Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Держава – ваш найбільший клієнт: як малому бізнесу продавати свої товари

Дмитро Соловей
Дмитро Соловей Заступник директора з розвитку в державній установі Професійні закупівлі
5 березня 2025 6 хвилин читання

Ви – підприємець? Шукаєте нових клієнтів. А чи знали ви, що ваш найбільший потенційний покупець – держава? І щороку вона витрачає сотні мільярдів гривень на закупівлю товарів та послуг. Що купує держава за кошти платників податків? Спойлер: якщо коротко — усе. Від ремонту доріг та військової техніки до продуктів харчування у дитячому садочку. 

Ринок державних замовлень у 2024 році склав близько 1,4 трлн грн. Тут мова саме про публічні контракти у Prozorro. Якщо додати сюди секретні оборонні закупівлі, цифра буде ще більшою. Адже під державою ми розуміємо тисячі публічних замовників, які оперують бюджетними коштами. Це міністерства, військові частини, школи, лікарні, державні підприємства тощо.

До чого усе це? З огляду на поточну ситуацію в країні та ускладнений імпорт, ринок державних замовлень — стає вагоними каналом збуту для вітчизняного бізнесу. Але, на жаль, не усе так просто.    

Складнощі у взаємодії «держава + бізнес»

Після початку реформи публічних закупівель та створення Prozorro, доступ бізнесу до державних замовлень суттєво розширився. Раніше оголошення про закупівлі публікували у друкованому журналі (це не жарт). Мабуть, не варто говорити, що доступ до цієї інформацію був, м’яко кажучи, обмежений. А документи для участі у тендері постачальники мали відправляти фізичною поштою у конвертах.

Зараз на Prozorro будь-який постачальник може побачити, що саме хоче придбати держава. Проте велику кількість документів для участі у процедурах ніхто не скасовував, хоч тепер їх можна подавати в електронному форматі. Для участі у закупівлі бізнес має підтвердити свою доброчесність, відповідність товару вимогам замовникам тощо. Виконати ці процедури досить просто великим підприємствам. У той же час, коли ми говоримо про маленький чи середній бізнес на етапі підготовки усієї необхідної документації можуть виникнути складнощі. А саме невеликі підприємці складають левову частину нашого економічного ландшафту.

Як залучити маленькі та середні бізнеси до державних замовлень? 

Підписуйтеся на наші соцмережі

На кінець 2023 року мікро-, малі та середні підприємства в Україні становили 99,98% усіх суб'єктів господарювання та забезпечували 74% робочих місць. Саме тому так важливо максимально залучати такі бізнеси до державних замовлень. Це дозволяє: 

  • диверсифікувати джерела постачання товарів для потреб держави; 
  • розвивати та посилювати локальний економічний клімат у регіонах.

Щоб зменшити поріг доступу до державних закупівель для невеликих бізнесів, існує електронний каталог Prozorro Market. Це – державний маркетплейс, який є частиною нашої екосистеми публічних закупівель. Він функціонує за принципом інтернет-магазину, де за кілька днів можна придбати стандартизовані товари – продукти харчування, будматеріали, ліки, канцелярію і навіть дрони для потреб війська.

Як Prozorro Market стимулює малий та середній бізнес?

Станом на кінець 2024 року е-каталог покриває ринок у понад 58 млрд грн та охоплює близько 15 тисяч різних замовників. Щоб почати продавати свої товари через інструмент, постачальнику достатньо один раз на три роки пройти кваліфікацію. Для цього необхідно підтвердити досвід постачання аналогічних товарів та надати витяг з системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості». 

Далі протягом 2-3 днів заявку розглядає адміністратор — одна з трьох централізованих закупівельних організацій України. Зокрема, команда державної установи «Професійні закупівлі» адмініструє найбільшу частину е-каталогу (товари широкого вжитку). Після кваліфікації, постачальник отримує доступ до закупівель. 

Правила гри максимально прозорі: вам будуть приходити сповіщення кожного разу, коли хтось хоче купити товар з вашого асортименту. Для участі у процедурі вам не потрібно готувати купу документів, адже вас уже кваліфікували. Ви просто подаєте свою ціну, а далі система автоматично визначає переможця. Ним стає той, хто пропонує найбільш вигідну вартість.

Як це працює на практиці? 

Станом на зараз близько 6 тисяч різних бізнесів продають товари через е-каталог. Розглянемо на прикладі, як це відбувається. 

Майже усі закупівлі продуктів харчування проходять саме в Prozorro Market, адже це широкий ринок. Абсолютна більшість замовників, що купують таким чином, укладають договори з постачальниками зі своєї області на невеликі суми. 

Тобто умовна районна школа хоче закупити картоплю та буряк, аби готувати учням борщ на обід. Вона за кілька днів проводить закупівлю в Prozorro Market та укладає договір з місцевою фермою. Таким чином покращуються локальні економічні зв’язки, розвивається місцевий бізнес, а держава отримує доступ до ширшого кола якісних товарів.                       

Цікавий кейс замість висновку

Отримати довідку фізичної особи підприємця можна з 16 років, якщо батьки дають письмовий дозвіл. Нещодавно саме такий постачальник пройшов кваліфікацію в Prozorro Market і зараз успішно продає свої товари державі. Він вже продав харчів на суму (увага!) майже 730 тис грн. 

Нехай це надихне ті бізнеси, які шукають шляхи масштабуватися та розширити ринки збуту. Адже зараз, як ніколи, нам необхідно підтримувати національних виробників і розвивати локальне підприємництво. Це – не лише основа стабільної та дієвої демократії, а й запорука економічної стабільності.  

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Вперше в історії палеонтології досліджено мумію шаблезубого кошеня

Taras Satov 16 годин тому

Піротехнології льодовикової доби (Кормань 9, Україна)

Taras Satov 20 квітня 2025 04:54

Фон дер Ляєн проти Трампа і Маска: хто переможе у битві за цифрові правила?

Вікторія Рудзінська 9 годин тому

Вчені вперше виростили людський зуб у лабораторії

Дар'я Щеглакова 20 квітня 2025 08:05

У Техасі знайшли музичні інструменти мисливців-збирачів — вони з людських кісток

Дмитро Мухін 19 квітня 2025 19:48