Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чому «Дія.City» — не офшор. Відповідь «Дія» на текст SPEKA

Наталя Денікеєва
Наталя Денікеєва Керівниця «Проєктного офісу "Дія.City"»
11 липня 2023 6 хвилин читання

Нещодавно SPEKA проаналізувала список резидентів «Дія.City» і виявила у ньому низку компаній, лише віддалено пов'язаних з IT. Чому це стало можливим під час воєнного стану, можна прочитати у матеріалі

Ця колонка — відповідь від «Дії» на статтю SPEKA. 

Однією з ключових особливостей «Дія.City» є баланс, що враховує інтереси держави, бізнесу та суспільства. Адже створювався цей проєкт разом з тими, для кого запроваджувався — представниками вітчизняного ІТ-бізнесу. В результаті його учасниками вже є 580 резидентів. Тут не важливо, ти велика компанія чи маленький стартап. Важливо працювати на розвиток як ІТ-сектора зокрема, так і України як високотехнологічної держави загалом. 

Хто може стати резидентом «Дія.City»

Проєкт «Дія.City» створювався саме для ІТ-компаній, тож перелік дозволених видів діяльності в межах цього простору досить широкий. Це програмування, розробка комп’ютерних ігор, навчання ІТ-спеціальностей, R&D у сфері IT та телеком, кібербезпека, робототехніка, кіберспорт, хмарні рішення, розробки для міжнародних платіжних систем, технологічні продукти для оборонної промисловості та інші.

Основним принципом входу до «Дія.City» є декларативність. Це була чітка вимога від ІТ-галузі і ми її врахували. Ми зробили простір максимально вільним від регуляції держави. Декларативний вхід означає, що перед вступом компанію перевіряють тільки на предмет наявності української юридичної особи, відповідних КВЕДів та відсутність антикритеріїв. Компанії, що подаються як стартап, також перевіряють щодо дати реєстрації та обсягу річного доходу. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Не може стати резидентом «Дія.City» компанія, яка має хоча б один із антикритеріїв. Серед них — співпраця з країною-агресором, неприбуткова організація, санкції, банкрутство, ліквідація, державна частка у статуті, податкові борги тощо. Тож якщо компанія стала резидентом «Дія.City», це означає, що вона відповідає всім вимогам.  

При поданні заявки компанія також запевняє, що буде відповідати іншим критеріям, зокрема щодо частки доходу від кваліфікованих видів діяльності, середньої місячної зарплати та кількості працівників і гіг-спеціалістів. Відповідність цим критеріям резидент має підтвердити звітом та незалежним аудиторським висновком.

Чому відтермінували аудит резидентів «Дія.City»

Через вторгнення росії компаніям потрібно було займатись релокацією своїх співробітників, постала проблема виплати зарплати. І наші резиденти почали говорити пре те, що не можуть відповідати певним  критеріям. 

Тому потрібні були швидкі  рішення. Фактично за тиждень ми внесли ініціативу та отримали постанову Кабміну про спрощення умов резидентства на час воєнного стану.

Тобто компанії не позбавлятимуть резидентства за невідповідність критеріям щодо середнього рівня зарплати 1200 євро та 9+ співробітників. Від резидентів не вимагатимуть звітів та аудиторського висновку про відповідність, встановлених законодавством критеріям. Це була відповідь на ті виклики, які поставила перед бізнесом війна. 

Важливо, що звіт та незалежний аудит відтерміновано, а не скасовано. Компаніям будуть потрібні ці документи з 1 січня року, наступного після скасування воєнного стану. Якщо це трапиться у 2023 році, то перший звіт та аудиторський висновок потрібно буде подавати не пізніше 1 червня 2025 року за весь 2024 рік. 

Зони відповідальності держави та бізнесу

На етапі входу всю інформацію про компанію ми отримуємо лише з офіційних джерел: державних реєстрів, баз даних та інформаційних систем, держателями яких є державні органи, та за допомогою інших інструментів типу YouControl. Це дає можливість мати точні та актуальні дані про структуру та діяльність претендента на статус резидента.

Упродовж резидентства компанія регулярно перевіряється на антикритерії, і якщо  з'являється хоча б один з них, її позбавляють статусу резидента. Якщо компанія не дотримується критеріїв щодо кількості працівників та середнього рівня зарплати, то їй треба буде доплачувати податки за загальною системою за періоди просідання. Якщо за результатами аудиту виявиться, що компанія насправді не ІТ і її дохід від кваліфікованих видів діяльності менше 90%, такого резидента позбавлятимуть статусу і він знову ж таки зіткнеться з податковими наслідками.

Ми бачимо кожну таку компанію ще на етапі вступу у «Дія.Сity» та інформуємо їх про податкові наслідки через недотримання критеріїв. Зараз, за нашими підрахунками, таких компаній у «Дія.Сity» не більше 2% від загальної кількості резидентів. І вони є резидентами просто тому, що відповідають базовим вимогам для отримання статусу резидента та запевнили, що відповідатимуть усім критеріям. 

Що отримала від цього держава? По-перше, замість роботи з ФОПами такі компанії при отриманні статусу резидента переходять на абсолютно прозору податкову  систему та  платять 1,5% військового збору. Так, резиденти «Дія.Сity» сплатили 411 187 076 грн лише військового сбору. 

Є ще одна категорія резидентів «Дія.Сity» — компанії «на межі ІТ». Часто, на перший погляд, компанія не є ІТ, а, наприклад, займається продажем техніки. Ми звикли ототожнювати бренд з діяльністю компанії. Але часто за цим брендом стоять великі ІТ-команди, які створюють технологічний продукт. Наприклад, серед резидентів маємо компанію, яка нібито займається лише будівництвом. Водночас вони використовують у виробничому процесі технологію моделювання, щоб полегшити відбудову пошкоджених споруд. А це вже ІТ. 

Зараз також окремим важливим напрямом в «Дія.City» є підтримка defense tech компаній. Такі компанії створюють дрони та інші оборонні технології, чим роблять величезний внесок у перемогу України над ворогом. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

PR Community від Kharkiv IT Cluster: «Омніканальність у retail: як завжди залишатися в полі зору клієнта?»

Olga Sukhorukova 1 годину тому

Подкаст «Закрив Раунд» готує вже 5-й сезон. Старт у жовтні

Анна Старкова 20 годин тому

МХП першою в Україні отримала міжнародний акредитований сертифікат про безперервність бізнесу

Віталій Новак 9 жовтня 2024 15:55

Європейська Бізнес Асоціація та Diia.City.Union запрошують на Ukraine Tech Conference

Ольга Топольська 9 жовтня 2024 12:57

Threads готує нову функцію "Loops" для спільнот

Вікторія Рудзінська 9 жовтня 2024 11:20