Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Дієта хижака: чи корисно їсти тільки м’ясо?

Євген Шагов
Євген Шагов MD PhD, засновник AM System, амбасадор AGE MANAGEMENT & STRESS MANAGEMENT
4 жовтня 2024 4 хвилин читання

Історія циклічна. І, як вже було приблизно 10 років тому з кето, нині спостерігається черговий розквіт популярності низьковуглеводних дієт. Тільки тепер у ще більш екстремальному вигляді. 

Карнівор-дієта або раціон хижака — це тип харчування, коли людина споживає лише продукти тваринного походження (переважно м’ясо, яйця та молочні продукти). Це не обмеження споживання вуглеводів, що є частою рекомендацією дієтологів в епоху епідемії метаболічних розладів, а саме тотальна відмова від круп, овочів та фруктів. 

Іноді carnivore diet ще називають zero carb, тобто дієтою, де нуль вуглеводів. Багатьом людям такий стиль харчування подобається та дозволяє схуднути. Але чи це дійсно корисно? Адже людина все ж всеїдна істота, а не хижак. 

Ще у 1969 році була сформована гіпотеза Беркітта, яка допомогла з’ясувати спільну причину для багатьох захворювань, характерних в одних країнах, та досить рідкісних в інших. Так, у порівнянні з Угандою, в Англії він спостерігав катастрофічно вищі показники захворюваності на рак, варикоз, діабет, атеросклероз, астму та інші хвороби. І головна причина крилась у різниці в споживанні клітковини (100 г/день проти 15!). 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Наступними десятиліттями буде проведено безліч досліджень, що лише підтвердять цю гіпотезу. Буде з’ясована важливість мікрофлори кишківника для імунітету, роль клітковини у протидії інфекційним захворюванням та запаленню, важливість збалансованого харчування для зниження ризиків діабету 2 типу, ожиріння та серцево-судинних захворювань. 

  • Так, згідно зі звітом Всесвітнього фонду дослідження раку, збільшення споживання клітковини на 10% знижує ризик колоректального раку на 10%.
  • Також високе споживання клітковини пов’язане зі зниженням ризику смертності від раку молочної залози та інших типів.
  • Метааналіз 2019 року показав, що високе споживання клітковини знижує до 30% ризики серцево-судинних захворювань та діабету, а також смертність від ішемічної хвороби серця та інших недугів.

Водночас м’ясо, хоча і являється важливою частиною нашого раціону та джерелом незамінних мікроелементів та амінокислот, може призводити до хронічних захворювань. Високе споживання червоного м’яса збільшує ризик передчасної смерті на 21% та підвищує ризик серцево-судинних захворювань на 29%, а споживання обробленого м’яса — на 22 та 18% відповідно. Оброблене м’ясо також збільшує ваші шанси на діабет 2 типу на 19%. 

Таким чином, радикальна відмова від продуктів, що містять клітковину, та перехід на дієту з омлету та сосисок є абсолютно несумісними з задачами збереженням здоров’я. То що ж робити?

Припинити вигадувати велосипед! 

Попри численні дослідження та новітні відкриття, концепція здорового харчування геть не змінилася. Уже сім років поспіль рейтинг найкращих дієт від US News & World Report, який формують експерти-дослідники, лікарі та дієтологи, очолює середземноморська дієта. Раціон, основна ідея якого — простота та збалансованість. Менше м’яса, більше риби. Менше обробленої їжі, більше овочів. Рослинні олії, листова зелень, морепродукти, корисні жири та цільнозернові продукти. Така дієта містить необхідні поживні речовини, багато клітковини та дозволяє контролювати ризики, пов’язані з так званою західною дієтою.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Вшануй! Як і навіщо переосмислювати хвилину мовчання

Сергій Коноплицький 14 листопада 2024 17:28

Магазин ювелірних прикрас — яким параметрам має відповідати надійний продавець?

Віталій Новак 21 жовтня 2024 14:06

Як вибрати ідеальний портсигар у 2024 році?

Віталій Новак 23 вересня 2024 12:20

Що таке єОселя та хто може взяти іпотеку під 3/7% в 2024 році

Віталій Новак 19 вересня 2024 15:39

Соцмережі: які загрози бачать в них зумери та як їх долають

Анна Скляр 13 вересня 2024 08:05