Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як не помилитися при сплаті податків під час воєнного стану

Юрій Крюков
Юрій Крюков Головний юрист, компанія "Таксер"
14 травня 2024 4 хвилин читання

З початку повномасштабної війни у ФОП виникає все більше питань з приводу оподаткування. У цій статті я надам відповіді на декілька з цих питань. 

Чи потрібно сплачувати зараз ЄСВ?

ФОП звільнені від обов’язкової сплати за себе. Таке звільнення діє з березня 2022 року та ще дванадцять місяців після припинення воєнного стану. Але за місяці у яких не було сплати, страховий стаж не зараховується. Якщо ФОП вирішив не сплачувати ЄСВ це потрібно відобразити у Додатку 1 до річної декларації з єдиного податку (у графах 2 та 4 вказати “0”, у 3 графі залишити “22%”. Якщо у ФОП є наймані працівники — за них потрібно сплачувати ЄСВ як звичайно.

Я на окупованій території, чи можу не сплачувати ЄП та чи можу не звітувати?

ФОП першої та другої групи адреса реєстрації яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих територіях, мають право не сплачувати єдиний податок за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території або територію було окуповано до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або завершено тимчасову окупацію. За цей період також не подається податкова декларація. Ця норма діє з 1 серпня 2023 року.

Це не стосується третьої групи, якщо є дохід — потрібно сплачувати єдиний податок та звітувати.

Повернувся з ЗСУ, чи потрібно мені подавати звіти за попередній період?

ФОП звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності на весь період військової служби. Але для цього потрібно подати у ДПС за місцем реєстрації ФОП заяву (у довільній формі) і копію військового квитка або іншого документу, який свідчіть про строки мобілізації.

Документи потрібно подати протягом 10 днів після демобілізації чи закінченні лікування або реабілітації. Це не залежить від того, яка група у ФОП, чи є наймані працівники тощо.

Проте це не звільняє від обов’язку подати звіти за ці періоди — звіти подати буде потрібно, але, не будуть нараховані штрафні санкції.

Чи можна приймати оплату на PAYONEER, WISE і подібні системи?

Податкова не забороняє приймати платежі через платіжні системи, у тому числі через Wise, Payoneer тощо. Але, при цьому, вимагають, що ті кошти усе одно далі перераховувалися на рахунок ФОП, відкритий в українському банку. Якщо до кінця податкового періоду (для третьої групи це квартал) дохід не перерахувати на рахунок ФОП у банку — податкова вважатиме це доходом фізичної особи з оподаткуванням ПДФО (18%) та військовим збором (1,5%).

Сплатив єдиний податок, але помилково обрав сплату за "Січень", замість "I квартал". Чи потрібно робити запит на виправлення в податкову, якщо кошти будуть зараховані в повному об'ємі для сплати за весь "I квартал"?

Ні, запит на виправлення робити не потрібно. Головне, щоб рахунок на який була проведена оплата був вірний. Призначення платежу це більше для ФОП, щоб більш чітко відстежувати за який період був здійснений платіж. Податкова просто відстежує загальну сплачену суму та загальний розмір податку/збору, який необхідно було сплатити.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Найпоширеніші функції ERP, про які ви могли не знати

Vira Bondarenko 22 хвилини тому

Як MacPaw співпрацює з Junior-спеціалістами: Bootcamp Case Study

Kateryna Andriienko 20 годин тому

Особливості подання звіту за формою №ЗВР-1

Владислав Нечипорук 23 години тому

Чотири управлінські уроки з футболу, які будуть корисні й для бізнесу

Кирило Тишкевич 12 червня 2024 13:30

Як ми збільшили конверсію сайту на 12,5% завдяки Microsoft Clarity: кейс Turum-burum та Shiny&Diski

Денис Студенніков 11 червня 2024 16:30