цьому, аж поки не настала та мить, коли людство нарешті подорослішало психологічно, та усвідомило: базові умови тому і є базовими, що набагато вагоміші за отримані досягнення, успіхи, соціальний статус тощо. Ставлення до світу навколо, як до умови, поступово змінюється.  

Ми почали виростати з егоцентричного ставлення. Зрозуміли, що «не людина сплела павутину життя, вона в ній — лише ниточка. Все, що вона робить з павутиною, вона робить з самою собою». (*п’єса Крила метелика. Дмитро Терновий.) Саме турбота і є проявом дорослості. Турбота дорослої людини тотальна. І поки ми не зробимо турботу про навколишній світ дійсно тотальною, екологічність у нашому житті не з'явиться.

Хоча у класичному переліку життєвих цінностей турбота про довкілля не завжди була пріоритетом, оцінка екології зараз стала необхідною складовою нашого життя за замовчуванням. Добре, що у нас з’явилися нові страхи. Ми побоюємося кислотних дощів, зникнення води, забрудненого повітря, шкоди від синтетичних матеріалів тощо. Але ж для добрих справ нам завжди потрібен поштовх, подекуди навіть копняк. І страх один з найпотужніших мотиваторів для нашого переходу на екологічний спосіб життя. Так, ми все ще сприймаємо чисту воду та повітря як щось звикле, але надміру боїмося проблем, до яких призведе їх зникнення.

Тільки якщо населення нашої планети буде психічно здоровим, вона отримає шанс існувати ще довгий час.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Майбутнє рекрутингу: як штучний інтелект трансформує залучення талантів

Володимир Білик 15 червня 2025 12:47

Друга хвиля схрещування з неандертальцями відбувалася в Ірані

Taras Satov 15 червня 2025 17:56

Асистент + AI. Новий тип операційного гібриду

Юлія Сименович 21 годину тому

Founders Running Club у Києві: біг, бізнес та нові знайомства

Natali Trubnikova 15 годин тому

Важливість розвитку економіки у військовий час

Альона Кисіль 14 червня 2025 17:11