Дерев’яний транзистор, чай за $20 тисяч і трекер для котиків. Спекотне у Tech
Шведські вчені створили дерев’яний транзистор, а британці — самовідновлювальний матеріал, з якого можна шити одяг. Трекер Tile for Cats допоможе знайти кота, який заліз у найдальший куточок вашої квартири. Розповідаємо про найголовніше у Tech за тиждень.
У Швеції створили дерев’яний транзистор
Вчені зі Швеції створили дерев’яний транзистор. Успіху в такій незвичній справі змогли досягти вчені з університету Лінчепінга та Королівського технологічного інституту. Їхнє дослідження прокладає шлях до подальшого розвитку електроніки з дерева та керування електронними установками. В основу своєї роботи дослідники поклали шматки бальсового дерева. Щоправда, перед тим їх сильно нагріли та використовували хімічні матеріали, щоб витягти з дерева лігнін, залишивши у цих шматках лише довгі целюлозні волокна з каналами. Потім ці канали були заповнені провідним пластиком або полімером під назвою PEDOT:PSS, врешті вийшов електропровідний деревний матеріал. Створений таким чином транзистор здатен регулювати електричний струм і забезпечувати безперервну роботу на заданому рівні вихідного сигналу. Він також може вмикати та вимикати живлення, хоча і з певною затримкою. Однією з переваг нового винаходу є те, що потенційно може витримувати більший струм, ніж звичайні органічні транзистори.
У Японії розробили рюкзак із роботизованими руками
Японська робототехнічна фірма розробила Jizai Arms — таку назву отримала система павукоподібних кінцівок робота із шістьма руками, які кріпляться на рюкзак. Його можна надягти на спину людини й підключити необхідну кількість роботизованих рук — від однієї до шести. Для цього рюкзак має спеціальні порти на різних рівнях. Пристрій спроєктований так, що руки не торкатимуться одна одну під час ходьби.
Управляти руками можна за допомогою програми для комп’ютера або зовнішнього контролера. Причому керувати може як власник наплічника, так й інша людина-оператор. «Систему розробили для того, щоб уможливити соціальну взаємодію між декількома користувачами, як-от обмін руками, і дослідити можливі взаємодії між цифровими кіборгами у суспільстві кіборгів», — пояснюють на сайті компанії.
Tile for Cats — трекер, який допоможе не загубити котів, які люблять гуляти самі по собі
Компанія Tile запустила пристрій, призначений для відстеження котів. Він має допомогти власникам домашніх тварин знайти своїх улюбленців. Гаджет отримав назву Tile for Cats. Він коштуватиме $39,99 і є модифікованою версією наклейки із силіконовим нашийником.
У Tile обіцяють, що батареї Tile for Cats вистачить до трьох років, радіус дії котячого трекера — 76,2 м. Tile for Cats зможе підключатися до Android та iOS-гаджетів, а також здатен взаємодіяти з голосовими помічниками. За задумом розробників, Tile for Cats допоможе у ситуації, коли кіт просто ховається у «незрозумілому місці».
Дослідники з Великої Британії створили матеріал для самовідновлювального одягу
Команда з Університету Ньюкасла та Університету Нортумбрії у Великій Британії виявили, що тонкі нитки, схожі на корінці, які утворюються багатьма грибами (відомі ще як гіфи), можуть використовуватися як матеріал, що одночасно може біологічно розкладатися та самовідновлюватися.
Дослідники зосередилися на грибі Ganoderma lucidum, який утворює міцелій із розгалужених ниток. З нього можна створити матеріал для пошиття одягу. Цей матеріал буде розкладним й екологічним, а його здатність самовідновлюватися допоможе легко ремонтувати такий одяг.
Раніше матеріали на основі міцелію використовували у різних сферах, зокрема у виробництві одягу. Інноваційність нового матеріалу полягає у створенні шкіри, здатної до самовідновлення, бо попередні спроби використання міцелію передбачали знищення спор грибів, які уміють самовідновлюватися. Натепер головне завдання дослідників — масштабування та створення більш міцної структури.
20 тисяч доларів за чашку чаю
Жителька Сингапуру скористалася фейковим QR-кодом і втратила майже $20 тис. Вона побачила пропозицію відсканувати QR-код, заповнити анкету та отримати безкоштовну чашку чаю.
Насправді QR-код вів на сторінку із завантаженням мобільного застосунку, який виявився бекдором із віддаленим управлінням. Жертва надала завантаженому застосунку всі права доступу, тож зловмисники, підгледівши ПІН-код жінки (через функцію запису екрана), віддалено розблокували смартфон і переказали на свій рахунок $20 тисяч.
Поліція Сингапуру повідомила, що насправді зловмисники активізувалися останнім часом саме через схему підроблених QR-кодів: за минулий місяць заяви щодо таких злочинів подали понад сотня жертв, які втратили загалом майже пів мільйона доларів.