Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Три головні кроки до цифровізації України у 2021 році. Колонка CEO Finevolution Наталії Гайкалової

Наталія Гайкалова
Наталія Гайкалова
19 січня 2022 4 хвилин читання

За останні кілька років Україна зробила прорив у розвитку цифрової економіки. Головними рушіями цього процесу стали пандемія, нова команда Мінцифри та загальні тенденції у розвитку IT-галузі.

Прогрес міг бути ще відчутнішим, але більшість українських IT-професіоналів працюють на зарубіжних замовників. У 2020 році експорт ІТ-послуг України перевищив $5 млрд. А станом на листопад 2021-го експорт зріс на 35% у порівнянні з аналогічним періодом попереднього року. Ця статистика демонструє, що в Україні є мізки, щоб максимально диджиталізувати країну.

У невеликих підсумках року я виокремила три події, які найбільше вплинули на цифровізацію країни у 2021 році.

Крок 1: легалізація криптовалюти

На початку вересня Верховна Рада ухвалила закон, який легалізує ринок криптовалют у країні. За даними Мінцифри, щоденний оборот віртуальних активів в Україні становить 1 млрд грн, проте ринок перебуває в тіні. З жодної операції з віртуальними активами не сплачують податки. Тому одна з цілей легалізації віртуальної валюти — врегулювати це питання.

Варто врахувати, що криптовалюта у всьому світі поки що мало зарегульована. Цей процес лише починається. Нещодавно у різних країнах почали ухвалювати відповідні законодавчі акти, які хоч якось регламентують її використання та декларування.

Ухвалений в Україні закон регулює ринок цифрової валюти лише частково. Він не стосується значних нюансів, які вплинуть на бізнес чи фізичних осіб, тільки закріплює статус криптовалюти. Потрібні додаткові законопроєкти, які б глибше розкрили процес оподаткування криптовалюти. 

Крок 2: Open Data — покажемо все

У 2021 році Україна посіла шосте місце у рейтингу Open Data Maturity серед 34 країн. У  2020-му  ми були на 17-й сходинці. До того ж торік Кабмін ухвалив нову редакцію постанови №835, яка розширила перелік обов'язкових для публікації даних. Серед нових — дані щодо будівельної діяльності, земельного кадастру, заборгованості з ЄСВ, фінансова звітність тощо. Це однозначно крок до подолання корупції, до прозорості та підзвітності органів влади.

Тепер, відкривши профіль юридичної особи, можна побачити, наприклад, реальний фінансовий стан компанії й таким чином убезпечити себе від шахраїв чи несумлінних контрагентів. Також відкриті дані допомагають бізнесу цифровізуватися. 

Втім, слід розуміти, що відкритість даних дає дуже широке поле для діяльності кіберзлочинців. Події минулого тижня засвідчили, що Україні потрібно посилювати захист від кібератак.

Крок 3: «Дія.City» — ухвалення законопроєкту

Нещодавно Верховна Рада ухвалила у другому читанні законопроєкт №5376, який затверджує правила оподаткування спеціального правового режиму для IT-галузі, відомого як «Дія.City». Закон також передбачає запровадження нової форми співпраці між компаніями та фахівцями — «гіг-контракти».

У загальному значенні «Дія.City» — це віртуальна зона, члени якої отримають податкові пільги для компанії. Наприклад, стандартна податкова ставка від зарплати становить 41,5%, а для резидентів «Дія.City» вона буде в рази меншою. Також резиденти зможуть обирати між сплатою податку на прибуток (18%) та податком на виведений капітал (9%).

Стати резидентами зможуть компанії, які мають у команді від 9 співробітників із середнью зарплатою не менше 1200 євро. Важливо також, щоб щонайменше 90% свого доходу компанія отримувала саме від продажу IT-послуг.

Варто звернути увагу ще на один важливий момент — звітність. Відповідно до законопроєкту потрібні будуть висновки аудиторів про те, чи відповідає ваша компанія критеріям «Дія.City». Провести аудит необхідно відразу після вступу, потім через три місяці, потім через шість місяців і надалі щорічно. Тому варто одразу підшукати собі аудиторську компанію, яка постійно супроводжуватиме діяльність І, звісно, внести цей пункт до фінансових витрат.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Jooble інвестувала $1 млн в український стартап JayJay, який вчить жителів Індонезії диджитал-професій

Ірина Маринюк 14 вересня 2022 17:21

Працевлаштування у смартфоні: як в MOYO оформлюють співробітників через Дію

Наталія Миронова 1 серпня 2022 15:30

Віртуальні картки, нові способи верифікації клієнтів та шлях «у хмару» і назад «на землю»: банки діляться досвідом диджиталізації під час війни

Олександр Тартачний 29 липня 2022 09:30

Бета-тест пенсійного посвідчення та е-посвідки у «Дії»: як зареєструватися

Наталія Миронова 4 липня 2022 13:37

Попри війну кількість резидентів «Дія.City» від 24 лютого зросла у понад три рази

Ольга Кротовська 4 липня 2022 10:25