Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

День соціального підприємництва: чому це важливо сьогодні та як об’єднались соціальні підприємці України

Богдана Дронюк
Богдана Дронюк Платформа соціальних змін, комунікаційний менеджер
20 листопада 2023 5 хвилин читання

Розв’язувати проблему, яка стосується вас та людей навколо, — дієвий спосіб творити зміни власними силами. Часто саме так і народжуються соціальні підприємства, які прагнуть розв’язувати соціальну проблему завдяки інноваційним підприємницьким рішенням. 16 листопада у світі відзначили День соціального підприємництва. Чому це важливо в сучасних реаліях та як відзначають свято, розповім нижче. 

Що таке соціальне підприємництво

Соціальне підприємство — це повноцінний бізнес, що розв’язує соціальну проблему і створює стабільну соціальну цінність. Сьогодні є дуже багато різноманітних соціальних підприємств, які власним прикладом показують, як саме можна поєднати у власній бізнес-моделі прибутковість та розв’язання соціальної проблеми.

Це може бути проєкт, що залучає літніх людей та допомагає їм у соціалізації. Або пекарня, де працевлаштовані люди з інвалідністю. Ще одним можливим варіантом є екологічні соціальні підприємства, що працюють із переробленням пластику. Загалом завдяки бізнес-моделі соціального підприємництва можна покращувати вже наявні на ринку продукти або послуги, або будувати ідею з нуля. 

Такий підприємницький підхід особливо важливий в умовах війни. Сьогодні соціальні підприємці — це агенти змін, які творять суспільство, де кожен може стати змінотворцем. 

Доволі велика кількість соціальних підприємств почала будувати свою роботу так, щоб допомагати внутрішньо переміщеним особам або сприяти повоєнній відбудові України. Вони створюють стабільні можливості для працевлаштування, надаючи робочі місця постраждалим від війни. Це не лише допомагає розв'язувати економічні проблеми, але й сприяє довгостроковій стабільності громад.

Окрім інтеграції внутрішньо переміщених осіб соціальні підприємці забезпечують їм моральну та психологічну підтримку та допомагають соціалізуватись у новому місці. Також часто підтримка внутрішньо переміщених осіб може проявлятись через розвиток потенціалу громади. Це включає різного роду освітні ініціативи, заходи та програми розвитку навичок. 

Якими бувають соціальні підприємства

Прикладом такої ініціативи є львівська громадська організація «Золоті роки», яка допомагає соціалізуватись старшим людям та внутрішньо переміщеним особам. Організація має власне соціальне підприємство із виготовлення антиалергічних подушок, які виготовляють люди віком від 55 років. З початком повномасштабного вторгнення вони долучились до виготовлення одягу для військових та організували центр для переселенців, що функціонує і сьогодні, обслуговуючи понад двісті осіб.

Почали з’являтись також ініціативи, націлені на пом’якшення наслідків війни або ті, які розв'язувати проблеми сьогодення. Однією із таких є соціальне підприємство Recast Plastic. Підприємство займається розробкою модульних конструкцій для укриттів з переробленого пластику. Матеріал виходить достатньо міцним, довговічним, екологічним, а також є морозостійким. Він повністю відповідає державним стандартам щодо укриттів та є не лише унікальним продуктом, але й є можливістю масштабування надалі.  

Активна робота соціальних підприємців є також у сфері моди. Більшість таких соціальних підприємств мають sustainable-бренди, мета яких зменшити негативний вплив на зовнішнє середовище. Зокрема такі бренди часто долучаються до підтримки військових. Прикладом може стати соціальне підприємство Parasol'ka — український sustainable бренд, що виготовляє чохли та аксесуари для зберігання або транспортування речей. Його основна місія — будувати культуру зберігання речей та робити подорожі зручними. Разом із цим бренд долучається до підтримки військових через виготовлення дощовиків для захисників та захисниць України. 

Як бачимо, соціальне підприємництво дозволяє розв'язувати суспільні проблеми через дійсно інноваційні підходи. Ця діяльність творить важливі позитивні зміни, максимізуючи соціальний вплив. 

Сьогодні важливо, щоб такі підприємці об'єднувались. На честь свята Платформа соціальних змін, організація з розвитку соціального підприємництва, запустила ініціативу #Мозаїка_Змін, до якої доєднались соціальні підприємці з усієї країни. Це — унікальна можливість нагадати суспільству про бізнес, першочергова мета якого розв’язання соціальних проблем. До ініціативи долучились понад десять бізнесів, які щодня працюють задля розв'язання соціальних проблем. Саме вони є рушіями позитивних змін та сприяють розвитку нашого суспільства! 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Що робити, якщо дитина цілодобово сидить у смартфоні? Перетворіть манію у прибуткову спеціальність

Владислав Миронович 1 грудня 2023 14:15

Кінець ери CZ: зустрічайте нового СЕО Binance

Kateryna Romanenko 30 листопада 2023 18:00

Кому і навіщо варто їхати на Web Summit 2024: інсайти команди TRMNL4 від Genesis

Oleksii Nischyk 30 листопада 2023 13:00

Вплив голосових помічників на рекламні стратегії: як використовувати Siri, Alexa та інших голосових помічників для досягнення рекламних цілей

Максим Купченко 30 листопада 2023 10:00

Можливості дропшипінгу на міжнародний ринок: з чого почати

Влад Мальчевський 29 листопада 2023 18:00