Для ППО, літаків МіГ та F-16: навіщо Україна отримає ракети AIM-9
За підсумками зустрічі «Рамштайн-16» Україна отримає від США ракети AIM-9. Вони призначені для літаків та збиття ворожої авіації. Натомість міністр оборони США зазначив, що в Україні їх використовуватимуть як засіб ППО. Розповідаємо, що відомо про цю зброю та як вона вплине на оснащення ЗСУ.
Що таке AIM-9, скільки їх є у США та світі
AIM-9 Sidewinder має кілька модифікацій. «Сайдвіндер» є найбільш широко використовуваною ракетою «повітря-повітря» на Заході. Тепер і раніше її мали приблизно 50 країн. Лише у США цих ракет виготовили понад 150 тис., а у світі їх майже 200 тис. За оцінками, приблизно 1% ракет використали у бойових діях, вони вразили 270 літаків.
Розробляти її почали ще наприкінці 1940-х років, від 1956 року AIM-9 на озброєнні у ВМС США, а у 1964-му — у Повітряних сил країни. У 2010 році Boeing виграв контракт на підтримку операцій Sidewinder до 2055 року. Прессекретар ВПС Стефані Пауелл сказала, що через відносно низьку вартість, універсальність і надійність ракет вони залишаться на складах ВПС до кінця 21 століття.
Як AIM-9 вражає цілі
Підписуйтеся на наші соцмережі
Ракета орієнтується не на фактичне положення цілі, зафіксоване детектором, а на зміну від моменту останнього спостереження. Тоді системи захоплення цілі розраховують кут, під яким має бути випущена ракета, щоб досягти її. Якщо ціль змінила напрямок, Sidewinder зберігає пропорційний кут на всьому шляху до перехоплення. Такий спосіб ведення цілі дозволяє ракеті працювати дуже ефективно.
Бойове використання ракети AIM-9
Впереше ракету використали у 1958 році проти літака Китайської Народної Республіки під час Другої кризи у Тайванській протоці.
Пізніше радянські інженери сказали, що захоплений Sidewinder слугував «університетським курсом» з проєктування ракет і розробили його копію — «Вимпел K-13 /R-3S».
Модифікації ракети, використані під час В’єтнамської війни, були не дуже ефективними — від 10 до 18% успішних попадань. Але покращені версії, які використовувала Велика Британія під час війни за Фолклендські острови, досягли показника ефективності у 80%.
Чи можна використовувати AIM-9 для ППО
Раніше цю ракету також використовували разом із зенітною установкою MIM-72 Chaparral. Її основна ракета MIM-72A базувалася на AIM-9D Sidewinder. Такі зенітки здатні вражати об’єти з відстані до 5 км та до 4 км у висоту. Ця система була створена у 1969 році, але до 1997-го повністю виведена зі складу армії США. Сполучені Штати мали на озброєнні 600 пускових установок з боєкомплектом понад 5300 ракет.
Більш модерні ракети AIM-9X можна також запускати з систем NASAMS, які вже є на озброєнні в України. Ця модифікація може знищити ворожі дрони чи ракети з відстані до 40 км.
Скільки ракет AIM-9 є в України
Натепер відомо про три факти передання ракет AIM-9 Україні. У травні 43 ракети передала Канада (тип не уточнювався). У серпні їх надавали США (без зазначення типу). Останній анонс був у жовтні за підсумками зустрічі «Рамштайн-16» (тип AIM-9M). Кількість ракет невідома, але обсяг фінансування — $200 млн. У цей пакет також входять артилерійські снаряди та ракети, авіаційні боєприпаси, протитанкова зброя та обладнання для протидії російським безпілотникам.
Чи можна інтегрувати AIM-9 з українськими літаками
Окрім ППО, ракети можна використовувати за прямим призначенням. Компанія-виробник Raytheon заявляє, що ракета підходить до широкого спектра сучасних літаків, а саме F-15, F-16 Fighting Falcon, F/A-18, F-22 Raptor та усіх варіантів F-35.
Військовий аналітик Олександр Коваленко також припускає, що ці ракети досить просто можна адаптувати до вже наявних у ЗСУ літаків, зокрема МіГ-29.