Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Диджитал після ChatGPT: які загрози становить ШІ для спеціалістів і чи замінить він людську працю у найближчі 10 років

Юрій Копишинський
Юрій Копишинський СЕO Webpromo та Board Member у IAB Ukraine
4 квітня 2023 11 хвилин читання

Еволюція штучного інтелекту та темпи зростання популярності технології приголомшують. Перший тиждень після запуску ChatGPT ― 1 млн користувачів. Місяць ― 100 млн користувачів. Наразі щомісяця вебсайт відвідує 616 млн користувачів. Поки я писав цю колонку, OpenAI представила ChatGPT нового покоління ― GPT-4. ШІ продовжує навчатися, вдосконалюватися та цілком впевнено пропонує «продуктивність людського рівня».

Чи становить СhatGPT загрозу диджитал-спеціалістам? Так. Чи варто цього боятися? Ні. Страх перед новим ― нормально, але непродуктивно. Ми не можемо зупинити прогрес. Але можемо адаптуватися. Тому я хочу поділитися тенденціями, які розвиватимуться у найближче десятиліття, як зміниться індустрія диджитал-маркетингу та як залишитися релевантним ринку спеціалістом у майбутньому, яке вже настало.

Моє знайомство із ChatGPT: 5 експериментів у диджитал-маркетингу

Майже тиждень я присвятив вивченню можливостей ChatGPT для виконання завдань спеціалістів агенції. І ось що з цього вийшло.

Створення рекламних оголошень ChatGPT

ChatGPT створив п'ять варіантів рекламних оголошень для послуги агенції із SEO-аудиту сайту за 30 секунд:

Створення рекламних оголошень з ChatGPT  Створення рекламних оголошень з ChatGPT 
  • Плюси: швидкість відповіді, варіативність, відповідність формату.
  • Недоліки: недостатньо високий рівень володіння українською мовою, поверхневість, потребує доопрацювань.


SEO-аудит від ChatGPT

Цей тип роботи досить вузьконаправлений і потребує накопиченої експертизи, але ChatGPT досить непогано впорався з завданням по SEO.

SEO-аудит з ChatGPT  SEO-аудит з ChatGPT 
  • Плюси: швидкість, досить якісне виявлення поверхневих проблем та рекомендації по вирішенню.
  • Недоліки: може спиратися на дані, отримані з недостовірних джерел, дає лише поверхневу оцінку і потребує уточнюючих запитань.

Це той випадок, коли потрібно володіти темою, щоб якісно використовувати можливості бота. Як в школі, коли ми списували відповіді з ГДЗ: якщо ти не знаєш, як вирішується задача, то можеш списати помилкову відповідь. Тому для пересічного юзера аудит від ChatGPT навряд чи буде корисним, а от експерту зі знанням теорії та практики при правильних додаткових запитаннях ШІ може зекономити кілька годин робочого часу.

Якщо спиратися на дані ChatGPT, не маючи змоги перевірити їх достовірність, то виникнуть серйозні проблеми в наступних кроках. Адже всі вони вже будуть хибними.

UX-аудит від ChatGPT

На момент тестування можу сказати, що цей напрямок був в повній безпеці. ChatGPT видав дуже загальні рекомендації, які навряд чи будуть корисними на практиці. Але чи надовго?

Копірайтинг з ChatGPT

З цією задачею «чат» впорався найкраще. Особливо добре працює схема «скормити» ШІ контент, навчити його і отримати вижимку з цього матеріалу.

Копірайтинг з ChatGPT  Копірайтинг з ChatGPT 

Зрозуміло, що треба було перевірити, чи можна довіряти даній інформації. Відповідь я отримав за 30 секунд від сформованого запиту: ШІ повідомив ― довіряй, але перевіряй!

Копірайтинг з ChatGPT  Копірайтинг з ChatGPT 

Я вирішив піти далі і спробувати паразитувати на контенті автора.

Копірайтинг з ChatGPT  Копірайтинг з ChatGPT 

Як бачимо, ChatGPT наразі дотримується етики і це добре. Але я продовжив експеримент і зробив окремий запит на створення контенту, не пов'язаний з попередньою темою. 42 секунді і я отримав 500 символів контенту.

Копірайтинг з ChatGPT  Копірайтинг з ChatGPT 
  • Плюси: швидкість створення та обробки інформації, швидкість навчання, результат відповідає запиту.
  • Недоліки: надана інформація досить поверхнева, більш складний контент з фактами та підтвердженнями потрібно формувати за рахунок додаткових запитів.

Тестуючи різні тематики контенту (від розважального до політичного), я бачу великий потенціал ШІ саме в напрямку копірайтингу. Якщо правильно працювати з запитами та аналізом наданої інформації з використанням самого ChatGPT, можна опустити роботу руками по друку і створити дійсно якісний контент.

Онлайн-підтримка клієнтів за допомогою ChatGPT

Ще одна відчутна зона ризику для спеціалістів, тому що ШІ чудово справляється з обробкою запитів клієнтів. Крім того, він не захворіє, не звільниться, не забуде про важливу частину скрипту продажів тощо. Ось приклад діалогу з консультантом:

Онлайн-підтримка клієнтів з ChatGPT  Онлайн-підтримка клієнтів з ChatGPT 

Упевнений, що ШІ міг би легко замінити тут людину і я як клієнт не відчув би різниці. 

Тенденції, які становлять загрозу для диджитал-маркетингу

Розглянемо актуальні тенденції, що впливають на індустрію діджитал-маркетингу.

Автоматизація інструментів маркетингу

На фоні цього вплив людини в діджиталі буде поступово зменшуватися. В інтернет-рекламі ШІ активно використовується вже близько 4-5 років, в рамках інструментів Google та Meta.

Коли я вперше почув про появу автоматизованої реклами на одній з конференцій, то вже чітко розумів, що цей тренд тільки набиратиме оберти і цього не змінити. Що ми бачимо сьогодні? Рекламні відділи брендів скоротилися з 5-7 людей до 1 спеціаліста, який повністю обслуговує всі рекламні кампанії від запуску та тестів до масштабування. Деякі підприємці взагалі відмовились від штатних спеціалістів і користуються послугами агентств або фрілансерів, в яких одна людина здатна якісно вести 4-5 рекламних кабінетів. Те саме відбуватиметься з іншими сферами в діджиталі за рахунок більш широкого використання ШІ.

Зміна логіки споживання контенту

Зараз користувачі Google або Bing змушені самостійно шукати, читати і робити висновки. Розвиток технології ШІ як інструменту для пошуку даних користувачами створює великий ризик потрапляння у так звану «інформаційну бульбашку». Технологія використовує для створення відповіді на запит той контент, на якому навчається. І найважливіше те, що вона не дає посилання на джерела, а ділиться вже опрацьованою інформацією ― готовими висновками/тезами з певної теми.

З мого досвіду тестування приблизно 20-30% відповідей ChatGPT були не у контексті теми, а 10-15% взагалі виявилися помилковими. Споживання такого «перетравленого» контенту обов'язково матиме вплив на подальший розвиток пошукових систем. Виникне необхідність у регуляторах, а на зміну алгоритмів, що працюють за параметрами, прийдуть алгоритми, які постійно вчаться та самовдосконалюються.

Ми вже бачимо, як визначають свої стратегії великі корпорації на найближчі десятиліття. Пошуковик Bing почав тестувати ШІ у пошукових відповідях, даючи можливість користувачам навіть вибрати потрібний йому стиль повідомлення від точного до креативного. Засновники Google Ларрі Пейдж та Сергій Брін також повернулись до роботи в компанії і займаються проєктами, які пов'язані саме з ШІ. З їхніх слів, вони відтягували процес інтеграції технології, але це більше неможливо і єдиний вихід ― очолити тренд. Тому на нас SEO чекають великі зміни, а на спеціалістів індустрії ― нові виклики.

Демократизація технологій

Доступність ШІ та функціональність пришвидшить темп розвитку тенденції розробки з низьким кодом та без коду. Це значить, що на основі технології можна буде запрограмувати сотні та тисячі завдань: від перевірки контактів, заповнення форм та виставлення рахунків до аналізу та візуалізації великих обсягів даних. Це відкриє ринок для розробників, яким не потрібно буде знати мови програмування. Їм достатньо буде освоїти ШІ.

Етика, регулювання та кібербезпека

Як я вже згадав, наразі ШІ, а конкретно ChatGPT, відмовився створювати аналог контенту, з яким я його познайомив. Але немає гарантії, що інші створені ШІ будуть дотримуватися таких самих стандартів етики. Крім текстової праці під загрозою інший оригінальний, приватний контент ― фото, зображення, відео, аудіо тощо. 

Проблема ще більшого масштабу ― використання функцій або даних штучного інтелекту для кіберзлочинів, швидкість реалізації яких так само може скоротитися з 2-3 тижнів до 2-3 годин.

То які наслідки? Яким буде диджитал після ШІ і чи замінить він людину?

Це складне питання і буде доречно розбити його не періоди часу.

Зараз ШІ в якості загальнодоступного інструменту робить впевнені кроки, але підходить лише для підвищення ефективність робочих задач. Той, хто найбільш кмітливий та швидко навчається, зможе оптимізувати за рахунок одного лише ChatGPT до 2-х робочих годин в день. Це 42 годин, 5 робочих днів, 25% робочого часу на місяць. І лише за рахунок простих завдань.

У майбутньому технологія має зробити стрибок у розвитку і зможе звільнити до 50% часу спеціалістів в певних задачах. Чи зменшить це цінність людей? Ні. Чи будемо ми менше працювати? Ні. Але кардинально зміниться підхід до роботи, компетенції стануть важливіші за спеціалізації.

Так, для копірайтингу буде достатньо проводити фактчекінг, ставити запитання та оформлювати дані. У клієнтському сервісі достатньо буде збирати та надавати ШІ необхідну інформацію для консультацій. З'явиться потреба в думаючих, осмислених фахівцях. Там часом стажерам та початківцям доведеться проходити навчання, щоб виконувати завдання, правильно використовуючи ШІ.

Якщо зазирнути в найближче майбутнє, можу припустити, що в наступні 1-2 роки тотального впровадження ШІ не відбудеться. Сама технологія досить дорога, а експертів в напрямку обмежена кількість. Але в розрізі 5-10 років цілком можлива зміна багатьох процесів, повне зникнення деяких диджитал напрямків і зародження нових.

В те, що ШІ замінить людину у найближчі 20-30 років я не вірю. Не треба забувати, що ШІ створений допомагати людині. Система володіє більшими знаннями, може обробляти та зберігати більші обсяги даних, але без людини в них немає сенсу. 

Що робити диджитал-спеціалістам?

У Макіавеллі є чудово фраза: «Не можеш перемогти ― очоль!» Але я хочу продовжити. Якщо не можеш очолити, адаптуйся. І саме адаптація до змін стане головним завданням для людства та спеціалістів диджитал зокрема у найближчі роки.

Майбутнє вже тут. Штучний інтелект доступний кожному. Тенденція розвивається з неймовірною швидкістю і це не змінити. Боятися або ігнорувати її безглуздо. 

Очолювати цей тренд будуть однозначно гіганти індустрії. Вони повільні, але мають змогу придбати найкращу експертизу і створити правила гри. Для інших гравців єдиний вихід адаптуватися або програєш. Можу порівняти це з 2012 роком, коли відбувалася масштабна зміна пошукового алгоритму. Хто адаптувався, досі «у грі». Так само і з спеціалістами: якщо людина буде швидко опановувати нові технології та впроваджувати їх в роботу, а оптимізований час навчиться витрачати на розвиток та покращення процесів або продукту, то легко знайде собі місце у нову еру диджиталу.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
1
Прокоментувати
Vitaliy Vv 07.04.2023, 04:55
Як ви йому "скормлюєте" контент? Мені і 3,5, і 4 каже, що він штучний інтелект, і не вміє заходити на сайти.
Інші матеріали

Уряди ЄС погодили правила регулювання систем ШІ

Юлія Мирська 9 грудня 2023 07:30

Google працює над проєктом Ellmann для розповіді історії життя користувачів

Артем Житкевич 9 грудня 2023 07:00

Акції Google зросли більш ніж на 5% після виходу нейромережі Gemini

Артем Житкевич 8 грудня 2023 22:10

Гроші на вітер: неприємна правда про просування вашої компанії в соцмережах

Владислав Миронович 8 грудня 2023 18:30

Netpeak Group запустив подкаст «Це по роботі» про бізнес та IT

Богдан Камінський 8 грудня 2023 17:20