Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Дерева не ростуть до небес, або Як змінився український ринок ІТ за останні пів року

Михайло Григораш
Михайло Григораш Delivery Director Levi9
20 вересня 2022 7 хвилин читання

У 2021 році на  ІТ-ринку здійнялася хвиля небувалого попиту на спеціалістів. Компанії змагалися за можливість залучити до себе найкращих і діставали тузів із рукавів. Хайпові технології, приємні умови співпраці та інші «плюшки» дозволяли виграти боротьбу за інженерів, але не гарантували лояльності та багаторічної співпраці.

Повномасштабна війна все змінила: деякі проєкти зупинилися, а нових поменшало, компанії уповільнили зростання. Відповідно, скоротився попит на фахівців. В цьому матеріалі пропоную подивитися, що відбулося на ІТ-ринку за останні місяці та як це вплинуло на компанії та спеціалістів. Невеликий спойлер —  обережнішими стали обидві сторони.

Михайло Григораш, Delivery Director Levi9 Михайло Григораш, Delivery Director Levi9

Перезавантаження економіки підсилене війною

Війна уповільнює розвиток економіки та бізнесу. Через повномасштабне російське вторгнення компанії, і, зокрема, представники консервативних галузей, як банки, фінанси, державний сектор, мали швидко переглядати плани та зменшувати активність в Україні через високі ризики. В перші місяці війни ринок завмер, але більшість компаній зрештою відновили роботу й бачать в Україні потенціал для продовження та навіть розширення діяльності. 

Проте, війна — це не єдиний фактор, на який варто зважати. Ще більш вагомий чинник — це уповільнення інвестицій в технологічний сектор по всьому світу. Так, попри такі перемоги ІТ-сектору як лідерство за часткою експортних надходжень серед всіх галузей економіки України, деякі міжнародні інвестори все ще вбачають ризики для продовження поточних проєктів чи запуску нових. 

Для стартапів особливо плідним був 2021 рік і початок 2022-го: інвесторів цікавили технологічні проєкти, тож необхідні суми вдавалося залучати доволі швидко. Але в середині 2022 економічний пік пішов на спад, технологічний ринок знизив темпи розвитку та розпочалася «Startup winter». Уряди країн припиняють вливати кошти в економіку під 0%, підвищуються облікові ставки центральних банків. Як наслідок, гроші дорожчають і, відповідно, відтерміновується запуск нових бізнес-напрямів, зменшується фінансування стартапів і технологічних проєктів. Це природна циклічність економіки, та важливо пам'ятати, що за спадом завжди йде підйом.

Зміна полюсів

Циркуляція грошей в ІТ-галузі та активний розвиток компаній призвели до високого попиту на ІТ-спеціалістів із 2021 року. Центральною фігурою на ринку став кандидат — тоді він міг обирати між декількома цікавими проєктами, просити велику компенсацію за базові вміння, надбавку за роки досвіду та ще й опціони компанії.

У 2022-му ситуація змінилася — відбувся економічний спад. Світовому ринку треба перезавантажитися, а бізнес стурбований рецесією, що може настати. Світові компанії вирішили заздалегідь убезпечитися від її наслідків і зменшити витрати. Про призупинення найму чи скорочення команд повідомили й гіганти як Amazon, Snapchat, Tesla, Google, Microsoft, Meta. 

Домінування «ведмежого» ринку та падіння попиту на ІТ-фахівців економічно обґрунтовані та протримаються щонайменше рік. І ринок України не виключення. Згідно з аналітикою Djinni, зарплатні очікування фахівців зменшилися, а на одну позицію в середньому претендує 12 спеціалістів, що в 5 разів більше, ніж в липні 2021-го. Ситуація ще гостріша для джунів — в цій ніші на одну вакансію відгукується понад 30 спеціалістів. Як наслідок, більшість кандидатів сьогодні тримаються за робоче місце, що сприяє зменшенню плинності кадрів у компаніях. 

Вимушена релокація українців та її наслідки

На перерозподіл сил в українському ІТ вплинула й вимушена міграція спеціалістів всередині країни й за кордон. Компанії зважають на цей фактор при прогнозуванні подальшого розвитку, хоча його наслідки ще не до кінця очевидні. 

Більшість тих, хто тимчасово переїхав, продовжують працювати в поточних компаніях. Проте, чим довше триватиме війна, а люди залишатимуться далеко від дому, тим сильніше релокація вплине на ринок. Звикнувши до нових умов, частина фахівців спробує знайти роботу в іншій країні чи оформити там податкове резидентство. 

Зрештою, може розпочатися наступна хвиля міграції українців за кордон, через що український ІТ-сектор може втратити в людському потенціалі. Проте, багато учасників ІТ-ринку, що працюють в Україні, вже мають чи відкривають офіси в інших країнах, тож спеціалісти зможуть продовжити співпрацю з українськими компаніями.

І врешті-решт наслідки війни залежатимуть від її тривалості, результатів і того, наскільки Україна успішно рухатиметься в сторону відновлення, євроінтеграції й реформ. Чим кращим буде становище і прогрес в Україні, тим менше земляків виїжджатиме й більше повертатиметься. Ми віримо, що перемога настане й Україна збереже свій людський потенціал.

Loyalty over opportunity

За останні пів року переглянули свій підхід до побудови робочих відносин не лише компанії, але й айтівці. На противагу 2021-му, зараз спеціалісти обирають перечекати та не ризикують змінювати роботу. А тих, хто все ж шукає нове місце, можна умовно поділити на 2 категорії: 

  • досвідчені, сильні та впевнені в собі спеціалісти: вони шукають і знаходять нову роботу з цікавими умовами; 
  • менш досвідчені й скілові інженери та ті, кого скоротили: вони погоджуються на менший рівень компенсації

Якби мене попросили одним словом проілюструвати найкращу стратегію поведінки у 2022 році, то і для компаній, і для спеціалістів це була б ЛОЯЛЬНІСТЬ. Бізнес має продовжувати дбати про свої команди та клієнтів, підтримувати тих інженерів, хто тимчасово опинився без проєкту. Натомість спеціалістам варто зважати не на рівень компенсації, а на надійність компанії та її ставлення до команди. Як показовий фактор, можна поцікавитися політикою щодо бенча, перегляду зарплат і сеньоріті в поточних умовах. 

Якщо ви шукаєте роботу, то найголовніше — не втрачати впевненості та вірити в себе навіть після декількох відмов. А якщо працюєте й у вас все добре, то стратегія «краще синиця в руках, ніж журавель в небі» може бути виграшною в цей турбулентний час.

Що чекає на український IT-ринок

За останні півроку будувати довгострокові плани стало неможливим, тож уявити, яким буде ІТ-ринок через років 5 важко. Натомість можна прогнозувати події на декілька місяців вперед. Зважаючи на розворот тренду на 180" двічі у 2020-му — від підвищеного попиту на початку року до шоку і спаду через пандемію і потім знову буму — спадний тренд обов'язково зміниться висхідним.

Зараз хороший час для професійного розвитку: можна вивчити щось нове, втілити це у життя на своєму pet-проєкті, пройти професійну сертифікацію, підняти рівень англійської. Як казав Черчилль: «Never give in. Never, never, never…» За спадною хвилею завжди буде та, що підійме нагору. І добре, якщо вдасться зустріти її в хорошій професійній формі.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Тестування закінчилось, а меми – ні. Українці почали сумувати за сповіщеннями ДСНС

Ольга Валькевич 18 годин тому

ЄC готує восьмий пакет санкцій проти росії. Що до нього увійде

Юлія Даниленко 23 вересня 2022 16:31

Щоб не «зірвати оборонзамовлення». На росії співробітники IT-компаній зажадали бронь від призову

Ірина Маринюк 23 вересня 2022 14:32

Україні час прощатися з 1С: чим та як замінити е-бухгалтерію від росіян

Cергій Гузенко 23 вересня 2022 13:50

Пів року війни: в якому стані економіка? Головне з дискусії «CASE Україна»

Олександр Тартачний 23 вересня 2022 10:00