ДНК вашого бізнесу: як фрилансеру побудувати професійний бренд
За грамотно пропрацьованим професійним брендом стоїть набагато більше, ніж просто гарний логотип. Люди хотітимуть з вами працювати, якщо ви будете виділятися серед конкурентів і ваша експертність вселятиме довіру. А зусилля, вкладені у розвиток бренду, конвертуються у потік клієнтів, які знаходитимуть вас самостійно на різних онлайн-платформах. Команда фінансового застосунку для ФОП Fairo підготувала гайд, як фрилансеру покроково побудувати свій професійний бренд.
Закладання ґрунту вашого бренду
Виділимо основні моменти, на які варто звернути увагу при створенні власного бренду.
Позиціювання
Найпершим кроком до побудови бренду є розуміння, як саме презентувати свою фаховість. Для цього необхідно зафіксувати ряд ваших професійних характеристик та переваг в одній формулі — позиціюванні. Поставте собі ряд питань:
- Хто ваша цільова аудиторія?
- Які послуги ви надаєте?
- Що робить вас унікальним серед конкурентів?
- Які переваги роботи з вами?
- Яка ваша глобальна бізнес-ціль?
- Які ваші професійні досягнення?
Відповіді дозволять побудувати класичну модель позиціювання. Після інтерв'ювання самого себе пропишіть:
-
1
вашу сферу діяльності та перелік послуг;
-
2
цільову авдиторію;
-
3
точки диференціації, тобто ваші ключові переваги та особливості;
-
4
причини вірити у ваш професіоналізм.
Потім найскладніший але і найцікавіший етап — сформулювати саме позиціювання. Працювати над ним зручно у форматі «воронки»: пропишіть спочатку біографію і поступово звужуйте її до гасла, викарбовуючи одне за одним всі необхідні атрибути особистого бренду.
Біографія
Подивіться ще раз на модель позиціювання, яку ви побудували до цього, і зафіксуйте всі її пункти у тексті розміром на сторінку. Додайте трохи сторітелінгу, аби зробити історію більш «живою». Це той блок інформації, який ви будете використовувати у себе на сайті.
Коротка біографія
Скоротіть готовий текст до 200 слів. Дотримуйтесь такої ж послідовності викладу, але сфокусуйтесь трохи більше на ваших послугах та конкретних перевагах роботи з вами. Скорочену біографію можна використовувати в описах у соціальних мережах і фріланс-платформах.
Позиціювання
Зменште коротку біографію до 140 символів. Це і буде позиціюванням, яке ви будете ретранслювати у шапках ваших соціальних мереж і сайту або на вебплатформах з обмеженою кількістю знаків.
Гасло
Речення буквально з кількох слів. У ньому має бути передане найважливіше повідомлення про вас, як про фахівця. Тут можливе використання літературних прийомів.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Для більш детального пропрацювання позиціювання рекомендуємо ознайомитись із лекцією з благодійного марафону Креативної Практики «Як формувати PR-стратегію». Матеріали викладені у відео можна використовувати як для формування позиціювання бренду компанії, так і особистого бренду. Для того, щоб текст вашої біографії та позиціювання звучали лаконічно і грамотно пропонуємо переглянути лекцію «Копірайтинг українською» з того ж марафону.
Офіційна реєстрація справи та неймінг
Будь-який успішний бізнес рано чи пізно починає зростати. Аби підготувати свою справу до масштабування, потрібно від початку подумати про дві речі: офіційна реєстрація та неймінг.
Офіційна реєстрація
Ми недаремно поєднали її разом із продумуванням назви. На початкових етапах вам достатньо буде відкрити ФОП. А от через рік-два можливо вже доведеться задуматися над реєстрацією ТОВ чи навіть торгової марки, тоді назва бізнесу теж гратиме важливу роль. З реєстрацією та веденням фізичної особи-підприємця вам допоможуть впоратися застосунки «Дія» та Fairo. Перший дозволяє швидко і зручно відкрити ФОП онлайн, а другий — виставляти рахунки, вести автоматизовану бухгалтерію та надсилати податкові звіти.
Неймінг
Продумуючи назву пам'ятайте, що в перспективі вам потрібно буде створювати сайт, соціальні мережі, офіційно реєструвати свій бізнес і можливо навіть реєструвати торговельну марку. Тому вам потрібно провести дослідження та перевірити, які назви ще не зайняті. Для цього:
- скористайтесь інструментом Google Trends і подивіться, які пошукові запити цікавлять людей у вашій професійній категорії;
- надихніться варіантами генератора бізнес-назв Namelix. Веб-сервіс окрім назв за ключовими словами пропонує ще й опції логотипів;
- перевірте чи вільне доменне ім'я, яке ви придумали, за допомогою сервісу EurDNS.
Візуальна айдентика
Це один із найпотужніших диференціаторів бренду, основа для зміцнення асоціацій та запам'ятовування вашого бізнесу. Для професійного бренду достатньо буде продумати фірмові кольори та способи їхнього поєднання, два ключових шрифти, логотип та кілька патернів. Вся візуальна айдентика має передавати ідеї та повідомлення, закладені у вашому позиціюванні та імені. Надалі ви будете використовувати її для створення контенту у соціальні мережі, оформлення своїх портфоліо та сайту.
Як і де будувати онлайн-присутність?
Коли вищевказані питання вирішені, пекреходимо до побудови присутності в онлайні. для цього є кілька традиційних інструментів.
Сайт-візитівка
Власний сайт — це місце, куди ваших потенційних клієнтів централізовано будуть вести посилання із соціальних мереж, фрілансерських платформ, медіа та інших каналів просування. На ньому має бути інформація про вашу професійну історію, послуги, портфоліо робіт, контактні дані та в ідеалі особистий блог. Останнє підсилить ваш професійний авторитет.
Створити сайт зараз може навіть людина без глибоких знань у верстці чи програмуванні. На допомогу прийдуть конструктори сайтів:
- Wix. Класичний конструктор сайтів з однією цікавою особливістю. Окрім самостійного створення сайту, ви можете поручити цю задачу штучному інтелекту. Дайте відповідь на кілька питань про ваш бренд, а сервіс сам створить сайт за вас.
- Readymag. Сервіс позиціонує себе як конструктор «без творчих обмежень». У ньому можна легко дати волю фантазії і розміщувати об'єкти в будь-якій частині сторінки. До того ж Readymag має широкий функціонал для створення анімації.
- Webflow. Класичний конструктор, але більше зосереджений на командних роботах. У ньому досить легко працювати над одним сайтом кільком фахівцям.
- Wordpress. Один із найстаріших і найвідоміших конструкторів. Навряд чи підійде для новачків, бо має дещо заскладний функціонал. Але якщо ви знаєтесь на базових речах в CSS та WYSIWYG, то це ваш ідеальний варіант. Сервіс дозволяє досягти значного рівня користувацьких налаштувань на сайті як раз за допомогою мінімальної роботи з кодом.
Соціальні мережі
Очевидний і доступний кожному інструмент для побудови професійного бренду. Пропонуємо вам список соціальних мереж, на які варто звернути увагу фрилансерам. Обирайте ті, які найбільше підходять вам за цільовою авдиторією, тоном комунікацій та інструментами створення контенту.
Цільова авдиторія: шукачі розважального та навчального контенту, чоловіки та жінки 25-34 років.
Що публікувати: історію свого професійного становлення, робочі кейси та лайфстайл. Особливий фокус варто робити на гарний візуал.
Більше інформації про Instagram ви можете дізнатись з тематичної лекції «Дія.Бізнес» та Bazilik.
- TikTok
Цільова авдиторія: шукачі «легкого» розважального контенту, переважно жінки 18-24 років.
Що публікувати: показуйте свою експертність у легкій і ненав'язливій формі в коротких відео, використовуючи популярні звуки, музику та тренди TikTok.
Програма «Тільки бізнес», яка виходить на Українському радіо, має чудовий випуск про соціальну мережу у своєму архіві.
Цільова авдиторія: професіонали, чоловіки та жінки 34-50 років.
Що публікувати: кейси та професійну думку у формі текстів, доповнюючи відео чи фото контентом.
Цільова авдиторія: чоловіки та жінки 25-34 років.
Що публікувати: кейси та професійну думку у формі текстів, доповнюючи відео чи фото контентом. У цій соціальній мережі можна також додавати елементи лайфстайлу, розказуючи про свій побут та життя поза роботою.
- Telegram
Цільова авдиторія: шукачі новинного, розважального та навчального контенту, переважно чоловіки 25-34 років.
Що публікувати: експертні тексти, доповнені фото та відео. Пам'ятайте, що в месенджері високі вимоги до текстів, звичайний копіпаст чи дублікація постів з Instagram не спрацює. Доречно буде ділитися також і посиланнями на дослідження чи статистику, релевантні вашій темі.
Якщо ви хочете дізнатися ще більше інформації, подивіться середину лекції Fairo «Як фрилансеру знаходити клієнтів і проєкти». Там ми детально розібрали з експертами особливості побудови професійного бренду. І завжди пам'ятайте, що робота над особистим брендом — багатоетапний і тривалий процес. Але якщо ви працюватимете над ним із самого початку, то зробите неабиякий внесок у свою справу в довгостроковій перспективі.