Де зростання в українському e-commerce?
Індекс активності бізнесу (UBI) на травень 2024 року становить 43,7 зі 100 можливих. Хоча цей показник досі свідчить про обережність і певні негативні очікування бізнесу щодо подальшого розвитку подій, він найвищий за період повномасштабної війни. Promodo провело дослідження українського ринку e-commerce за перше півріччя 2024 року. SPEKA розповідає, які зміни спостерігаються у нішах електроніки, одягу, продуктів та алкоголю, зоотоварів, аптек та ювелірних виробів.
Електроніка
У ніші електроніки присутня типова сезонність, але є й нетипові пікові коливання, пов’язані із зовнішніми обставинами: проблемами з електропостачанням, аномальною спекою.
У першому півріччі 2024-го кількість користувачів у категорії «Електроніка» зросла у середньому на 14%. Проте ще не відновилася до довоєнного рівня: у порівнянні з показниками 2021-го — просідає на 5%.
Основний приріст відбувся у травні та червні. Імовірно, це стало наслідком проблем з електропостачанням в Україні, а отже, збільшенням попиту на електроустаткування.
Зростання кількості покупців сприяло підвищенню доходу в категорії на 7,5% у доларах та на 10% у гривнях. У порівнянні з першим півріччям 2021 року зростання у доларах становить 12,5% 1 категорія вийшла на показники 2021 року.
Коефіцієнт конверсії збільшився на 46%. Тобто кількість користувачів, яку купують онлайн, зросла, але їхній чек зменшився. Це може свідчити про те, що користувачі повертаються до своєї моделі поведінки в онлайні 2021 року. Адже якщо середній чек у доларах у 2024-му повернувся до показників 2021-го, то у порівнянні з високим чеком у 2023-му він зменшився. Таке зростання 2023 року, найімовірніше, було повʼязано з великою кількістю замовлень дорогої техніки.
Рекламні бюджети магазинів електроніки зросли майже на 40% у доларах, причому найбільше — у першому кварталі. Вартість кліка піднялася на 33%.
Довідка. Вартість кліка (англ. cost per click) — це сума, яку рекламодавець сплачує за кожен клік на його рекламне оголошення в інтернеті.
Продукти та алкоголь
Категорія «Продукти та алкоголь» — один із лідерів розвитку в онлайні. Гравці з цієї категорії щодо доходу зросли на 125% у гривнях та на 120% у доларах.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Помітне значне зростання й інших показників:
- Кількість онлайн-покупок у категорії продуктів та алкоголю збільшилася вдвічі.
- Середньозважене зростання середнього чека за пів року у доларах становило 20%.
- Коефіцієнт конверсії підвищився на 48% у порівнянні з 2023-м.
- Збільшилася кількість онлайн-покупців — на 37%.
- Середній чек у ніші збільшився на 24% у гривнях та на 20% у доларах.
- Вартість кліка у доларах зросла на 10% у порівнянні з 2023-м.
Рекламний бюджет у категорії майже подвоївся. Якщо цей сегмент продовжить зростати, кількість учасників ринку збільшиться, що, ймовірно, зумовить подальше підвищення вартості кліка.
Одяг та взуття
У ніші одягу та взуття кількість користувачів не зростає суттєво. Українці вже активно купують цю категорію онлайн, хоча витрачають менше на кожну покупку: кількість покупок у ніші за перше півріччя зросла на 74%, проте середній чек у доларах просів на 24%.
Кількість трафіку зросла на 15%, що свідчить про попит. Однак через зниження середнього чека та вартості товарів це не дає значного зростання доходу. Зростання мінімальне: 4% у гривнях, 2% у доларах.
Гравці ніші збільшили рекламні бюджети порівняно з 2023 роком на 10% у доларах, що пропорційно вплинуло на зростання трафіку.
Зоотовари
Нішею, яка показує позитивну динаміку і є одним з лідерів динамічного розвитку в онлайні, є «Зоотовари». Категорія продовжує зростати в онлайні третій рік поспіль. У першому півріччі 2024 року дохід у ніші зріс на 22% у гривнях і на 19% у доларах. Порівняно з 2021-м це приріст на 51% у гривнях і на 22% у доларах.
- Кількість покупок у ніші зросла на 11%.
- Середній чек у доларах збільшився на 7,5%, у гривнях — на 10%.
- Коефіцієнт конверсії просів на 11,5%.
- Трафік у категорії за перше півріччя збільшився на 25%.
- Рекламні бюджети збільшилися у середньому на 37% у доларах.
- Вартість кліка зросла на 46% у доларах.
Аптеки
Проникнення онлайну в категорії «Аптеки» збільшується, проте поки що пропорційно не позначається на доході. У першому півріччі 2024 року фармацевтична ніша просіла у порівнянні з попереднім роком:
- Дохід у гривнях знизився на 11% у порівнянні з першим півріччям 2023-го, а у доларах — на 13%.
- Кількість покупок зменшилася на 5%.
- Середній чек у доларах за перше півріччя збільшився на 17%.
- Коефіцієнт конверсії просів на 50%.
Можливою причиною зниження конверсії є значне зростання кількості користувачів у категоріях, але зменшення при цьому кількості покупок.
У порівнянні з першим півріччям 2023 року динаміка трафіку в категорії суттєво відрізняється. За перші шість місяців 2024-го трафік у ніші в середньому збільшився на 93%.
Ювелірні вироби
Сезонність у ніші ювелірних виробів залишається стабільною: лютий та березень продовжують бути піковими місяцями продажів у першому півріччі.
У першому півріччі 2024 року спостерігалися такі зміни:
- Дохід у гривнях в категорії зріс на 81%, у доларах — на 78%.
- Кількість замовлень, порівняно з 2023, збільшилася на 47%.
- Середній чек зріс на 17% у гривнях та на 14% у доларах.
- Трафік збільшився на 32%.
- Коефіцієнт конверсії збільшився на 11%.
- Гравці ніші збільшили рекламні бюджети на 70% у доларах.
- Вартість кліка у середньому зросла на 4%.
Висновки
- Найбільш стабільна ніша — електроніка.
- Ніші, які стрімко зростають, — продукти та алкоголь й зоотовари.
- Кількість онлайн-споживачів зростає не через збільшення населення, а завдяки формуванню звички купувати онлайн.
- Збільшення кількості замовлень лише у деяких нішах позначається на дохідності — «Зоотовари», «Продукти та алкоголь», «Ювелірні вироби» – через зменшення середнього чека.