Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Дефолт росії: що це означає і чому радіти рано

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
27 червня 2022 4 хвилин читання

У ніч проти 27 червня у росії настав дефолт. SPEKA розповідає, якими будуть наслідки для рф.

Що таке дефолт? 

Дефолт для країни — це неможливість виплачувати свої боргові зобов'язання, тобто обслуговувати свої договори позики. У росії дефолт настав тому, що закінчився термін оплати $100 млн за облігаціями іноземним кредиторам. 

Як пише Bloomberg, упродовж останніх місяців росія обходила санкції, запроваджені після її вторгнення в Україну. Однак цього разу вона не змогла так вчинити, і після пропуску платежу фактично настав дефолт. 

Востаннє росія потрапила у дефолт через неможливість розрахуватись з іноземними кредиторами у 1918 році. Тоді більшовики під керівництвом Леніна відмовилися платити за царськими боргами, які в перерахунку на тодішню вартість грошей становили $500-1000 млрд. 

Дефолт — це банкрутство?

На жаль, для росії настав технічний дефолт. Тобто неможливість погасити борг не через відсутність коштів, а через відсутність фізичної можливості. Російський мінфін жаліється, що вони хочуть розплатитися, але не можуть через дії Заходу. Росія намагалася платити в рублях, змушуючи кредиторів відкривати рахунки у російських банках, але це не спрацювало. 

Якщо провести аналогію, то технічний дефолт — це коли у вас є кредит і є гроші, щоб його повернути. Однак вас не пропускають у банк здійснити платіж. 

До того ж виплатити $100 млн для росії не проблема. Попри те що західні країни намагаються зменшити свою залежність від російських товарів, країна досі заробляє мільярди доларів від експорту нафти й газу. Лише за перші 100 днів повномасштабної війни росія отримала від експорту енергоносіїв 93 млрд євро. Враховуючи ці надходження, уряд рф каже, що має кошти, аби розплатитися з кредиторами.

Росія не визнала власного дефолту. Офіційна заява про настання дефолту в конкретній країні зазвичай надходила від рейтингових компаній, але європейські санкції призвели до того, що зараз вони не публікують суверенні рейтинги рф. 

Які наслідки матиме дефолт?

Більшість експертів вважають дефолт радше символічним. Причин кілька. По-перше, найбільшої шкоди російській економіці вже завдали санкції. Це відключення банків від платіжних систем, а також те, що світові інвестиційні банки, рейтингові агенції та великі аудиторські компанії пішли з ринку рф. Простіше кажучи, було росії складно позичити гроші на зовнішніх ринках і без дефолту. Хоча він, звісно, поглиблює фінансовую ізоляцію рф. 

Другий чинник — у росії є гроші. У росії величезні надходження валюти за експорт нафти та газу, хоча фізично погасити борг не може. Проте підстав сподіватись, що росія визнає себе банкрутом, немає.     

Політичний аспект

Санкції заважають росії реалізовувати валюту, тому вона шукатиме альтернативні шляхи. Наприклад, торгівля з Китаєм. 

Але дефолт — важливий символічний крок. В ідеології кремля, росія завжди платить за своїми боргами, навіть ворогам. Тому США та Європі було б вигідно, якби росія визнала дефолт. Тоді зовнішні кредитори втратили б кошти, але натомість це завдало б росії репутаційних втрат і знизило б ймовірність того, що хтось у майбутньому позичатиме цій країні гроші. 

До того ж дефолт — це тригер для російського суспільства. Росіяни бояться дефолту від 90-х. У 1998 році на тлі падіння світових цін на нафту і недостатніх податкових надходжень російська влада не змогла обслуговувати свій внутрішній борг. Уряд президента Бориса Єльцина не виплатив $40 млрд свого внутрішнього боргу, що призвело до значної девальвації рубля, інфляції та тяжкої економічної кризи. Саме тому у місцевих новинах дефолт заперечуватимуть, бо хоча сьогодні масштаби і значення події геть не ті, слово «дефолт» однаково лякає  росіян. 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

«Північний потік-2» потік: як українці реагують на проблеми з російським газопроводом

Ольга Валькевич 29 вересня 2022 12:55

Microsoft ставить блок. На росії вже неможливо оновити комп'ютери до Windows 11

Вадим Добровольський 27 вересня 2022 18:43

В ЄС хочуть відключити від SWIFT ще чотири російські банки

Вадим Добровольський 27 вересня 2022 15:05

ЄC готує восьмий пакет санкцій проти росії. Що до нього увійде

Юлія Даниленко 23 вересня 2022 16:31

Щоб не «зірвати оборонзамовлення». На росії співробітники IT-компаній зажадали бронь від призову

Ірина Маринюк 23 вересня 2022 14:32