Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Яку групу обрати, де реєструватися, куди приймати платежі: 11 порад для IT-ФОП

Юрій Крюков
Юрій Крюков Головний юрист, компанія "Таксер"
15 травня 2023 6 хвилин читання

Багато фрилансерів у сфері IT отримують кошти просто на рахунок фізичної особи, без реєстрації ФОП (вважаючи, що це не порушує законодавство, ніхто на це не зверне уваги тощо). Але це не зовсім так, адже банк може заблокувати рахунок та вимагати документи, що підтверджують легальність надходження коштів. А якщо про це дізнається податкова, буде ще гірше, бо вони можуть накласти адміністративний штраф від 17000 до 34000 грн (за здійснення господарської діяльності без реєстрації) та ще з усіх надходжень доведеться сплатити податок на доходи фізичних осіб (18%) і військовий збір (1,5%).

Тож якщо ви плануєте цим займатися всерйоз та надовго, рекомендую усе ж таки зареєструвати ФОП, щоб уникнути непорозумінь з податковою та банками. Зараз це неважко, адже реєстрацію можна провести онлайн, подавати звіти можна онлайн та сплачувати податки можна не виходячи з дому. Головне, щоб був електронний підпис та інтернет. Та і єдиний податок також досить невеликий (у третьої групи 5% від доходу, також є ще спеціальна ставка 2%, але її, мабуть, скоро скасують).

У цій статті хочу звернути увагу на моменти, які на перший погляд здаються незначними, але можуть нашкодити ФОП надалі:

 • 1
  Адреса реєстрації ФОП повинна збігатися з місцем реєстрації проживання фізичної особи. Тобто якщо фізична особа зареєстрована у Харкові, а фактично проживає в Одесі — адресою ФОП потрібно реєструвати адресу у Харкові (за місцем реєстрації фізичної особи).
 • 2
  Під час реєстрації ФОП потрібно вказати номер телефону та електронну пошту. Без пошти реєстрацію не пропустить портал «Дія», тому краще створити робочі телефон та пошту, адже після реєстрації туди можуть надходити рекламні дзвінки та повідомлення (звичайний спам). При цьому бажано, щоб телефон та пошта були активними (туди можуть надходити дзвінки або листи від податкової).
 • 3
  IT-ФОП зазвичай обирають третю групу єдиного податку. Ця група має право надавати послуги будь-кому, тоді як друга група має право надавати послуги лише населенню та іншим платникам єдиного податку (перша група може надавати лише побутові послуги). У третьої групи ставка податку становить 5% від доходу (поки що діє спеціальна ставка 2%, але ймовірно її скасують з 1 липня);
 • 4
  На третю групу переводять від дати державної реєстрації (якщо подана відповідна заява або є відмітка про перехід на єдиний податок у заяві на реєстрацію ФОП), але перед тим, як отримувати гроші на ФОП, рекомендую впевнитись, що вас перевели на спрощену систему оподаткування. Податкова може не прийняти заяву про перехід на спрощену систему через помилки, відхилити через податкову заборгованість як фізичної особи тощо. Якщо не встигнути подати заяву про перехід на третю групу протягом 10 днів від дати реєстрації, тоді перейти можна буде лише з початку наступного кварталу;
 • 5
  Потрібно стежити за сумою отриманих доходів у календарному році, щоб не перевищити ліміт, дозволений на спрощеній системі. У 2023 році для третьої групи ліміт становить 7 818 900 грн. Якщо цей ліміт перевищити, ФОП буде змушений перейти на загальну систему з першого числа наступного кварталу та сплатити 15% єдиного податку від суми перевищення (якщо не перейти і кошти будуть надходити і у наступному кварталі також, тоді із суми, отриманої у кварталі, коли ФОП вже мав би бути на загальній системі, сплачується 19,5%, це податок на доходи фізичних осіб та військовий збір).
 • 6
  У заяві на спрощену систему оподаткування завжди потрібно вказувати, що це реєстрація або зміни. Крім цього, заповнюються не лише ті рядки, які змінюються, а усі рядки. Наприклад, якщо ви додали лише один КВЕД, потрібно буде заповнити рядки: 1-4 (у 4-му рядку, окрім адреси, обов’язково потрібно вказати контактний номер телефону), 5.4, 6 (потрібно вказати усі місця провадження господарської діяльності), 8 (тут зазначають усі старі та нові КВЕД) та 9.
 • 7
  Дохід від здійснення господарської діяльності можна отримувати лише на рахунок ФОП. На рахунок фізособи (навіть власний) отримувати дохід за ФОП заборонено. Інакше податкова вважатиме це доходом фізичної особи з оподаткуванням податком на доходи фізичних осіб (18%) та військовим збором (1,5%).
 • 8
  Готівкові розрахунки потрібно проводити лише через касовий апарат (РРО/ПРРО). Безготівковими розрахунками вважається оплата з рахунку клієнта на рахунок ФОП через касу банку. Докладніше про необхідність використання ПРРО можна дізнатися з інформаційних модулів податкової.
 • 9
  Отримувати кошти можна лише за тими КВЕД, що є у ФОП у реєстрі платників єдиного податку. Якщо отримувати дохід за КВЕД, яких у ФОП немає, податкова заднім числом анулює реєстрацію платника єдиного податку (наслідки цієї події є у п’ятому пункті).
 • 10
  Платники єдиного податку не можуть враховувати витрати у своїй діяльності. Тобто якщо клієнт повинен сплатити (за рахунком/інвойсом) 100 євро, але на рахунок ФОП надійшло лише 95 євро (через комісію банку або платіжної системи), у дохід потрібно врахувати 100 євро.
 • 11
  Для розрахунку доходу валюту, отриману ФОП, необхідно перевести у гривню за курсом НБУ на дату отримання (незалежно від того, коли цю валюту перерахували на гривневий рахунок). При цьому обов’язкового продажу валюти немає, її можна зберігати на валютному рахунку скільки завгодно.

Сподіваюсь, ця стаття допоможе вам визначитися, що та як робити далі. Якщо будуть питання, будь ласка, ставте у коментарях.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як створити YouTube-оголошення з високою конверсією у 2024 році?

В'ячеслав Юренко 1 годину тому

Як просувати бренд за допомогою текстового контенту

Оксана Павлюк 5 годин тому

DevOps-курси за донати війську: як працює ініціатива «Навчання за донат»

Аліна Баля 8 годин тому

Data Security: як імплементувати LLM безпечно

Олег Богуславський 20 червня 2024 19:15

ШІ для молодих архітекторів — наставник, підрядник, конкурент чи помічник?

Сергій Іванов-Костецький 20 червня 2024 17:00