Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як не помилитися при сплаті податків під час воєнного стану

Юрій Крюков
Юрій Крюков Головний юрист, компанія "Таксер"
0
14 травня 2024 4 хвилин читання

З початку повномасштабної війни у ФОП виникає все більше питань з приводу оподаткування. У цій статті я надам відповіді на декілька з цих питань. 

Чи потрібно сплачувати зараз ЄСВ?

ФОП звільнені від обов’язкової сплати за себе. Таке звільнення діє з березня 2022 року та ще дванадцять місяців після припинення воєнного стану. Але за місяці у яких не було сплати, страховий стаж не зараховується. Якщо ФОП вирішив не сплачувати ЄСВ це потрібно відобразити у Додатку 1 до річної декларації з єдиного податку (у графах 2 та 4 вказати “0”, у 3 графі залишити “22%”. Якщо у ФОП є наймані працівники — за них потрібно сплачувати ЄСВ як звичайно.

Я на окупованій території, чи можу не сплачувати ЄП та чи можу не звітувати?

Підписуйтеся на наші соцмережі

ФОП першої та другої групи адреса реєстрації яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих територіях, мають право не сплачувати єдиний податок за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території або територію було окуповано до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або завершено тимчасову окупацію. За цей період також не подається податкова декларація. Ця норма діє з 1 серпня 2023 року.

Це не стосується третьої групи, якщо є дохід — потрібно сплачувати єдиний податок та звітувати.

Повернувся з ЗСУ, чи потрібно мені подавати звіти за попередній період?

ФОП звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності на весь період військової служби. Але для цього потрібно подати у ДПС за місцем реєстрації ФОП заяву (у довільній формі) і копію військового квитка або іншого документу, який свідчіть про строки мобілізації.

Документи потрібно подати протягом 10 днів після демобілізації чи закінченні лікування або реабілітації. Це не залежить від того, яка група у ФОП, чи є наймані працівники тощо.

Проте це не звільняє від обов’язку подати звіти за ці періоди — звіти подати буде потрібно, але, не будуть нараховані штрафні санкції.

Чи можна приймати оплату на PAYONEER, WISE і подібні системи?

Податкова не забороняє приймати платежі через платіжні системи, у тому числі через Wise, Payoneer тощо. Але, при цьому, вимагають, що ті кошти усе одно далі перераховувалися на рахунок ФОП, відкритий в українському банку. Якщо до кінця податкового періоду (для третьої групи це квартал) дохід не перерахувати на рахунок ФОП у банку — податкова вважатиме це доходом фізичної особи з оподаткуванням ПДФО (18%) та військовим збором (1,5%).

Сплатив єдиний податок, але помилково обрав сплату за "Січень", замість "I квартал". Чи потрібно робити запит на виправлення в податкову, якщо кошти будуть зараховані в повному об'ємі для сплати за весь "I квартал"?

Ні, запит на виправлення робити не потрібно. Головне, щоб рахунок на який була проведена оплата був вірний. Призначення платежу це більше для ФОП, щоб більш чітко відстежувати за який період був здійснений платіж. Податкова просто відстежує загальну сплачену суму та загальний розмір податку/збору, який необхідно було сплатити.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Агентський договір та оподаткування доходу ФОП-платника ЕП

Inna Sharova 20 червня 2025 12:36

Головні тренди IT-рекрутингу, які необхідно знати у 2025 році

Володимир Білик 8 годин тому

Порівняння податкових систем: Польща, Литва, Латвія, Естонія – де вигідніше відкривати власний бізнес у 2025 році?

Ірина Качмарчик 20 червня 2025 11:30

Ментальне здоров’я в умовах турбулентності

Роман Крючок 20 червня 2025 14:27

Чому корпоративний мерч важливий і як вибрати надійного постачальника: практичний гайд від IdeaSoft

Поліна Борисова 20 червня 2025 14:16