Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Діджиталізація медичного постачання: які технологічні рішення розробляються на державному рівні

Альона Жужа
Альона Жужа Медичні закупівлі України, заступниця гендиректора з розвитку інформаційних технологій
29 березня 2023 6 хвилин читання

Нам усім подобається легкість, зрозумілість та оперативність. Ми обираємо найкоротший шлях до місця призначення, купуємо телефон з найзручнішим інтерфейсом тощо. Проте далеко не завжди ці якості присутні в державних процесах (за виключенням Дії, звісно), що почасти робить їх неефективними. Яка ж ситуація в сфері охорони здоров'я, та безпосередньо у медичному постачанні?

Курс на діджиталізацію медпостачання

Кожен з нас, мабуть, раніше стикався з паперовими рецептами, написаними від руки, або номерками з записом до лікаря, за якими треба відстояти чергу в реєстратурі. І ще нещодавно в ЗМІ ви могли бачити новини щодо дефіциту онкологічних препаратів, що серед іншого був спричинений некоректним внесенням даних від лікарень щодо залишків.

Це відбувається, у першу чергу, через відсутність єдиної системи, яка б пов'язувала усіх учасників процесу та синхронізувала б їх дії. Як результат, пацієнти можуть не отримати чи отримати безоплатні ліки із затримкою, що, беззаперечно, погано впливає на загальний процес лікування, а далі — на довіру до державних сервісів.

У 2020 році Кабінет Міністрів України схвалив «Концепцію розвитку електронної охорони здоров'я», яка дала новий поштовх в реформуванні медичної сфери. Одна з проблем, яку підсвітила концепція — це використання медичними працівниками та лікарнями неефективних інструментів для ведення документації та збору статистичної інформації. 

У рамках реалізації стратегії уряду ДП «Медичні закупівлі України» почало розробку національної системи e-Stock. Необхідність розробки цієї системи озвучувалась Президентом України раніше. Це велика та технологічно складна IT-система, яка автоматизує весь процес обліку ліків в Україні від центральних та  регіональних закупівель до гуманітарки та аптечних мереж. 

Перший етап розробки вже завершено. В січні-лютому цього року ми провели пілот за функціональністю збору потреби. Головний споживач цієї функції — заклади охорони здоров'я. 169 закладів охорони здоров'я, МОЗ та департаменти охорони здоров'я вже підключені до системи та використовують її. 

У межах пілоту була зібрана потреба за напрямами «Доросла онкологія» та «Ендопротези» і набори для трансплантації, що складає майже чверть від річного бюджету централізованих медичних закупівель. Потреба для закупівель 2024 року вже в переважній більшості збиратиметься в системі e-Stock. 

Які кроки діджиталізації медзакупівель плануються надалі

Ми пройшли тільки першу фазу впровадження системи e-Stock. У межах наступних етапів ми плануємо завершити розробку системи, аби вона покривала всі закупівлі за державний кошт. Окрім модулю збору потреби, система ще включатиме можливість закупівель, обліку залишків та логістики. Також e-Stock матиме публічний модуль, де кожен громадянин(-ка) зможе знайти та переглянути зручні систематизовані дані про державні закупівлі медичних товарів. 

Після повноцінного запуску системи, вона будет нараховувати понад 10 тисяч користувачів, більшість з яких — заклади охорони здоров'я.

Кожен заклад охорони здоров'я матиме власний електронний кабінет, де вноситиме дані про всі ліки, які йому будуть необхідні на наступний рік, про використання медичних товарів, їх залишки, утилізацію тощо.  

До кінця 2024 року команда МЗУ планує розширити можливості e-Stock на облік гуманітарної допомоги, госпітальних закупівель тощо. Також до системи будуть підключені аптеки (отримання даних про наявність ліків без комерційної інформації). Таким чином держава та пацієнт матиме інформацію про всі медичні товари, які є в Україні.

Це дозволить державі краще розуміти ситуацію з потребою та забезпеченням необхідними медичними товарами. Де ліків немає або вони скоро закінчаться — планувати пріоритетні поставки. Таким чином система буде корисною і пацієнтам, які повинні бути забезпечені ліками та мати регулярний доступ до необхідних препаратів. 

Курс на тотальну прозорість медзакупівель

На жаль, непоодинокими є випадки, коли лікарні продають закуплені державною лікарські засоби та медичні вироби. 

Команда МЗУ від самого створення неухильно дотримується принципів нульової толерантності до корупції, що є не тільки красивим гаслом, а тим, що «зашито» в наші процеси та системи. 

Новою редакцією закону України «Про лікарські засоби» було визначено курс на впровадження 2D-кодування лікарських засобів та медичних виробів, що є дієвим інструментом протидії фальсифікації та перепродажу товарів. Шляхом інтеграції реєстру 2D-кодів і системи e-Stock мимінімізуємо ризики некоректного списання товарів лікарнями. Весь шлях ліків, від центрального складу до видачі пацієнту, буде супроводжуватись у розрізі кожної упаковки, а в ідеальному варіанті — автоматичною фіксацією в системі за допомогою спеціальних сканерів. 

e-Stock — довгоочікуваний проєкт, який дозволить нашим лікарням відійти від ненадійного паперового обліку та незручних табличок. Дані через систему будуть збиратись та оброблятись реальному часі. 

На даний момент e-Stock не має аналогів у країнах Європи. Колеги з інших країн цікавляться нашим досвідом та готові впровадити подібну систему у себе. Це ще раз вказує на те, що, попри повномасштабну війну, Україна продовжує свій курс на діджиталізацію та підтверджує своє звання однієї з ключових технологічних країн світу. 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Найтиповіші помилки при відкритті бізнесу в Європі та як їх уникнути

Владислав Миронович 26 травня 2023 17:00

Як CRM здатна автоматизувати процеси в компанії і що ще отримує бізнес від її впровадження

Владислав Миронович 26 травня 2023 15:00

Як БФ Future for Ukraine Україна залучає іноземців для підтримки України та для чого їм медіамоніторинг

Платформа LOOQME 25 травня 2023 19:20

Як помирає ідея: 10 помилок під час пітчингу

Valentyna Sakhno 25 травня 2023 16:10

Мозкові імпланти повернули паралізованому здатність ходити

Ганна Гілова 25 травня 2023 15:38